Reuters özel haberle duyurdu! Önceden görüştüler

ABD Başkanı Donald Trump ve Rusya arasındaki ilişkilerde sarsıcı bir gelişme yaşandı. İngiliz haber ajansı Reuters, yayınladığı özel haberiyle ortaya çarpıcı iddialar attı.

Reuters özel haberle duyurdu! Önceden görüştüler
Reuters özel haberle duyurdu! Önceden görüştüler
GİRİŞ 18.05.2017 14:53 GÜNCELLEME 18.05.2017 16:39

Reuters haber ajansı, Trump'ın seçim kampanyasını yöneten danışmanların en az 18 Rus yetkili ve Rus yönetimiyle yakın ilişkileri olan isimlerle ilişkileri olduğunu özel haberiyle duyurdu.

NİSAN VE KASIM AYLARI ARASINDA GÖRÜŞTÜLER

Habere göre, Trump'ın danışmanları Rus yetkililerle geçen yıl Nisan ve Kasım ayları arasında telefon ve e-posta aracılığıyla iletişime geçti. Taraflar, ekonomik ilişkiler, Çin ve DAEŞ'i görüştü.

BÜYÜKELÇİ KİSLYAK'TA VAR

Reuters'a göre, görüşülen isimler arasında Ukraynalı oligark ve siyasetçi Viktor Medvedçuk ile Rusya'nın ABD Büyükelçisi Sergey Kislyak var. Medvedçuk, haber ajansına yazdığı e-postada kimseyle görüşmediğini savundu.

İLETİŞİM 8 KASIM'DAN SONRA İYİCE ARTTI

Reuters haberini, ABD'li yetkililere dayandırıyor. Söz konusu yetkililerin bazıları şu an görevde. Ajansa konuşan yetkililer, istifa etmek zorunda kalan Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ile büyükelçi Kislyak arasındaki iletişimin 8 Kasım'dan sonra arttığını, ikilinin güvenlik bürokrasisini baypas ederek Trump ile Putin arasında iletişim kanalı açılmasını görüştüklerini söyledi.

Senato ve Temsilciler Meclisi'ne bağlı istihbarat komiteleri, Trump'ın kampanya danışmanları ile Rus yetkililer arasındaki bağa ilişkin belgeleri incelemek için CIA'e ve Ulusal Güvenlik Ajansı'na gitti.

TRUMP, KOVULAN FBI BAŞKANINDAN, MİCHAEL FLYNN HAKKINDA AÇILAN SORUŞTURMANIN KAPATILMASINI İSTEMİŞTİ

ABD Başkanı Donald Trump, eski FBI Başkanı James Comey'nin notlarıyla dün tüm dünyada manşet olmuştu. Trump'ın kovduğu Comey'nin notlarını New York Times gazetesi manşetten vermişti. 

Notlarda en dikkat çeken detay, ABD liderinin, istifasını istemek zorunda kaldığı Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn hakkında açılan soruşturmanın kapatılmasını istesiydi.

FBI Başkanı Comey'nin söz konusu notları da Şubat ayında alınmış. New York Times'ın haberine göre, Beyaz Saray'daki bir toplantının ardından Comey'e talebini ileten Trump "O iyi biri. Bunu bırakabileceğinizi umuyorum" dedi. Comey ABD Başkanı'nın "Flynn iyi bir adam" sözüne cevaben, "Katılıyorum, iyi bir adam" diyerek yanıt vermiş.

TRUMP'IN BAŞKANLIKTAN AZLEDİLMESİ GÜNDEMDE

Aralarında Angus King gibi bağımsız senatörlerin de bulunduğu çevrelerce yavaş yavaş dillendirilmeye başlanan ‘görevden azledilme’ konusu gündemde. Anthony Zurcher “Eğer bugün Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar çoğunluğu ellerinde tutuyor olsalardı, ‘azil’ tasarısı şimdiden yazılıyor olurdu.Ancak ABD Kongresi’nde hâlâ Cumhuriyetçilerin üstünlüğü söz konusu” diyor.

