Japonya: Türkiye S-400 almasın da ne yapsın!

Rusya'dan alınacak olan S-400'ler için açıklama üstüne açıklama yapan NATO üyeleri 'neden' sorusunu bir kez olsun düşünmüyor.

GİRİŞ 14.09.2017 11:44 GÜNCELLEME 14.09.2017 14:32

Japonya'da yayın yapan Asahi Shimbun adlı gazetede çıkan haber, NATO'nun en büyük ikinci ordusuna sahip Türkiye'nin, neden NATO karşıtı Rusya'dan S-400 füzesi aldığını irdeliyor. Gazetenin haberine göre bu alımın başlıca nedeni, Türkiye'nin Amerika'ya olan güvensizliği. Türkiye'nin ABD'ye güvenmeme nedeni de ayrıntılı biçimde haberde inceleniyor:

TÜRKİYE NATO MÜTTEFİKLERİNE GÜVENMİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan 13 Eylül'de, bu satış sözleşmesine ilişkin, "Güvenlik için gerekli önlemleri alacağız." dedi. Türk basınına göre sorunun bir diğer nedeninin, Türkiye'nin satın almak istediği insansız hava araçları gibi silahlara ilişkin NATO müttefiklerinin satış miktarını azaltması olduğu da söyleniyor.

TÜRKİYE FÜZE SAVUNMA SİSTEMİNİ GELİŞTİRECEK

Türkiye, NATO üyesi ülkelerden silah ithalatına bağımlılığın "stratejik seçenekleri daraltması"ndan endişe duyuyor ve son yıllarda silah üretimine odaklanıyor. Söz konusu sözleşmeyle de Rusya'dan füze savunma sistemi teknolojisinin getirilmesinin amaçlandığına dikkat çekiliyor.

ABD'YE GÜVENSİZLİK ARTTI

Türkiye ve ABD, DEAŞ'ın temizlenmesi operasyonlarında iş birliği yaptı ancak son yıllarda Türkiye'nin, ABD'ye karşı güvensizliği arttı. Bunun nedeni, Türkiye'nin terör örgütü olarak tanımladığı Suriye'deki Kürt silahlı örgüte karşı ABD'nin askeri yardımda bulunarak DEAŞ ile mücadelede birlikte savaşması oldu. Türkiye, ABD'den söz konusu yardımı durdurmasını istiyor ancak ABD bu talebi yanıtsız bırakıyor.

YAZDIR
YORUMLAR 20
 • Abd artık 9 ay önce Şikayet Et
  Sadece göstermelik kağıt üzerinde dost ve müttefik gercek de ise en büyük düşmanımız bunu her iki tarafta biliyor.
  Cevapla
 • Yörük 9 ay önce Şikayet Et
  Helal Olsun Japonya ya TÜRKIYE YE ACİL (4)TANE NÜKLÜER Başlıklı Füze Lazım
  Cevapla
 • Öm of 9 ay önce Şikayet Et
  Bu teröristler Kürt değil hepside Ermeni veya başka milletten bunu hala anlatamadıysanız ne diyeyim ben size yanlış yoldasınız
  Cevapla
 • uzman 9 ay önce Şikayet Et
  2ay once abd nin yaptirdigi dunya genelindeki ankette, Usa ya guvenmeyen ulkeler siralamasi cok ilgincti, 1.turkiye 2.guney kore 3.japonya Cikmisti ucude usa yi muttefik kabul eden ulkeler! Demekki halklar herseyin farkinda!
  Cevapla
 • Ali tiras 9 ay önce Şikayet Et
  japon ya hic bir zaman dusmani miz olmadiki cumhurbaskanimiz kimin dost dusman oldugunu biliyorum allah uzun omur versin oyle birisi de bir daha gelmez adam dediyin yuregi varsa ortaya koymali
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TSK'dan bir iyi haber daha!
3'üncü Havalimanı'ndan muhteşem fotoğraflar