Barzani'ye referandum şoku!

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi, 25 Eylül'de yapılması öngörülen bağımsızlık referandumunun ertelenmesini istedi.

GİRİŞ 12.08.2017 21:42 GÜNCELLEME 13.08.2017 13:21

Goran tarafından yayımlanan açıklamada, hareketin üst düzey yetkililerinin Süleymaniye kentindeki parti merkezinde bir araya gelerek, IKBY'deki siyasi durum ile bağımsızlık referandumu meselesini ele aldıkları ifade edildi.

Açıklamada, IKBY'de yapılması kararlaştırılan bağımsızlık referandumu kararının yasal, ekonomik, siyasi ve toplumsal zemine uygun olmayan bir durumda alındığından dolayı ertelenmesi istenilerek şu ifadelere yer verildi:

KONSENSUS VURGUSU

"Referandum, bağımsızlıktan önce atılan bir adımdır. Ancak 25 Eylül'de yapılması için alınan referandum kararı, özellikle tartışmalı bölgeler hususu başta olmak üzere (Kerkük ve 140'ıncı maddeye giren bölgeler) mevcut siyasi, güvenlik, ekonomik ve toplumsal duruma uygun değildir, yasa dışıdır ve konsensüs sağlanmadan alınmıştır. Bu yüzden referandum daha uygun zamana ertelenerek meclise taşınmalıdır."

ETİKETLER
barzani
YAZDIR
YORUMLAR 25
 • misafir 11 ay önce Şikayet Et
  Bunlar danışıklı dövüş. Amaç belli. ırak ve suriyede israilin istediği kürt devletini kurmak.
  Cevapla
 • nedm 11 ay önce Şikayet Et
  Bizim bir tepkimizin olmayacagini biliyor o yuzden rahat
  Cevapla
 • Fevzi 11 ay önce Şikayet Et
  Babalariniza itaat edin
  Cevapla
 • Hasan Baba 61 11 ay önce Şikayet Et
  Irak toprak bütünlüğü kaybolursa Türkiyenin osmanlı topraklarını geri alma hakkı doğuyor. Yanlış yoldasınız. Kerkük ve Musul sorununu iyi okuyun.
  Cevapla
 • Ahmet 11 ay önce Şikayet Et
  Yanlış düşünüyorsun. Kürt referandumu sanki ilerde Turkiye ye katilacaklarmis gibi bir algı olusturup Türk halkını yanıltıyorlar. Ilerisi Turkiye de federasyonu kabul ettirip irak kurdistanini Turkiye ye katmak daha da olerisi Turkiyeden bu toprakları kopartip büyük kurdistanı olusturmak.
  Cevapla
 • Emirhan 11 ay önce Şikayet Et
  Öyle bir şey yok siz Diriliş 2023 sayfalarından duyduklarınızı söylemeye devam edin.
  Cevapla
 • Yalin 11 ay önce Şikayet Et
  Nereden uyduruyorsunuz bunu
  Cevapla
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  galiba amerikalı abileri şuan koreyle meşgul olduğu icin turkiye gelir tepemize biner elimizdekinide kaybederiz diye düşünmüşlerdir
  Cevapla
 • Seyma 11 ay önce Şikayet Et
  Turkiye ilk taniyan olacaktir
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
1923'ten 2018'e kadar hangi il kaç bakan çıkardı?
Yine teröristlere sahip çıktı!