Ortadoğu haritası nereden nereye?

Ortadoğu'nun 1942 yılındaki haritasını hiç gördünüz mü? Bugünkü malum. Bir de gelecekteki hayali haritası var. Meraklısı için bu üç farklı haritayı bir araya getirdik..

Ortadoğu haritası nereden nereye?
Ortadoğu haritası nereden nereye?
GİRİŞ 06.07.2006 17:10 GÜNCELLEME 06.07.2006 17:10

Osmanlı döneminde İran ve Osmanlı dışında bir devletin olmadığı topraklar, emperyalizmin oyunları sonucu başlayan milliyetçilik akımları ile öyle bir bölündü ve parçalandı ki 1942 yılı basımı bir atlas kitabında aşağıdaki hale geldi.


Bugün Ortadoğu'daki devletlerin sayısını ikinci sıradaki haritadan inceleyebilirsiniz.


Coğrafyanın bugünkü hali bile bazılarının içine sinmiyor ki geleceğe dair tasvirler yapılmadan edilemiyor. Ralph Peters imzasıyla 4 Temmuz'da ABD’de yayınlandığı belirtilen “Never Quit the Fight” (Asla Bitmeyen Savaş) adlı kitaptan alıntılanan üçüncü harita, coğrafya üzerindeki savaşlar ile dünyanın sergilediği duyarsız devam ettiği müddetçe niye geçer olmasın ki?


Hamasetle tarihin kaderinin değiştiği asla görülmemiştir ama hayalgücünün ve mücadelenin tarihi çok kez değiştirdiği vakidir..


Biz birbirimizi yemeyi bırakıp hayalgücümüzü çalıştırıp, topyekün mücadele vermezsek, bizden çok çalışanlar ve bizim birbirimizi yememizi sağlayanlar ellerini oğuşturup, hayallerini gerçek yapmaya devam edecekler..


Son harita gerçek olsun istiyorsanız, lütfen birbirinizi soy sopla, kan bağınızla, dini inançlarınızla ve hatta kullandığınız kelimeler ve inandığınız doğrularla suçlamaya devam ediniz.. Sizin gibi düşünmeyenleri linç ederek onlardan kurtulmayı düşünmeniz, başkalarının gazına gelip kendiniz için eylem yaptığınızı sanmanız da bu haritanın gerçek olması için ideal bir davranış tarzıdır. Sevişmeyin savaşın!


*** 


İŞTE ORTADOĞU'NUN ÜÇ HALİ 


Bu haldeydi
Bu hale geldiBöyle olsun isteniyor...(Haber7)

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Türkiye kararını verdi! İşte seçim sonuçları
Erdoğan rekor oy aldı, telefona sarıldı...