Almanya ve İngiltere'den savunma paktı!

Almanya ve İngiltere, Brexit sonrası dönem için bir savunma paktı yapmaya hazırlanıyor

 • GİRİŞ20.03.2017 14:50
 • GÜNCELLEME20.03.2017 14:51
Almanya ve İngiltere'den savunma paktı!

İngiltere ve Almanya’nın, Brexit sonrası döneme yönelik bir savunma paktı yapmaya hazırlandığı iddia edildi.

SAVUNMA ALANINDAKİ İŞBİRLİKLER

İngiliz Financial Times gazetesinin İngiliz ve Alman savunma bakanlıkları kaynaklarına dayandırdığı habere göre, iki ülke İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma sürecinde (Brexit) savunma alanındaki işbirliklerini artırmaya dönük adımlar atacak.

Haberde, bunda İngiltere Başbakanı Theresa May’in, ülkesinin Brexit’le beraber sırtını Avrupa’ya dönmediğini gösterme çabasının ve zorlu geçecek Brexit müzakereleri için AB üyesi ülkelerin "iyi niyetini kazanma" amacının etkili olduğu aktarıldı.

Haberde iki ülkenin işbirliğinin siber güvenlik, eğitim ve deniz devriyesi alanında yoğunlaşacağı belirtildi. İngiltere’nin geliştirdiği yeni helikopter modeli Wildcat’in bu yıl Akdeniz’de bir Alman gemisinde kullanılacak olması olası işbirliğinin emarelerinden biri olarak gösterildi.

İngiltere ve Almanya’nın mevcut savunma ilişkilerine de değinilen haberde, iki ülkenin Doğu Avrupa ve Baltık ülkelerinde Rusya’ya karşı aldıkları roller hatırlatıldı. İngiltere’nin Estonya’da, Almanya’nın da Litvanya’da NATO güçlerine liderlik ettiği ifade edilen haberde, iki ülkenin ayrıca Suriye ve Irak’ta da DEAŞ’a karşı mücadele ettiği vurgulandı.

Almanya’nın askeri öneminin İngiltere ve Fransa’nın gerisinde olduğu bildirilen haberde, gündemdeki işbirliğinin Brexit bağlamında yine de sembolik önem taşıdığı kaydedildi.

KAYNAKAA

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Etiketler

Yorumlar3

 • hak 8 ay önce Şikayet Et
  yasli kokoslar sizi
  Cevapla
 • Bağımsızİskoçya 8 ay önce Şikayet Et
  İskoçya'nın bağımszılık refarandumunda AB nasıl bir tavır izleyecek? İngiltere yönetimi, İskoçlar'ın 2.bağımszılık refarandumuna pek izin vereğe benzemiyor. Bakalım AB taraftarı İskoçlar'ı AB koruyabilecek mi? İskoçlar Brexit müzakereleri bitmeden ayrılabilirse ayrılır. Sonrasında işi çok zor. İngilizler ile Almanya İskoçya yüzüende kavga edebilir...
  Cevapla
 • Körfez 8 ay önce Şikayet Et
  Almanya ile ingiltere asla kavga etmez, Almanya İngilterenin sahadaki askeri, abd ingiltere güç savaşında Almanya ingilizlerin emrinde, Trump İngiltere ve Almanyanın en büyük tehdidi! Rusya ve Türkiye ile yakınlaşması korkutuyor almanları ve ingilizleri
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat

Sondakika Gelişmelerinden Haberdar Olun