Saddam'ın cesedinin görüntüleri

Saddam Hüseyin'in idamına bir doktor, bir avukat, bir imam ve bazı yetkililer tanıklık etti. İdam anında neler yaşandı? İşte o an ve Saddam'ın cesedinin görüntüleri:

Saddam'ın cesedinin görüntüleri
Saddam'ın cesedinin görüntüleri
GİRİŞ 30.12.2006 13:50 GÜNCELLEME 30.12.2006 13:50

69 yaşındaki Saddam Hüseyin'in idam cezası başkent Bağdat'ta infaz edildi.

İdama bir doktor, bir avukat, bir imam ve bazı yetkililer tanıklık etti. Irak Başbakanı Nuri El Maliki de infaza bir temsilcisini gönderdi. İnfaz, daha önce söylendiği gibi, Kurban Bayramı'ndan ve yeni yıldan önce gerçekleşti.

El Maliki, idam edilen Irak lideri Saddam Hüseyin'in yandaşları olan Baasçılara politikaya katılmaları çağrısında bulundu.

İdamın görüntüleri yayınlandı

Devrik liderin idamından ilk görüntülerde Irak Devlet Televizyonu'nda yayınlandı. Görüntülerde, siyah palto ve pantolon giyen Saddam Hüseyin'in yüzünün örtülmesini istemediği, bunun üzerine siyah bez torbanın boynuna sarıldığı ve daha sonra ilmiğin boynuna geçirildiği görülüyor.

İdam görüntülerinin ardından Saddam'ın cesedinin görüntülerini de yayımladı.Görüntülerde, Saddam Hüseyin olduğu belirtilen bir kişi kefene sarılı halde bir sedyenin üzerinde yatıyor.Boynu bükük şekilde yatan kişinin sol yanağında kan izi veya çürüğe benzer bir leke göze çarpıyor.

Saddam'ın son sözleri

Saddam Hüseyin'in idamından önceki son sözleri, 'Birlik içinde kalın' oldu. İnfazda hazır bulunan hakim Münir Haddad, Saddam'ın asılmadan önce, 'Umarım birlik içinde kalırsınız. Sizi uyarıyorum: İran koalisyonuna güvenmeyin, bu insanlar tehlikeli' dediğini söyledi.

Haddad, Saddam Hüseyin'in asılmadan önce ayrıca kimseden korkmadığını söylediğini de açıkladı.

İnfazda hazır bulunan Ulusal Güvenlik Danışmanı Muvaffak El Rubai de elinde bir Kur'an bulunan Saddam Hüseyin'in bu Kur'an'ın birine gönderilmesini istediğini, yetkililerin bu kişinin isim ve adresini aldıklarını ve Kur'an'ı göndermeye söz verdiklerini belirtti.

El Rubai, son anlarla ilgili olarak, 'Korkma demek için bana dönmesi garip bir his uyandırdı' dedi ve infazın Bağdat'ta ancak yeşil bölge dışında yapıldığını ifade etti. İdamın gerçekleştiği yeri söylemeyen El Rubai, Saddam Hüseyin'in Iraklılara teslim edilmesinden darağacına kadar her şeyin filme çekildiğini ve bu filmin gösterilip gösterilmemesinin de siyasi bir karar olduğunu bildirdi.

Saddam Hüseyin'in naaşının defin için ailesine verilebileceğini de söyleyen El Rubai, bütün Iraklıları birlik içinde kalmaya çağırdı ve 'Despotizm simgesi gitti' dedi.

'İdam çok hızlı gerçekleşti'

Iraklı görgü tanıkları, idam sırasında eski liderin yüzünün örtülmediğini, sakin göründüğünü ve Iraklı polisler onu darağacına götürürken ve ilmiği boynuna geçirirken kısa bir dua okuduğunu belirtti.

Görgü tanıkları, idamın çok hızlı olduğunu, Saddam Hüseyin'in hemen öldüğünü söyledi. Görgü tanıkları 69 yaşındaki Saddam'ın ölüme giderken 'titremediğini' ifade etti.


İLİŞKİLİ HABERLER


Saddam'ın idamı için son hazırlıklar


SADDAM HÜSEYİN İDAM EDİLDİ


Pan-Arabizm'den idam sehpasına


Saddam'ın kardeşi asıldı iddiası


Saddam'ın film şeridi / Foto galeri


Saddam'ı ipe götüren tarihler


Bush'un Saddam idamı yorumu


37 yıl önce koyduğu kurala göre asıldı


Iraklı Yetkililer: Sadece Saddam asıldı


Saddam'ın cenazesi yurtdışına çıkacak


Saddam'ın idam öncesi son sözleri


Saddam Hüseyin'in idamına tepkiler


Diktatörlerin sonları


İran Saddam'ın idamından memnun


İşte Saddam Hüseyin'in idam anı


İşte idamın ilk görüntüleri / Video


Dünya Saddam'ı konuşuyor


Saddam'ın kızı Ragdad metanetli


Saddam Yemen'e mi gömülecek?


Doğumundan idamına Saddam


Saddam'ın cesedinin görüntüleri


Ceset bilinmeyen bir yere götürüldü


Saddam Irak'a gömülecek


İdam haberi öldürüyordu / Video


Tikrit'te sokağa çıkma yasağı

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Erdoğan'dan Gül mesajı: Kimin ne yaptığı biliyorum
ABD: Çekilme yok, işi daha da büyüteceğiz!