5 bin savaşçı hazır

Yurtlarından kovulmuş, evleri, malları, tapuları ellerinden alınmış Suriyeliler, ABD/PKK/PYD’yi bölgeden kovmak için harekete geçti.

 • GİRİŞ14.01.2018 08:20
 • GÜNCELLEME14.01.2018 08:28
5 bin savaşçı hazır

Suriyeli 60 aşiret ve 20 kabileden oluşan Suriye Yüksek Aşiretler Meclisi, kendi bünyesinde ilk etapta 5 bin kişilik ordu kurdu.

Ceyş el-Aşayir (Aşiretler Ordusu) adını alan birlik, Fırat’ın doğusunda PKK işgalindeki bölgelerde görev alacak. Ocak ayı sonunda Suriye’de yapılacak bir toplantıyla birlikte ‘kurtuluş savaşı’nı resmen başlatacak olan Ceyş el-Aşayir’in, kısa zamanda aşiretlerden gelecek yoğun katılımla birlikte büyümesi bekleniyor. Suriye Yüksek Aşiretler Meclisi’nin başlattığı mücadele, halk ayaklanmalarından silahlı çatışmaya kadar çok kapsamlı yürütülecek. Aşiretler, aynı zamanda işgalcilerin etnik temizlik planlarına karşı komisyonlar kurup, ABD/PKK tarafından talan edilen belgelerin peşine düşecek.

 

ONLAR GİDENE KADAR DEVAM

Türkiye ile eşgüdüm içinde hareket eden aşiretler, ilk ayaklanmayı dün Münbiç’te başlattı. İdlib’de Münbiç aşiretleri ile yapılan görüşmeler ve oluşturulan ittifaklar sonucu düzenlenen eylemde halk, PKK’yı ve ABD’yi lanetledi. ABD askerleri karargahlarını boşaltarak şehir dışına kaçmak zorunda kaldı. Suriye Yüksek Aşiretler Meclisi Konseyi Başkanı, Şuaytat Aşireti lideri Şeyh Rafi Racu Ebu Ukle, Münbiçli aşiretler, hatta bazı Kürt aşiretlerin de dahil olduğu ittifak üzerine dün başlatılan eylemlerin, kent PKK/PYD’den temizlenene kadar devam edeceğini söyledi.

TERÖRİSTLERİ KOVACAĞIZ

Suriyeli aşiretler, ABD’nin Rakka’da Arapları ikna etmek için Suudi Arabistan’a şehrin altyapısı vb. işleri devretmesine de karşı çıkıyor. Aşiretler, bu tür yatırımlardan önce PKK/PYD işgalinin sonlandırılmasında ısrarcı. Aşiretler Ordusu, Türkiye’den herhangi bir maddi yardım ya da silah desteği almıyor. Oluşuma gereken maddi destek, Kuveyt ve Katar’da bulunan aşiretlerden sağlanacak.

Fırat’ın çocukları
Kendilerini “Fırat’ın doğusunun gerçek çocukları” olarak tanımlayan Aşiretler Ordusu, Suriye’de halk hareketlerinin yetersiz kaldığı durumlarda devreye girecek. Grup olarak Özgür Suriye Ordusu altında konumlanan ‘Ceyş el-Aşayir’, Fırat’ın doğusunda sırasıyla Münbiç, Tabka, Ayn İsa istikametinde ilerledikten sonra Tel Abyad, Rakka, Haseke istikametinde topraklarını işgalci terör örgütünden geri alma mücadelesi verecek. Suriye halkının yüzde 80’ini kapsadığı belirtilen Aşiretler Meclisi’nin bu mücadelesi, ABD’nin teröristler eliyle bölgedeki etnik temelli devlet kurma çabalarına karşı uluslararası arenaya da büyük bir mesaj olacak. Çünkü Aşiretler Meclisi bölgenin yerel unsurları olan Araplar, Türkmenler, Kürtler, Hıristiyanlar, Dürziler dahil geniş bir sosyal kesimi kapsıyor.

KAYNAKYENİ ŞAFAK

SON 24 SAATTE NELER OLDU?

Yorumlar58

 • ottoman 4 gün önce Şikayet Et
  yuruyun gidin. bi anda karar degistirirsiniz.
  Cevapla
 • Ahmet Yusuf 4 gün önce Şikayet Et
  Suriyede 4 sene yasadım bilirim. Ülke 50 yıldır sadece %8 azınlık olan Nusayrilerce yönetiliyor ve devletin en kritik yerleri bunlarda. Amaç israil'in güvenliği ve Sünni Müslümanların iktidarına engel olmak. Çünkü müslüman SURİYE büyük Türkiye demektir ! Nusayrilik Hz Ali'nin Allah olduğuna inanan ve kitabul mecmu adında şirk dolu bir kitaba iman eden bir topluluk bunlar. Araştırın görün. Suriye'de kardeş kavgası yok iman ile küfrün mücadelesi var
  Cevapla Toplam 3 beğeni
 • emir 4 gün önce Şikayet Et
  bu araplara güven olunmaz, çünkü egit donaltakilerin çoğu pyd ye katıldı yada işide, araplar para ile rahat satın alınır, vatansever olmuş olsalardı milyonlarca suriyeli kaçmazdı türkiyeye, bunlardan bir cacık olmaz, korkak bunlar
  Cevapla Toplam 2 beğeni
 • müslüman 4 gün önce Şikayet Et
  osmanlı devletine sahip çıkmamanın bedelini herkes ödüyor. hem türkiye hem arap toprakları hem diğerleri. hiç değilse halife vardı. müslümanlar islam altında birleştirilebiliyordu. milliyetçilik, petrolcülük, laiklik, batılılaşma.... MÜSLÜMANLARI BÖLEN HERŞEY KAHROLSUN
  Cevapla Toplam 1 beğeni
 • Ersoy21 5 gün önce Şikayet Et
  Artık çok geç.Ama en azından mücadele edin.
  Cevapla Toplam 1 beğeni
Daha fazla yorum görüntüle
Haber7 Mobil Sayfa Banner'ı Kapat