İlk adım atıldı! En fazla başvuru İstanbul’dan

Uzayda Asgardia isimli bir ülke kurmayı hedefleyen proje için ilk adım atılıyor. Proje kapsamında vatandaşlık başvurusunda bulunan ülkeler arasında Türkiye ilk sıralarda yer alıyor

İlk adım atıldı! En fazla başvuru İstanbul’dan
İlk adım atıldı! En fazla başvuru İstanbul’dan
GİRİŞ 19.06.2017 17:10 GÜNCELLEME 19.06.2017 17:10

Tarihin ilk uzay ülkesi olmaya aday Asgardia'nın planları geçtiğimiz dönemde Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen bir etkinlik çerçevesinde uluslararası bilim insanları tarafından açıklanmıştı.

Yaklaşık 100.000 insanın Dünya yörüngesinde kurulacak olan bir uzay istasyonu için ilk adım atılıyor. Bu kapsamda vatandaşlık başvurusu yapanlar arasında ilk sıralarda yer alan ülkelerden biri ise Türkiye.

EN FAZLA BAŞVURU İSTANBUL'DAN

Asgardia'nın resmi internet sayfasında yer alan bilgilere göre, en çok başvuru 31 bin 853 ile Çin'den yapıldı. Çin'i 29 bin 82 başvuru ile Türkiye takip etti. Başka bir deyişle uzay vatandaşı olmak için başvuru yapan ülkeler arasında Türkiye ikinci sırada yer alan ülke oldu. İstanbul ise 10 binden fazla başvuruyla en çok başvuru yapılan kent oldu. Türkiye'den en çok başvuru yapılan kentler sıralamasında İstanbul'u 3 bin 564 ile Ankara, 2 bin 868 ile İzmir izledi. İstanbul'dan başvuru yapanlardan yüzde 77'sinin erkek olduğu, genel başvuru yapanlardan ise yüzde 85'inin İngilizce konuştuğu bilgisine yer verildi.

YERYÜZÜ'NÜ KORUMAYA ÇALIŞACAK

Kendi kural ve yasalarıyla yaşamasını öngören uzay ülkesi Asgardia; meteor, uzay çöpü ve diğer tehditlere karşı Yeryüzü'nü korumaya çalışacak.

​​İskandinav mitolojisinden tanrı Odin'in hüküm sürdüğü Asgard'dan esinlenilerek isimlendirilen ülke, resmi internet sayfasındaki bilgilere göre, 'Yeryüzü'ndeki diğer ülkelerin kısıtlamalarından tamamıyla bağımsız, özgür bir ortam' teklifi sunacak.

Uluslararası anlaşmalar kapsamında başvuru sayısı 100.000'i geçtiği takdirde Birleşmiş Milletlere devlet statüsü için de başvuru önünde bir engel kalmayacak. Uluslararası yasaların ise uzayda yeni bir devletin kurulması gibi ilk defa dillendirilen bu isteğe nasıl cevap vereceği henüz cevap bulmuş değil.

Asgardia'nın ne zaman faaliyete geçeceğine dair bir bilgi ise geçtiğimiz hafta gelmişti. Ekipten yapılan açıklamaya göre, proje kapsamında ilk uydu bu yılın yaz aylarında yörüngeye fırlatılacak.

YAZDIR
YORUMLAR 43
 • Adiga81 1 yıl önce Şikayet Et
  Türklerin vatandaşlığını alabileceği tek ülke herhalde uzaydaki hayali ülkedir. Adamlar daha bize vize vermiyorlar. Saçma işler bunlar.
  Cevapla
 • zeki 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunlar kafayı yemiş yahu... Allah akıl fikir versin...
  Cevapla
 • Hakça 1 yıl önce Şikayet Et
  Eyvahhh sahur- iftar ne zaman, yer çekimsiz ortamda namaz kılsam kabul olur mu, dünyadaki toprakla teyemmüm yapabilir miyim.. yeni nesil sorular başlıyor
  Cevapla
 • deli 1 yıl önce Şikayet Et
  yav he he
  Cevapla
 • fatih1453 1 yıl önce Şikayet Et
  bizimkiler orayida trollemiş :)
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşuyor...
Milyonları sevindiren çılgın proje