Abdülkadir Molla'nın tarihe geçen sözü

Bangladeş'te Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Molla'nın idam edildi.

Abdülkadir Molla'nın tarihe geçen sözü
Abdülkadir Molla'nın tarihe geçen sözü
GİRİŞ 12.12.2013 19:41 GÜNCELLEME 12.12.2013 20:43

Bangladeş'te Cemaat-i İslami Partisi Genel Sekreter Yardımcısı Abdülkadir Molla tüm dünyanın tepkisine rağmen idam edildi.

Molla'nın idamından kısa bir süre önce söylediği ''Suçum Allah'tan başkasına kulluk etmemekti.. Bize kulluk et dediler, ben de asın dedim'' cümlesi hafızalara kazındı.

Abdülkadir Molla kimdir?

Bangladeş'te 1971 yılındaki bağımsızlık mücadelesi sırasında savaş suçu işlediği iftirasıyla hakkında idam cezası kararı çıkan Cemaat-i İslâmi Partisi liderlerinden biri olan Abdülkadir Molla, partinin genel sekreter yardımcılığı görevini yürütüyordu. Geçmişte The Daily Sangram gazetesinin yayın yönetmenliğini de yapan Abdülkadir Molla, 1986 ve 1996 yıllarında iki kez parlamentoya girebilmek için aday oldu.

Bangladeş'te 2009 yılında kurulan Uluslararası Suçlar Mahkemesi'nde yargılanan, 5 Şubat 2013'te savaş suçları ve insanlığa karşı suçlarla bağlantılı 6 iftiranın 5'inden mahkûm olan Abdülkadir Molla, bağımsızlık savaşı sırasında El Bedr milis gücünün üyesiydi.

Kararın açıklanmasının ardından savaş suçlarından yargılananların idamla cezalandırılmasını isteyen Şahbag protestoları başladı. Dakka'da başlayan protestolar, ülkenin diğer kesimlerine sıçradı. Protestocuların talepleri arasında Cemaat-i İslâmi Partisi'nin yasaklanması da bulunuyordu. Bunun üzerine Cemaat-i İslâmi Partisi, mahkûm olan ve suçlanan liderlerinin serbest bırakılması talebiyle karşı gösteriler başlattı. Bangladeş Yüksek Mahkemesi, 17 Eylül 2013 tarihinde Abdülkadir Molla'ya verilen ömür boyu hapis cezasını idam cezasına çevirdi.

YAZDIR
YORUMLAR 9
 • adem özdemir 4 yıl önce Şikayet Et
  TARİH TEKERRÜRDEN İBARET Mİ???. Siyasetçiler Yöneticiler, Krallar, cemaatleri kendine rakip gördüklerinde tarih boyunca aynısı olmuştur. Yöneticinin isim ve sıfatı değişse bile gerçek değişmemiştir.
  Cevapla
 • Onur Mert 4 yıl önce Şikayet Et
  ALLAH'tan başka , hiç kimseye kulluk edilemez.. Bizdende bir zamanlar kendilerine kulluk etmediği için yüzlerce insan istklal mahkemelerinden asıldı, sürgüne gönderildi, hapislere tıkandı ve işkence gördü. ALLAH Bütün diktatör ve zalimlerin belasını versin. Amin.
  Cevapla
 • MUSTAFA GÜLLÜ 4 yıl önce Şikayet Et
  NE GARİBTİRKİ. hep adı islam olan ülkelerde Müslümanlar asılıyor Rabbim şehitliğini kabul etsin
  Cevapla
 • emre 4 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyedeki idama ne diyorsunuz. Türkiyede idam cezası alan Salih Mirzabeyoğlu 14 yıldır cezaevinde. Biz de buradakine duyarsızız işte. Göstermelik eleştiriyoruz. Madem müslümanlar idam edilmesin diyorsun Türkiyedekileri de görmelisin.
  Cevapla
 • GERÇEKLER 4 yıl önce Şikayet Et
  Uyuyan müslüman ümmete karşı siyonistlerin global psikolojik korku verme harekatı ağlarını her yerde gösteriyor. Mısır, Suriye, Iraq, Filistin, Arakan, Doğu Türkistan, Çeçenistan ve daha nice zulüm gören İslam coğrafyası.Hepsinin başında kukla yönetimler. Baştaki siyonistlerin emriyle kukla yönetimler ALLAH diyenleri as diyorlar asıyorlar kes diyorlar kesiyorlar. Allah ümmeti sınıyor bana ne kadar sadıklar yakınlar ne derece canlarını verirler diye. Ama besbelli uyuyan ümmet bu sınavı beceremeyecek ve kıyamete yakın bir zaman Hz. Mehdi gelecek.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kılıçdaroğlu doları düşürecek formülünü açıkladı
Rusya ve Japonya’dan ABD hamlesi