BM'de ortalığı kızıştıracak çağrı!

Japonya Başbakanı Shinzo Abe, Kuzey Kore'yle diyalog zamanının olmadığını artık baskı uygulanması gerektiğini söyledi.

GİRİŞ 21.09.2017 04:40 GÜNCELLEME 21.09.2017 11:15

Abe, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada,  2006'dan bu yana gerçekleştirdiği 6 nükleer denemenin ikisini son üç haftada  yapan Kuzey Kore'ye karşı "diyalog süreci"nin artık bittiğini ve şimdi "baskı zamanı" olduğunu bildirdi.

BENZERİ GÖRÜLMEMİŞ BİR TEHDİT

 ABD Başkanı Donald Trump'ın BM kürsüsünden yaptığı konuşmada Kuzey  Kore rejiminin "tamamen imha"sı şeklindeki sert ifadelerinden sonra Japonya Başbakanı Abe de Kuzey Kore'nin füze denemelerinden vazgeçmeyeceğini ve "benzeri görülmemiş bir tehdit" olduğunu söyledi.
 

Kuzey Kore konusunda, "gerekli olan şey eylem" diyen Abe, "Kuzey  Kore'nin provokasyonlarına bir son verebilmemiz, uluslararası toplumun dayanışmasına bağlıdır. Fazla zamanımız kalmadı." ifadelerini kullandı.
 
Abe, konuşmasında şunları kaydetti:
 
"Kuzey Kore bir füze denemesi daha yaparak karara (BM Güvenlik Konseyi  kararı) uymadığını şimdiden göstermiş durumda. Karar başlangıcın ötesinde bir şey  değildir. Füze yapımı için gerekli maddi, insani ve teknoloji gibi kaynakların  Kuzey Kore'ye gitmesini engellemek zorundayız."

ŞİMDİ DİYALOG ZAMANI DEĞİL

"Şimdi diyalog zamanı değil. Artık baskı uygulamanın zamanı geldi."  diyen Abe, "Sadece BM'nin Kuzey Kore'ye yeni yaptırımları kabul etmesiyle memnun  olamayız. Şimdi önemli olan yaptırımlar sekteye uğramadan yürürlüğe konmalı ve bu da Çin ve Rusya ile yakın işbirliği gerektiriyor." ifadesini kullandı.

TRUMP KUZEY KORE'Yİ 'TAMAMEN YOK ETME' UYARISINDA BULUNMUŞTU
 
ABD Başkanı Trump da Abe'nin konuşmasından bir gün önce yaptığı ilk BM  hitabında, ABD'nin tehdit edilmesi halinde Kuzey Kore'yi "tamamen yok etme" uyarısında bulunmuştu.

BM Güvenlik Konseyi'nin veto hakkı bulunan iki doğu bloğu  ülkesi Çin ve Rusya, Kuzey Kore'nin nükleer füze deneme programı konusundaki  krizde diyalog önerisinde bulunurken, bu yıl BM Genel Kurulu çalışmalarına  katılmayan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Trump'ın sert Kuzey Kore açıklamasını  eleştirmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • ali 10 ay önce Şikayet Et
  galipolan allahtır.
  Cevapla
 • hyr 10 ay önce Şikayet Et
  kuzey kore bu bombayı kendi ülkesinde patlatsa dahi dünya zarar görüyor. depremleri tetikliyor. bu delinin durdurulması lazım.
  Cevapla
 • Urfalı 10 ay önce Şikayet Et
  abd sizi yerle yeksan etti halen bu Siyonistlerin ipine sariliyorsunuz eyy Japonya aklınızı başınıza alın
  Cevapla
 • cem cem 10 ay önce Şikayet Et
  Koreye saldırmak için yürek gerekir o da sizde yok adamlar hodri meydan diyor sıkıysa saldırın uzaktan hırlamakla bu işler olmaz.
  Cevapla
 • Mutlu 10 ay önce Şikayet Et
  Kore deki masumlar ne olacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Günün gazete manşetleri
MİT paketlemişti! Örgütteki görevi ortaya çıktı