ABD'li komutan: Türkiye Afrin'i vurursa...

ABD'li komutan 'Türkiye Afrin'e operasyon yaparsa, PYD'yi koruruz' diyerek Türkiye'yi vurmakla tehdit etti.

 • GİRİŞ15.11.2017 01:44
 • GÜNCELLEME15.11.2017 03:52
ABD'li komutan: Türkiye Afrin'i vurursa...

Pentagon'daki basın brifingine Bağdat'tan video konferans yoluyla canlı bağlanan ABD liderliğindeki DEAŞ'a Karşı Uluslararası Koalisyonun Sözcüsü Albay Ryan Dillon, açıkça Türkiye'ye karşı terör örgütü PKK'nın yanında olduklarını söyledi.

"PKK'YI DEAŞ DIŞINDAKİ SALDIRILARDAN DA KORURUZ"

Konferans sırasında basın mensupları Albay Dillon'a, Türk güvenlik güçlerinin Afrin'deki PKK/YPG güçlerini vurduğuna ilişkin iddiaları sordu. Dillon, kendisinde söz konusu iddiaları doğrulayacak bir bilgi olmadığını söyledi. Ancak Dillon, teorik olarak koalisyonun sahadaki ortaklarını DEAŞ dışındaki saldırılara karşı koruma yükümlülüğü olduğunu kaydetti.

 

"ORTAKLARIMIZI KORUMA SORUMLULUĞUMUZ VAR"

"Koalisyonun Kürtler gibi DEAŞ'a karşı operasyonlara katılmış olan yerel güçleri korumak gibi bir sorumluluğu var mı?" sorusu yöneltilen Dillon "Evet diyebilirim. Bunu daha önce çeşitli vesilerle gösterdik ve kanıtladık. Gerekirse SDG'nin (PKK/PYD) çatısı altındaki herkesi; Araplar, Kürtler, Yezidiler ve Hıristiyanları destekler ve koruruz" dedi.

TÜRKİYE'Yİ VURMAKLA TEHDİT ETTİ

Gazetecilerin ısrarla Türkiye'yi kast ederek "DEAŞ dışındaki odaklardan gelecek saldırılara karşı da korur musunuz?" sorularına yine ısrarla PKK savunuculuğu yaparak cevap veren Dillon "DEAŞ ile mücadele eden tüm ortaklarımızı her kim olursa olsun koruruz" ifadelerini kullandı.

OTOBÜS SKANDALINA KOMİK SAVUNMA

PKK'lı teröristlerin DEAŞ'lı teröristleri ABD'nin himayesinde Rakka'dan kaçırmasıyla ilgili de konuşan Dillon "Biz Rakka bölgesinden çıkarken otobüsleri takip ettik. Eğer DEAŞ savaşçılarının kaçması gibi bir durum söz konusu olsaydı havadan müdahale edecektik. Ancak böyle bir durum olmadı" dedi.

Dillon bu ifadelerle, ABD'nin hem DEAŞ'lı hem de PKK'lı teröristleri koruduğunu ve bu iki terör örgütünü NATO üyesi ve stratejik ortağı Türkiye'ye tercih edeceğini ilan etti.

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar209

 • Vatandaş 2 ay önce Şikayet Et
  Eskiden gizlice destekliyordu şimdi açıkça destekliyor.Pyd Pkk nın bölgede güçsüzleştiğini görünce deaş uydurmasıyla Pyd pkk yı mesşrulaştırmaya ve güçlendirmeye çalışıyor.Türkiye yi Natodan dışlamak istiyorlar gibi geliyor.Büyük oyunlar oynanıyor ülke olarak önce içerideki hainleri temizlemeli silah sanayimizi güçlendirmeliyiz.
  Cevapla
 • abdullah 23 2 ay önce Şikayet Et
  nerede inceyse oradan kopsun.bu küstah amerika bize posta koyamaz.pkk yıda amerikayı da biz vuralım.ölecekse adam gibi ölelim kafirden korkulmaz.Ölürsek şehit kalırsak kahraman oluruz.
  Cevapla Toplam 4 beğeni
 • diyarbakır türkmen 2 ay önce Şikayet Et
  hadı yap bakalım
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • ÇETİNKAYA 2 ay önce Şikayet Et
  bu amarika kim oluyorda Türkiye'yi tehdit ediyor, hadi yüreğin yiyorsa vur da görelim. BİZ DAHA ÖLMEDİK DÜNYADA BİR TANE TÜRK KALSA BU ALÇAKLARA ASLA TESLİM OLMAYIZ...
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • turgut57 2 ay önce Şikayet Et
  israil ve amerika bu cogrofyadan defolmadikca hicbir müslümana huzur yok
  Cevapla Toplam 4 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat