Ortadoğu haritası nereden nereye?

Ortadoğu'nun 1942 yılındaki haritasını hiç gördünüz mü? Bugünkü malum. Bir de gelecekteki hayali haritası var. Meraklısı için bu üç farklı haritayı bir araya getirdik..

  • GİRİŞ06.07.2006 17:10
  • GÜNCELLEME06.07.2006 17:10
Ortadoğu haritası nereden nereye?

Osmanlı döneminde İran ve Osmanlı dışında bir devletin olmadığı topraklar, emperyalizmin oyunları sonucu başlayan milliyetçilik akımları ile öyle bir bölündü ve parçalandı ki 1942 yılı basımı bir atlas kitabında aşağıdaki hale geldi.


Bugün Ortadoğu'daki devletlerin sayısını ikinci sıradaki haritadan inceleyebilirsiniz.


Coğrafyanın bugünkü hali bile bazılarının içine sinmiyor ki geleceğe dair tasvirler yapılmadan edilemiyor. Ralph Peters imzasıyla 4 Temmuz'da ABD’de yayınlandığı belirtilen “Never Quit the Fight” (Asla Bitmeyen Savaş) adlı kitaptan alıntılanan üçüncü harita, coğrafya üzerindeki savaşlar ile dünyanın sergilediği duyarsız devam ettiği müddetçe niye geçer olmasın ki?


Hamasetle tarihin kaderinin değiştiği asla görülmemiştir ama hayalgücünün ve mücadelenin tarihi çok kez değiştirdiği vakidir..


Biz birbirimizi yemeyi bırakıp hayalgücümüzü çalıştırıp, topyekün mücadele vermezsek, bizden çok çalışanlar ve bizim birbirimizi yememizi sağlayanlar ellerini oğuşturup, hayallerini gerçek yapmaya devam edecekler..


Son harita gerçek olsun istiyorsanız, lütfen birbirinizi soy sopla, kan bağınızla, dini inançlarınızla ve hatta kullandığınız kelimeler ve inandığınız doğrularla suçlamaya devam ediniz.. Sizin gibi düşünmeyenleri linç ederek onlardan kurtulmayı düşünmeniz, başkalarının gazına gelip kendiniz için eylem yaptığınızı sanmanız da bu haritanın gerçek olması için ideal bir davranış tarzıdır. Sevişmeyin savaşın!


*** 


İŞTE ORTADOĞU'NUN ÜÇ HALİ 


Bu haldeydi
Bu hale geldiBöyle olsun isteniyor...(Haber7)

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Bu habere ilk yorum yapan sen ol

Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat