ABD Avrupa Komutanı'ndan Türkiye açıklaması

ABD Avrupa Kuvvetleri Orgeneral Curtis Scaparrotti, ABD'nin terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG ile çalışmasının Türk-Amerikan ilişkilerine etkisiyle ilgili, "Benim buna yaklaşımım şudur, birlikte çalışırken iki ülkenin acil menfaatlerinin yanı sıra uzun dönem menfaatlerine de bakmamız gerekir." dedi.

ABD Avrupa Komutanı'ndan Türkiye açıklaması
ABD Avrupa Komutanı'ndan Türkiye açıklaması
GİRİŞ 09.03.2018 00:55 GÜNCELLEME 09.03.2018 00:55
Bu Habere 47 Yorum Yapılmış

ABD Avrupa Kuvvetleri ve NATO Müttefik Kuvvetler Harekat Komutanı Orgeneral Curtis Scaparrotti, ABD'nin terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG ile çalışmasının Türk-Amerikan ilişkilerine etkisiyle ilgili, "Benim buna yaklaşımım şudur, birlikte çalışırken iki ülkenin acil menfaatlerinin yanı sıra uzun dönem menfaatlerine de bakmamız gerekir." dedi.

Orgeneral Scaparrotti Senato Silahlı Hizmetler Komitesinde Avrupa Komutanlığının 2019 bütçesine ilişkin oturumda senatörlerin sorularını yanıtladı.

 

 

ABD'nin Suriye'de DEAŞ ile mücadele kapsamında (terör örgütü PKK'nın Suriye kolu) YPG ile çalışmasının Türk-Amerikan ilişkilerini gerdiğini hatırlatan bir senatör, iki ülke arasındaki ilişkinin geleceği ile ABD'nin Suriye'de YPG ile çalışmasının geleceğini nasıl değerlendirdiğini sordu.

'TÜRKİYE ÖNEMLİ ORTAK'

ABD'li komutan bu konuyu her gün Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Joseph Votel ile görüştüğünü ve Türkiye'nin önemli bir NATO ortağı olduğunu vurguladı.

Türkiye ile ilişkilerde acil konuların yanı sıra uzun dönemli ilişkilerin hesaplanması gerektiğini ifade eden Scaparrotti, şu ifadeleri kullandı:

"Benim buna yaklaşımım şudur, birlikte çalışırken iki ülkenin acil menfaatlerinin yanı sıra uzun dönem menfaatlerine de bakmamız gerekir. Gelecek yıl nerede olmak istiyoruz iki yıl veya beş yıl sonra nerede olmak istiyoruz? Bu açıdan Türkiye gibi yakın bir NATO müttefiki ile ilişkilerimizi güçlendirmeyi ve devam ettirmeyi istediğimizi biliyorum bu uzun dönem hedefidir. Bu uzun dönem hedefi üzerinden baktığımızda bir müttefik olarak NATO kapsamında ne yaptığımız ve DEAŞ ile mücadelede ortağımız olan Kürtlerle ne yaptığımız konusunda bize fikir verebilir. Çok zor ve karmaşık bir süreç olsa da bu yolu aşacağımızı ve menfaatimizi de elde edebiliriz."

'TÜRKİYE'Yİ İKNA ETMEK İÇİN ZAMANIMIZ VAR'

Scaparrotti, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri almasına ilişkin anlaşma sürecinin henüz bitmediğini ve Türkiye'yi ikna etmek için zamanlarının olduğunu savundu.

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma sistemi almasından dolayı "ABD'nin yaptırımlarına maruz kalabileceğine" ilişkin bir soruyu yanıtlayan Scaparrotti, konuyu Türk askeri yetkililerle birçok kez konuştuğunu ve sistemin NATO sistemleri ile çalışmayacağını ifade ettiğini söyledi.

Türkiye'nin S-400 alımının tüm sonuçlarının farkında olduğunu belirten Scaparrotti, Türkiye ile görüşmeye devam edeceğini belirtti.   

Türkiye'nin Rusların yanı sıra ABD ve diğer ülkelerle de füze savunma sistemi konusunda görüştüğünü ifade eden Scaparrotti, şöyle devam etti:

"Türkiye ile hava savunma önlemleri ve çalıştıracakları sistemler konusunda yakın görüşme içerisindeyiz. Bu anlaşma sürecinin (S-400) bitmiş olduğunu düşünmüyorum. Onlar bizimle olduğu gibi başkaları ile de NATO sistemlerine uyumlu bir sistem almak için konuşuyorlar. Biraz zamanımız olduğunu düşünüyorum ve niyetim onları daha iyi bir sistemin aslında NATO ile çalışabilir sistemler olduğunu ikna etmeye yönelik çalışmaya devam etmektir."

Türkiye'nin Rusya ile yakınlaştığına ilişkin sorulara da yanıt veren Orgeneral Scaparrotti, Ankara ile Moskova'nın uzun zamandan beri ekonomik ilişkilerinin bulunduğunu hatırlattı.

İki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin Türkiye'nin 2015 yılında Rus uçağını düşürmesi ile bozulduğunu söyleyen Scaparrotti, "Hükümetin (Türk hükümeti) yapmaya çalıştığı şeyin önemli bir kısmının bu ekonomik ilişkiyi tekrar kurmak olduğunu düşünüyorum." şeklinde konuştu.

YAZDIR
YORUMLAR 47
 • Göktürk 1 yıl önce Şikayet Et
  ulan aşağılık terörist şimdi biz desek ki deaş'ı pkk yı yok etmek için destekliyoruz ne yapardınız
  Cevapla
 • Sade bir vatandas 1 yıl önce Şikayet Et
  Neye ikna edeceksiniz coniler iki yuzlu utanmazlar defolun gidin islam cografyasindan neymis iknaymis sizin kuyruk aciniz baska s 400 ler kuruldugu zaman istediginiz gibi cirit atamayacaksiniz hava sahamizda kim cakallik yapmaya kalkara kuyruguna s 400 ler kilitlenecek korkunuz bu zaten bizde nato sistemi ile entegre etme gibi bir dusuncemiz yok bunu kucuk kus beyninize iyi sokun coniler
  Cevapla
 • şalgam 1 yıl önce Şikayet Et
  neye ikna edeceksin yıllardır ediyorsun zaten yeter artık düşün yakamızdan dünyanın yakasından düşün asalak bi ülke oldunuz çıktınız
  Cevapla
 • reco 1 yıl önce Şikayet Et
  nato ve abd ucaklarini vurmayacak sistemler lazım degil,s400 mutlak alinmali.
  Cevapla
 • yusufcuk 1 yıl önce Şikayet Et
  Türkiyeyi köşeye sıkıştırmaya çalışan abd her hamlesinde kendi batıyor. Bu gidişin sonunda fetöyü imha edecek cesedini bize verecek konuşmasın diye , Şeytanın kaçacak yeri ve yapacak hamlesi kalmayacak NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan milli maçı takip etti
Bakan Soylu: Söylersek uyuyamazlar...