ABD'den Suriye açıklaması! Devam edeceğiz!

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, DEAŞ tehdidi nedeniyle Irak ve Suriye'deki Amerikan varlığının devam edeceğini söylerken, İran'ın bölgedeki varlığının istikrarsızlık yarattığını savundu

ABD'den Suriye açıklaması! Devam edeceğiz!
ABD'den Suriye açıklaması! Devam edeceğiz!
GİRİŞ 14.02.2018 09:12 GÜNCELLEME 14.02.2018 09:13
Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, İran'ın Suriye, Irak, Yemen ve Lübnan'dan güçlerini çekmesini isteyerek, bu bölgelerdeki varlığının istikrarsızlığa yol açtığını söyledi.

Tillerson, Arapça yayın yapan Hurra televizyon kanalına verdiği röportajda, Irak ve Suriye başta olmak üzere bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi.

 

 

Irak'taki ABD askeri varlığına değinen Tillerson, bu konuyu Irak Başbakanı Haydar el-İbadi hükümetiyle değerlendireceklerini ifade ederek, "Biliyoruz ki ve bunu Başbakan İbadi'de söylüyor, DEAŞ'ın bazı militanları Irak'a karşı halen tehdit oluşturuyor. Bu tehditlerden tamamen kurtulduğumuzdan emin oluncaya kadar orada (Irak'ta) kalmaya devam edeceğiz." dedi.

Bakan Tillerson, Suriye'deki askeri varlıklarının amacının DEAŞ'ın tamamen yenilmesi olduğunu öne sürerek, bunun ayrıca Suriye'de istikrarı da hedeflediğini anlattı.

ABD'nin İran'ın Suriye, Irak, Yemen ve Lübnan'daki varlığına karşı bakışının uluslararası toplumun bakış açısıyla örtüştüğünü savunan Tillerson, "Bu varlık ne istikrar getirecek ne de vatandaşlar için güvenlik sağlayacak. Tahran'dan, güçlerini İran'a geri çekmesini yeniden talep ettik." açıklamasını yaptı.

Lübnan ve Suriye'de Hizbullah'ın İsrail'e yönelik tehditlerini ciddiye aldıklarını belirten Tillerson, Suriye'nin sadece İsrail değil, Türkiye ve Ürdün için de istikrasız bir ortam oluşturduğunu ve bundan endişe duyduklarını aktardı. Tillerson, "Bundan dolayı DEAŞ tamamen bitinceye kadar Suriye'de kalmaya devam edeceğiz." diye konuştu.

Irak'ın yeniden imarına değinen Tillerson, ABD şirketlerinin egemenlik ve hukukun olduğu ülkelerde çalışacağını dile getirerek, bunun da Irak'ın uzun vadeli egemenliğini güçlendireceğini sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 9
 • Öylemi 1 yıl önce Şikayet Et
  Madem İranın varlığı istikrarsızlık yaratıyor,Bizde İranla birleşiriz,Düşmanımın düşmanı dostumuzurdur.
  Cevapla
 • misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  artık bırakın bu DAEŞ söylemlerini kimse yemiyor yutmuyor artık. karşınızda çocukmu var kandırıyorsunuz.
  Cevapla
 • Dostacısı 1 yıl önce Şikayet Et
  devam edeceğiz açıklamasını yapma zorunluluğu hissetmeniz bile yeteri kadar zorda olduğunuzu kanıtlıyor sevindim
  Cevapla
 • 007 1 yıl önce Şikayet Et
  Bölgedeki istikrarsızlıgı Amerikan varlığı oluşturuyor.
  Cevapla
 • Dumanlı 1 yıl önce Şikayet Et
  Asıl ABD nin varlığı istikrarsızlık meydana getiriyor. Siz oradan çıkarsanız daha güzel günler olacaktır
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan müjdeyi verdi! 30 yıllık beklenti sona eriyor
Bakan uyardı: Yapamazsak büyük problem...