İran'dan sert tepki: Bu, savaş ilanı olur

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Salihi, İran Devrim Muhafızları'nın (DMO) ABD tarafından terör listesine alınmasının, ülkesine karşı savaş ilanı anlamına geleceğini söyledi.

 • GİRİŞ12.10.2017 21:53
 • GÜNCELLEME12.10.2017 21:54
İran'dan sert tepki: Bu, savaş ilanı olur

Fars Haber Ajansının haberine göre, İngiltere'nin başkenti Londra'daki temasları sırasında yabancı basın mensuplarının gündemdeki "ABD'nin nükleer anlaşma hakkındaki siyaseti ve DMO'nun terör listesine alınma ihtimali" konusundaki sorularını cevapladı.

"BÖYLE BİR KARARI SAVAŞ İLANI SAYARIZ"

Salihi, DMO'nun ABD Başkanı Donald Trump hükümeti tarafından terör listesine alınmasının "ABD'nin İran halkına yönelik düşmanca tavrı"nın bir eseri olacağını söyleyerek, "Her ülkenin ordusu ve silahlı kuvvetleri, o ülkenin emniyet ve güvenliğinin güvencesidir. Dolayısıyla, bu yönde alınacak bir kararı, savaş ilanı olarak sayarız." ifadelerini kullandı.

ABD'nin, nükleer anlaşmayı "ihlal etmesi" durumunda uluslararası arenada doğuracak sonuçlarına da katlanması gerektiğini belirten Salihi, "İran, ABD'nin bu konuda sergileyeceği tavrına uygun kararlar alacaktır." dedi.

TRUMP'IN AÇIKLAMASI BEKLENİYOR

Salihi, P5+1 ülkeleriyle 2015 yılında yapılan nükleer anlaşma'nın devam etmesi için Avrupa'daki destek turları çerçevesinde dün İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ile bir araya gelmişti.

Trump'ın yarın, ABD'nin, nükleer anlaşmaya bağlı kalıp kalmayacağı konusunda kararını açıklaması bekleniyor.

Nükleer anlaşma, İran ile P5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya + AB) arasında 14 Temmuz 2015 tarihinde Avusturya'nın başkenti Viyana'da imzalanmıştı.

KAYNAKAA

Yorumlar36

 • emekli 5 ay önce Şikayet Et
  Zaten savaş halindesiniz. Yıllardır saman altından su yürüttünüz ey İran. Düşman gibi görünüp her türlü naneyi abd ile birlikte yediniz. Yıllarca açıktan Türkiye düşmanlığı yaptınız. Alevi sünni meselesini pompaladınız. Yavuz Sultan Selim'in kestiği kuyruğunuzun acısını hiç unutmadınız.
  Cevapla
 • sezgin 5 ay önce Şikayet Et
  ABD önce kendi elindeki kitle imha silahlarını bıraksın sonra başkalarının bırakmasını istesin elinde silah var ben indirmem bütün dünya silahlarını bıraksın diyor
  Cevapla
 • Mamocan 5 ay önce Şikayet Et
  oh oh yiyin birbirinizi. iran da pisliğin önde gideni!!! iyi tiyatro oynuyorsunuz iran ve abd. inanmayın bunların savaşına filan. humeyniyi irana getiren abd dir.
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • bir garip yolcu 5 ay önce Şikayet Et
  lan iran işin gücün yalan dolan koskoca devletin geleneği hiçmi değişmez yalancısın inanamam gayrı sana güvenemem...
  Cevapla Toplam 12 beğeni
 • türk 5 ay önce Şikayet Et
  Dünya savaşı olacaksa olsun artık Belki dünyaki insanların aklı başına almalarını sağlar Dünya ABD nin korkusuyla yönetiliyor
  Cevapla Toplam 4 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat