Skandal Türkiye raporu kabul edildi!

Avrupa Parlamentosu, raportör Kati Piri tarafından hazırlanan Türkiye raporunu kabul etti.

Skandal Türkiye raporu kabul edildi!
Skandal Türkiye raporu kabul edildi!
GİRİŞ 20.06.2017 15:15 GÜNCELLEME 20.06.2017 15:15
Bu Habere 43 Yorum Yapılmış

Avrupa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu, Hollandalı raportör Kati Piri tarafından hazırlanan Türkiye raporunu 51 evet, 3 hayır oyu ile kabul etti.

AB Parlamentosu Dışişleri Komisyonu, Hollandalı, bugün AB ve Türkiye ilişkileri konusundaki Hollandalı raportör Kati Piri tarafından hazırlanan Türkiye raporunu oyladı. Rapor, 68 vekilin katıldığı oylamada 3 hayır oyuna karşın 51 evet oyu ile kabul edildi. 14 vekil çekimser kaldı.

Oylamada Türkiye raportörü Kati Piri gözlemlerini sundu.

Piri, "Parlamentodaki tüm grupların, AB-Türkiye ilişkilerinin geleceği konusunda farklı bir tavırları var. Komisyonun ve Konseyin Türkiye'de olan bitenler hakkında sessiz kaldığını görüyoruz. Ancak ben Parlamentonun genel anlamdaki sabit duruşundan gurur duyuyorum ve elbette Parlamentonun tek bir sesle konuşmasını sağlamak en zorlu mücadeleydi bizim için" ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE İLE MÜZAKERELER ASKIYA ALINABİLİR

Türkiye raportörü, "Türkiye'deki insan haklarının çiğnenmesi ve bunun sonucunda çıkacak sonuçlar bizi bir hayli endişelendirmekte. Bugün kabul ettiğimiz önerge, eğer anayasa paketi değişmeden uygulanırsa, Türkiye ile üyelik müzakerelerinin resmi olarak askıya alınması gerekeceği anlamına geliyor" açıklamasını yaptı.

Piri, Türkiye ile üyelik sürecinin askıya alınmasının AB'ye katılım öncesi sağlanan fonların da askıya alınması anlamına geldiğini ifade ederek, ilişkilerin kesilmesi durumunda Türkiye'ye tahsis edilen fonların Türkiye'deki sivil toplum kuruluşlarına verileceğini ve AB bütçesindeki para doğrudan doğruya Türk halkına dağıtılacağını savundu.

TÜRKİYE BİZİ TEHDİT ETMESİN

Piri açıklamalarını şu şekilde sürdürdü: "Dürüst olmak gerekirse Türkiye son 6 yıldır mültecilere ev sahipliği konusunda çok şey yaptı. Bugün Türkiye'de halen 3.2 milyon mülteci var ve biz bunu raporumuzda da belirtiyoruz. AB üyesi ülkeler, AB-Türkiye göçmen anlaşması ile Türkiye'den AB'ye daha fazla mülteci alınacağına söz verdi. Biz bu sözü tutmaya çalışmak zorundayız. Fakat Türk devleti de bizi bu konuyla tehdit etmemelidir"

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 43
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Şu Avrupa muhabbeti baydı gerçekten! Adamlar haklı, bizde icraat yok! Sınırları açarım, mültecileri gönderirim o zaman görürsünüz gibi tehditleri bizimkiler 1 yıldır savurup duruyor ama hep laf kalabalığı! adamlar yaparız diyorsa yapıyorlar ödün vermiyorlar! biz hemen yelkenleri suya! iyice midem bulandı şu EU davasında
  Cevapla
 • memo 2 yıl önce Şikayet Et
  Al bendende o kadar gercekten surekli ayni muhabbet ben bile skildim adamlar hic uzatmiyor ne derseler pesinden yapiyorlar ayni incirlik gibi cikariz dediler ve cikiyolar bizse hala ayni yerde sayiyoruz. Sinir kapilarini acariz referanduma gideriz soyle yapariz boyle yapariz vs vs biktik artik harbidende biktik laf deil icraat istiyoruz kapatin artik su ab konusunu getirin idami yemisim ab sini
  Cevapla
 • Şıkmaimoğlu 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu fonlar neden halka dağıtılmıyor
  Cevapla
 • Kasırga 61 2 yıl önce Şikayet Et
  Açın kapıları ne kadar suçlu ve gitmek isteyene mülteci varsa yollayın gelsinler bu yana
  Cevapla
 • izzet 2 yıl önce Şikayet Et
  darbeci sisinin elini sıkan avrupa bize ahkam kesemezde bize laf söylewyemez suç bizde hala başvuru dilekçesini bizim adımıza kendileriniz verip bizi aşalatmalarına izin vermemeiz.
  Cevapla
 • Yasin 2 yıl önce Şikayet Et
  Turkiye geregini yapmiyorki zaten hani 2017 basina kadar multeci anlasmasi yapilmassa referanduma gidilecelti bizde devlerin sozunu yerine getirmesini bekliyoruz bunlarla is olmaz kendi yolumuza bakalim
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kandilli Rasathanesi'nden son dakika açıklama: Manisa'da korkutan deprem
Rus arşivinden 138 yıl önce İstanbul