BM'den kritik 'Kıbrıs' açıklaması!

Birleşmiş Milletler'in Kıbrıs özel temsilcisi Eide, Cenevre'deki müzakerelerde pek çok konunun çözüme kavuştuğunu, diğer konularda da çözüme yakın olunduğunu söyledi.

BM'den kritik 'Kıbrıs' açıklaması!
BM'den kritik 'Kıbrıs' açıklaması!
GİRİŞ 11.01.2017 17:24 GÜNCELLEME 11.01.2017 17:24

BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Barth Eide, Cenevre'de devam eden müzakerelerin olumlu seyrettiğini söyledi. Özel temsilci, "Görüşmelerde pek çok konu çözüme kavuştu, diğer konularda da çözüme yakınız" dedi.

Eide'in sözlerini Reuters haber ajansı son dakika olarak duyurdu. Özel temsilcinin verdiği bilgiye göre, yarım yüzyılı geride bırakan sorunun çözümü için üç gündür devam eden müzakerelerde yarın yeni bir sayfa açılacak, garantör ülkelerin dışişleri bakanlarının katılımıyla beşli konferans başlayacak.

Türkiye, Yunanistan ve İngiltere dışişleri bakanları, yarın İsviçre'nin Cenevre kentine gidiyor. Garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere de müzakere sürecinde ilk kez dışişleri bakanı düzeyinde masada olacak. İlerleme sağlanırsa liderlerin katılımı gündeme gelebilecek.

Beşli Konferans’ın açılışını, Birleşmiş Milletler’in yeni Genel Sekreteri Antonio Guterres yapacak.

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Açık Görüş 1 yıl önce Şikayet Et
  Kıbrıs Görüşmeleri Yıllardır Neden NeW York Ve Cenevre'de Yapılıyor?Garantör Ülkeler Türkiye Ve Yunanistan Olduğuna Göre Ankara Ve Atina'da Yapılmalı İngiltere'de Katılmamalı
  Cevapla
 • Mahmut 1 yıl önce Şikayet Et
  Suriye, ırak,libya,yemen,arakandaki katliamlar yetmedi bide Kıbrıs'tamı katliam planlıyor bu gavurlar
  Cevapla
 • Kıbrıs bizimdir 1 yıl önce Şikayet Et
  Asla vermeyin o toprakları.Orda bizim ecdadımızın kanları var.Adanın yarısını dahi haketmiyorlar.Biz oraya 400 yıl hakim olmuş milletiz.Rumlar o adaya bir kez bile hakim olamamış bu temeli olmayan enosis fikirlerinden önce.Bunu tarih söylüyor.Kıbrıs ı verirseniz sıra istanbula trabzona gelir! Akıllı olun! Bunlar toprak uğruna bizleri yeseler doymazlar!!
  Cevapla
 • kenan 1 yıl önce Şikayet Et
  masada yine kaybetmişizdir kesin
  Cevapla
 • akal 1 yıl önce Şikayet Et
  İngiltere nin işi ne ? Kıbrıs İngiliz toprağı mı ve bi kısmı onların mı
  Cevapla
 • Özakman kıbrıs 1 yıl önce Şikayet Et
  Kıbrıs osmanlının savaş zamanlarında güçsüz olduğu bir dönemde ingilizler tarafından işgal edilip sömürgeleştirilmiştir.Yani bir süre adanın yönetimi ingilizlerdeydi.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hayrettin Hoca uyardı: Ölümün tecrübesi olmaz
Eğlence mekanında silahlı çatışma: 2 ölü, 4 yaralı