Fakat Trump’ın içine düştüğü durumu “Watergate skandalı kadar büyük” olarak tanımlayan John McCain gibi bazı senatörler şimdiden tereddüt yaşıyor.Elbette eski başkan adaylarından John McCain’in parti çizgisine kıyasla aykırı tutumlar takınabildiği biliniyor.Cumhuriyetçiler bugüne kadar Trump’ın çok fazla vukuatında ses çıkarmadılar. Cumhuriyetçiler, parti kurultayında Trump’a tam destek vermişlerdi. Trump’un Irak’ta hayatını kaybeden askerlerin aileleriyle girdiği tartışmaları göz ardı ettiler, eski güzellik kraliçelerinden Alicia Machado hakkındaki sözlerini ve kadınlar konusunda yaptığı gafları sineye çektiler. Öte yandan Anthony Zurcher, Cumhuriyetçiler için denizin artık bitmiş olabileceğini söylüyor.

İDDİALARA İLİŞKİN ABD'DEN BUGÜN KRİTİK BİR ATAMA GELMİŞTİ

ABD Adalet Bakanlığının, Rusya'nın ABD başkanlık seçimlerini etkilediği iddialarıyla ilgili soruşturmanın başına eski Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Robert S. Mueller'i atadığı bildirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Adalet Bakan Yardımcısı Rod Rosenstein, Mueller'in Rusya'nın ABD seçimlerini etkilediği iddiaları ve bununla ilişkili konular hakkındaki soruşturmayı yürütmek üzere özel yetkili savcı olarak atandığını duyurdu.

ATAMAYA TRUMP'TAN SERT TEPKİ: "TARİHİN EN BÜYÜK CADI AVI"

ABD Başkanı Donald Trump, geçen yılki başkanlık seçimlerine Rus müdahalesi iddiaları hakkında açılan soruşturmaya kendi Adalet Bakanlığı tarafından, dışarıdan özel savcı atanmasına sert tepki gösterdi.

Kişisel Twitter hesabından açıklama yapan Trump, "Clinton'ın seçim kampanyası ve Obama yönetimi döneminde meydana gelen tüm kanunsuz hareketlere karşın, hiçbir zaman özel savcı atanmamıştı" dedi.

Trump bu soruşturmanın haksız olduğunu savunarak, "Amerikan tarihindeki en büyük siyasi cadı avı" diye tanımladı.

ADALET BAKANLIĞI'NDAN TRUMP'A CEVAP GELDİ

Adalet Bakanı Yardımcısı Rod Rosenstein, soruşturmayı denetlemek adına dışarıdan özel savcı atanmasının "halkın yararına" olduğunu söyledi.

İŞTE TRUMP'IN ATTIĞI O TWEETLER

YAZDIR
YORUMLAR 19
 • vatansever 11 ay önce Şikayet Et
  trump işin zor; bakalım Türkiye ile yıllardır uğraşan odaklarla sen bir yıl başedebilecek misin...
  Cevapla
 • hakan 11 ay önce Şikayet Et
  ingiltere o bunamış kukla kadını getirmek için yahudileri de kullanarak Trump'u ne pahasına olursa olsun başkanlıktan indirmek istiyor çünkü Trump istedikleri gibi yönlendirebilecekleri biri değil. yanlışıyla doğrusuyla kendine özgün ve boyunduruk altında kalmayan bir liderdir. şayet Trump'u koltuktan indiremezlerse beyaz sarayın içindeki uşaklarını kullanarak ilk aşamada zehirleme o da olmazsa suikast yöntemi devreye sokulacaktır zira tarih tekerrürden ibarettir ve her defasında taktikleri aynıdır.
  Cevapla
 • kemal yilmaz 11 ay önce Şikayet Et
  trump tuzaklara dikkat et
  Cevapla
 • heval 11 ay önce Şikayet Et
  siyonizim ingiltereyi kukla gibi kullanıyor. ABD batağın eşiğin de . onlrın batması Rusya gibi olmaz bir bir lerini sözde değil gerçekte yerler.
  Cevapla
 • can 11 ay önce Şikayet Et
  trump abd nin başına gelmiş tek dürüst adam üstelik samimi dindar (hristiyan tabi)orda bırakmazlar bence.
  Cevapla
 • Murat 11 ay önce Şikayet Et
  Bazi insanlar vardirki para icin devletin gizli bilgilerini gozunu kirpmadan dusman devletlere satarlar bu tur insanlara dikat etmek lazim genelde bilgileri bu tur kansislardan ingilizler aliyor bence cunku her tarafi karistiran ingilizler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bu numaraya dikkat! Binlerce lira fatura çıkarıyor
Tolga Zengin'den güvenlik görevlisine yumruk!