AP'den skandal karar

Avrupa Parlamentosu (AP), İran-Irak sınırında 7,3 şiddetinde meydana gelen ve 419 kişinin hayatını kaybedip 7 bin'e yakın yaralının olduğu deprem için skandal bir karara imza attı.

AP'den skandal karar
AP'den skandal karar
GİRİŞ 14.11.2017 05:08 GÜNCELLEME 14.11.2017 05:09
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

AP Genel Kurulu'nun açılışında ölen insanlar için saygı duruşunda bulunmaması eleştiri konusu olmuştu. Bazı vekillerin söz konusu olayı gündeme alınması yönündeki teklif dahi Genel Kurul'da reddedildi.

TEKLİF REDDEDİLDİ

Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu açılışında, Irak-İran sınırındaki depremde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunulmaması eleştirilirken konuyla ilgili bir bildirinin parlamento gündemine alınması yönündeki teklif oylanarak reddedildi.

 

Antonio Tajani başkanlığında Strazburg'da yapılan Genel Kurulun açılışında gündeme dair değişiklik önergeler ele alındı ve 4 gün sürecek Genel Kurul gündemi kabul edildi.

Genel Kurul gündemi görüşüldüğü sırada söz isteyen Avrupa Halk Partisi (EPP) Grubunun Polonyalı üyesi Januzs Lewandowski, Genel Kurul açılışlarında doğal afetlerde hayatını kaybedenler için saygı duruşu ve anma törenlerinin gelenek haline geldiğini dile getirdi.

LEWANDOWSKİ'DEN SAYGI DURUŞU ELEŞTİRİSİ

Irak-İran sınırındaki depremde yüzlerce kişinin hayatını kaybettiğini ifade eden Lewandowski, "Avrupa Parlamentosu'nun şefkat ve dayanışma duygularını bu depremden etkilenenlere göstermek gerekir." diyerek saygı duruşunda bulunulmamasını eleştirdi.

AP Başkanı Tajani ise eleştirilere, "İki ülkenin liderine başsağlığı ve dayanışma mektubu gönderdim." cevabını vermekle yetindi.

BİLDİRİ YAYINLAMA ÇAĞRISI REDDEDİLDİ

Daha sonra söz alan Uluslar ve Özgürlükler Avrupası (ENF) Grubunun Avusturyalı üyesi Franz Obermayr, bölgedeki hasarın henüz tam bilinmediğini belirterek, "Avrupa Birliği harekete geçmelidir. İnsani yardımda bulunma konusunu gündeme getirmelidir." dedi.

Obermayr, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyinin bir bildiri yayınlaması çağrısında bulundu.

Bu yönde bir bildirinin Genel Kurul gündemine alınması yönündeki talep, yapılan oylamada reddedildi.

AP'de son 2 Genel Kurul açılışında, ABD ve Karayipler'de etkili olan Irma Kasırgası dahil son dönemde meydana gelen terör saldırıları ve doğal afetlerde hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunulmuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 50
 • 2023 11 ay önce Şikayet Et
  toprak altindan petrolu çeke çeke ne oluyor pay açiliyor erozyonla deprem oluyor.
  Cevapla
 • Samsunsporlu 11 ay önce Şikayet Et
  YAHU KARDEŞİM ölenler hep Müslüman kafir niye saygı duruşu yapsın ki
  Cevapla
 • Atakan 11 ay önce Şikayet Et
  Müslümanların artık uyanması birlik olması için daha ne lazım bilmiyorum artık hala uyanmıyorlarsa bu akıl tutulması yada akılsız olmalarındandır
  Cevapla
 • islamc 11 ay önce Şikayet Et
  gavur gavurlugunu yapcak bızde onları cehndme svek için katledıcez zamnı zemını olusnca savaş cıkarılar bıze saldırılarsa buldgumuz yerde gbertıcez sabırla beklıyoruz
  Cevapla
 • Mehmet 11 ay önce Şikayet Et
  Hasta adam Avrupa . ayrıca tek dişi kalmış ölmek üzere olan canavar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kral ve Prens Selman Kaşıkçı'nın ailesini ağırladı
Resmen başladı! 1 milyon kişi Türkiye'ye gelecek