'Yönümüzü Batı'ya değil Türklere çevirelim'

Macaristan'da Nisan ayındaki seçimlerle birlikte ana muhalefete gelebileceği ifade edilen milliyetçi Jobbik partisinin lideri Gabor Vona, yıllar önce Türkiye ziyareti sırasında söylediği sözler nedeniyle ülke gündeminde.

'Yönümüzü Batı'ya değil Türklere çevirelim'
'Yönümüzü Batı'ya değil Türklere çevirelim'
GİRİŞ 09.02.2018 10:23 GÜNCELLEME 09.02.2018 10:29
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

"Yanlışa cesurca karşı gelen ve Allah'tan başka hiç kimseden korkmayan Atilla'nın torunlarıyız." Macar milliyetçiliğini savunan Jobbik partisi lideri tarafından bundan dört yıl önce Türkiye'de ve Türkçe olarak söylenen bu cümleler Macaristan'da son dönemlerin en büyük seçim kampanyası malzemesi oldu.

Jobbik partisi, 2018 yılının Nisan ayında gerçekleşecek olan genel seçimlerde kamuoyu yoklamalarına göre sandıktan ikinci parti olarak çıkacak ve ana muhalefet partisi konumuna yükselecek.

 

 

Bu da Jobbik'in iktidardaki Fidesz'in en büyük rakibi haline geldiğini gösteriyor ve işte bu nedenle de hükümete yakın medya, seçim kampanyasının ilk maddesine Jobbik ile ilgili iddiaları oturtuyor.

Hükümete yakın görsel ve yazılı medya son zamanlarda şu iddiayla yankılanıyor:

"Jobbik lideri Gabor Vona, aslında Müslümanlığa geçti. Allah'a inanır oldu. Müslüman dünyanın daha iyi bir geleceğe sahip olduğunu düşünüyor ve Macaristan'ın yüzünü Batı'dan Doğu'ya çevirip Türkiye ile stratejik ortaklık kurmasını öneriyor."

İddialar ne kadar gerçekçi?

Milliyetçi Jobbik partisi Türkiye ile ve Türk ulusu ile sıkı ilişkilerde olduğunu hiç saklamadı. Türk milliyetçileri gibi "Turancı" bir parti olan ve yine Hunları, Türklerle birlikte ortak ata olarak gören Gabor Vona çok kez Türkiye'ye gitti ve hem hükümet çevreleriyle ve hem de ideolojik olarak çok yakın olduğu MHP çevreleriyle toplantı ve görüşmeler yaptı.

Dört yıl önceki toplantılardan birinde Gabor Vona yukarıdaki 'meşhur' cümleleri söyledi ve hatta daha sonra katılımcılarla birlikte 'bozkurt selamı' da verdi.

İktidardaki Fidesz partisi, Jobbik'i 'faşist eğilimleri olan bir parti' olmakla suçluyor.

Gabor Vona, Türkiye'yi uzun vadeli dostluğun inşa edilebileceği bir ülke olarak görüyor ve Türklerle Macarların ortak tarihinin değerini vurguluyor.

Müslüman toplumları öven ifadeler kullandığını da inkar etmiyor. Ancak Vona, bunların Amerika Birleşik Devletleri'nin ve Batı'nın Orta Doğu'da hegemonyasını açık bir şekilde hissettirdiği şu dönemde bir siyasi stratejinin yansıması olarak görülmesi gerektiğini söylüyor.

Jobbik liderine karşı iddialar sadece basında yer almıyor. Seçim kampanyası döneminde bu iddialar insanlara telefon mesajlarıyla iletilir hale geldi.

Jobbik ise iddiaların "kasıtlı" olduğunu söyleyip mahkemeye başvurdu.

Geçtiğimiz günlerde sonuçlanan davada mahkeme Jobbik'e hak verdi. Haksız ve mesnetsiz bulduğu iddiaları gündeme getiren basın organları para cezasına çarptırıldı.

YAZDIR
YORUMLAR 21
 • Aks68 1 yıl önce Şikayet Et
  içimizdeki bizden olmayıp olimpiyakos dağına sahip çıkanlar varsa, dışımızda olup bizden olanlarda Altay dağlarına sahip çıkacaktır
  Cevapla
 • Erzurum 1 yıl önce Şikayet Et
  Aferin geleceginize yatirim yapin boyle
  Cevapla
 • bayburtlu ethem 1 yıl önce Şikayet Et
  nihayet macarlar asıllarını hatırlamaya başlamışlar çok güzel soy kardeşliğinden sonra inşaallah imanda nasip olur din kardeşide oluruz
  Cevapla
 • Gaspıralı 1 yıl önce Şikayet Et
  Macarlar Atilla'nın torunudur kuman Türkü olup ,Kırım Tatar Türklerinin Tatar Türklerinin ta kendisidir,Müslümanken Hristiyanlaştırılmışlardır , Gabor Vona dedelerinin Müslüman Kırım Tatar Türkü olduğunu biliyor ,şehirlerinin isimleri bile Türkçedir Kiskunhalas Kumanistan anlamında ,bizi Avrupada seven tek millet Macarlardır
  Cevapla
 • Hüdavendigar Han 1 yıl önce Şikayet Et
  Gabor Vona ,Atillanın Cesur torunu ,Turancı Lider Türk kardeşimiz seni seviyoruz ,Türkün hasısın sen
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
CHP vatandaşla dalga geçti
CHP'de DSP paniği! Kılıçdaroğlu'nu korku sardı