Rusya'dan sert açıklama! Karşılıksız kalmayacak

Rusya'nın NATO Büyükelçisi, ittifakın Baltık ülkeleri ve Polonya'daki askeri yayılmasından endişe duyduklarını söyledi.

Rusya'dan sert açıklama! Karşılıksız kalmayacak
Rusya'dan sert açıklama! Karşılıksız kalmayacak
GİRİŞ 02.06.2017 14:31 GÜNCELLEME 02.06.2017 16:13
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Rusya'nın NATO nezdindeki Büyükelçisi Alexander Grushko, Moskova hükümetinin NATO'nun Baltık ülkeleri ve Polonya'da askeri yayılmasından dolayı endişe duyduğunu belirterek, "NATO'nun hamleleri askeri planlama açısından karşılıksız kalmayacaktır." dedi.

Grushko, geçen hafta gerçekleştirilen NATO Zirvesi sonrasında Brüksel'de açıklamalarda bulundu.

NATO-Rusya ilişkilerinin "çok parlak" olmadığını belirten Grushko, "NATO'nun genel tutumunda bir değişiklik olmazsa, biz ilişkileri geliştirmenin zor olacağını düşünüyoruz." ifadesini kullandı.

Grushko, NATO'nun Batık bölgesine asker sevk etmesinin yeni bir "askeri güvenlik durumu" oluşturduğunu, Rusya'nın buna kayıtsız kalamayacağını ve kendi askeri araçlarını kullanarak cevap vereceğini kaydetti.

"KARŞILIKSIZ KALMAYACAK"

Rusya'nın tam olarak nasıl bir adım atmayı planladığını açıklamayan Grushko, "NATO'nun hamleleri askeri planlama açısından karşılıksız kalmayacaktır." şeklinde konuştu.

Büyükelçi Grushko, ABD'nin savunma politikasında ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve gelmesinden sonra bir değişiklik olmadığını, ABD'nin 2018 bütçesinde Avrupa'ya yönelik savunma harcamalarını yüzde 40 civarında artırmasının bunu gösterdiğini ifade etti.

Avrupa ülkelerinin savunma harcamalarını artırma isteklerinin anlamsız olduğunu belirten Grushko, halihazırda tüm ülkelerin savunma bütçelerinin Rusya ve Çin'in toplam savunma bütçesinden fazla olduğuna dikkati çekti.

Grushko, küresel tehditlerinin değişken ve karmaşık boyutları ele alındığında, NATO dahil hiçbir ittifakın ya da ülkeler grubunun "bir barış adası" inşa etmesinin mümkün olmadığına dikkati çekerek, "Avrupa gerçekten güvenliğini artırmak istiyorsa, bunu Rusya olmadan yapamayacağını fark etmeli." değerlendirmesinde bulundu.

NATO'NUN DOĞU KANADI

Rusya'nın 2014 yılındaki Kırım'ı yasa dışı ilhakı ve Ukrayna'nın doğusundaki saldırgan tutumu sonrasında NATO'nun doğu kanadındaki ülkeler ittifaktan ek güvenlik teminatı talebinde bulunmuştu.

Bu çerçevede NATO Rusya'yı "caydırmak" amacıyla 2016 Varşova Zirvesi'nde aldığı kararla "Geliştirilmiş İleri Mevcudiyet" olarak adlandırdığı strateji ile Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya'ya asker sevkiyatı başlatmıştı.

YAKIN ZAMANDA NATO-RUSYA TOPLANTISI

NATO yetkilisinin AA muhabirine verdiği bilgiye göre, NATO-Rusya Konseyi'nin büyükelçiler düzeyinde yakın zamanda toplanması bekleniyor. Diğer yandan, NATO'nun Baltık Operasyonları Deniz Tatbikatları çerçevesinde 4 bine yakın askeri Polonya'nın Szczecin limanında "savaş oyunları" tatbikatına dün başladı. Tatbikat 16 Haziran'a kadar devam edecek.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • memet 2 yıl önce Şikayet Et
  seni uyutuyorlar istedikleri gibi seni kullanıyorlar sözde milleti uyutmak için oyun oynuyorsunuz ama tam yerlestilermi tepene cokecekler
  Cevapla
 • anadolu 2 yıl önce Şikayet Et
  gunaydin akşam oldu
  Cevapla
 • misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  nato siyonizmin ve abd nin işgal gücüdür. Türkiye den def edilmeli. Her şüpheli kaza ve suikastin ardında Nato'nun olma ihtimali, diğer tüm ihtimallerden kat kat fazladır.
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Koronavirüs bittikten sonra kurulacak yeni dünya düzenini anlatıp Türkiye'nin konumunu açıkladı
Son dakika haberi: Erdoğan 81 il için talimatı verdi! Tüm illerde olağanüstü hareketlilik