Şii liderden flaş Kudüs çağrısı!

Irak'ta Şii dini merci Sistani, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs kararını kınarken, Şii lider Sadr da Suudi Arabisan'ı İslam koalisyonunu harekete geçirmeye çağırdı.

Şii liderden flaş Kudüs çağrısı!
Şii liderden flaş Kudüs çağrısı!
GİRİŞ 07.12.2017 15:10 GÜNCELLEME 07.12.2017 15:12
Bu Habere 33 Yorum Yapılmış

Irak'ta Şii dini merci Ali es-Sistani, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararını kınadı.

Ofisinden yapılan yazılı açıklamada Sistani, "ABD Başkanı'nın aldığı Kudüs kararını kınıyoruz. Bu kararla milyonlarca Arap ve Müslüman'ın duygularına karşı kötülük yapıldı." ifadelerini kullandı.

Sistani açıklamasında Kudüs'ün Müslümanlara ait olduğunu vurguladı.

 

 

SADR'DAN İSRAİL'E KARŞI SAVAŞ UYARISI

Öte yandan Şii lider Mukteda es-Sadr ise Suudi Arabisan'a çağrıda bulundu. Sadr, Necef'te yaptığı basın açıklamasında, "Suudi Arabistan'ı liderlik ettiği İslam koalisyonunu harekete geçirerek, hemen Kudüs'ü kurtarmaya yönlendirmeye çağırıyorum." dedi.

İLK ASKER BEN OLURUM!

Irak'taki Şii milis gruplarla konuya dair acil toplantı yapacaklarını belirten Sadr, "Direniş güçleri (milis gruplar) ciddiyse İsrail'e karşı savaşan ilk asker ben olurum." ifadesini kullandı. Sadr, İsrail'e karşı Suriye sınırından da savaş başlatacağı uyarısı yaptı.

Arap ve Müslüman ülkelerine de seslenen Sadr, bu ülkelerdeki İsrail büyükelçiliklerinin kalıcı olarak, ABD büyükelçiliklerinin ise geçici süreyle kapatılması çağrısında bulundu.

Sadr'a bağlı silahlı güç Seraya es-Selam'dan yapılan yazılı açıklamada da ABD'ye yönelik tehditkâr ifadeler kullanıldı.

Irak Dışişleri Bakanlığı, Trump'ın Kudüs kararı nedeniyle Bağdat'taki ABD Büyükelçisi'nin bugün bakanlığa çağrılarak diplomatik nota verildiğini bildirmişti.

ABD Başkanı Trump, dün akşam düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyi'nin 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı geldi." ifadesini kullanmıştı.

Trump, ayrıca Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv'deki büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini açıklamıştı.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 33
 • Orhan Aydın 10 ay önce Şikayet Et
  Derhal islam ordusu kurulsun ve savaşmak isteyen herkes burada toplansin resmi kuvvetler bu işe giremez ama islam ordusuna kimse karışamaz
  Cevapla
 • sergerdar 10 ay önce Şikayet Et
  bunlara inanmayi.suriyede ummetin guvenini kaybettiler.simdi takiyye yaparak kazanmaya calisiyorlar
  Cevapla
 • mardinli 10 ay önce Şikayet Et
  Arkadaslar bu olaya şu şöyle bu böyle diye bakmayalım inşallah tüm olumsuz lukları aşıp ümmet bilinci nasip olur inşallah
  Cevapla
 • TALHA 10 ay önce Şikayet Et
  suudi arabistanmı? suudilerin tasması amerikanın elinde,amerikanın en sadık finosudur suudilerin başındakiler ( suudi halkını tenzih ederim onlar bizim kardeşlerimizdir ama başındaki satılmış yöneticiler değil )
  Cevapla
 • Haklisin 10 ay önce Şikayet Et
  Haklisin kardesim, malesef bu soysuz kralin dedeside osmanli ya ihanet edip inglizler le bir olmustur, o millet peygamberimizin milleti ardindan kötü konusmak bize yakismaz, biz millet olarak ehli sünnetin yolundan gidenleriz, ama kralin soyu hem sapik bir mezhebe ülkelerine yaydigi gibi hemde müslümanlarin en büyük düsmani haline geldiler, sadece kendi sülalelerinin cikarlari icin
  Cevapla
 • Musa 10 ay önce Şikayet Et
  Nüktedan Sadr hikayeden teyyare , bu işi müslüman Türk milleti bitirecek . Sabır , az kaldı , Siyonixm döktüğü kanda boğulup yokolacak .
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Liste gönderildi! 406 üründe indirim
S. Arabistan Konsolosluğunda 'Mavi ışık' yöntemi