Arakan'da bir ayda 9 bin 400 Müslüman öldürüldü!

Sınır Tanımayan Doktorlar, Arakan'da yeni bir rapor yayınladı. Rapora göre, Arakan'da Müslümanlara yönelik şiddet olaylarının zirve yaptığı 25 Ağustos ile 24 Eylül arasında 9 bin 400 kişinin yaşamını yitirdiği ve bu kişilerden 6 bin 700'ünün doğrudan şiddete maruz kaldığı tahmin ediliyor.

Arakan'da bir ayda 9 bin 400 Müslüman öldürüldü!
Arakan'da bir ayda 9 bin 400 Müslüman öldürüldü!
GİRİŞ 13.03.2018 15:26 GÜNCELLEME 13.03.2018 15:30
Bu Habere 7 Yorum Yapılmış

MSF, Arakan'da 25 Ağustos'tan bu yana yaşanan şiddet olaylarıyla ilgili "Geride Hiç Kimse Kalmadı" başlıklı bir rapor yayımladı.

Rapora göre, Arakan'da Müslümanlara yönelik şiddet olaylarının zirve yaptığı 25 Ağustos ile 24 Eylül arasında 9 bin 400 kişinin yaşamını yitirdiği ve bu kişilerden 6 bin 700'ünün doğrudan şiddete maruz kaldığı tahmin ediliyor.

Bangladeş'e sığınan Arakanlı Müslümanlar, sahadaki MSF çalışanlarıyla yaptıkları görüşmelerde maruz kaldıkları zulmün boyutunu aktardı. Müslümanlara uygulanan şiddet olayları arasında, köylerin ve evlerin basılması, rastgele ve ayrım gözetilmeden ateş açılması, yakınlarının öldürülmesi, kaçış yollarına cesetlerin konulması ve cinsel şiddet yer alıyor.

Orantısız güç kullanıldı

Ayrıca sahadaki MSF çalışanları, Bangladeş'e gelen yaralıların yara izlerine bakıldığında Myanmar güvenlik güçlerinin ve fanatik Budistlerin Arakanlı Müslümanlara orantısız güç kullandığının anlaşıldığını aktardı.

Raporda, Arakan'da 25 Ağustos'tan bu yana yaşanan şiddet dalgasına ilişkin, "Bu zulüm, Myanmar'daki Arakanlı Müslüman nüfusunda çok sayıda ölüme ve sağ kalanların yerinden edilmesine yol açtı." ifadeleri yer aldı.

Arakanlı Müslümanlara soykırım

Arakan'da 1970'lerde yaklaşık 2 milyon Müslüman'ın yaşadığı tahmin edilirken, Myanmar yönetiminin uyguladığı sistematik şiddetle ortaya çıkan göç dalgalarında bu sayı 300 binin altına geriledi.

BM'ye göre, yalnızca 25 Ağustos 2017'den sonra Arakan'dan kaçmak zorunda kalıp Bangladeş'e sığınanların sayısı 700 bini aştı. Uluslararası insan hakları kuruluşları, yayınladıkları uydu görüntülerinde yüzlerce köyün yok edildiğini kanıtladı.

Arakanlıların topraklarına dönüşü için Myanmar ve Bangladeş hükümetleri arasında imzalanan anlaşma, yerinden edilenlerin durumlarını belgelendirmesi mümkün olmadığı için uygulamada işlevsiz kalıyor.

BM ve uluslararası insan hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddeti "etnik temizlik" ya da "soykırım" olarak adlandırıyor

YAZDIR
YORUMLAR 7
 • HakanDE 8 ay önce Şikayet Et
  orayada gidelim üst kuralim biz Allahin izniyle her yere yeteriz yeterki davamizda hakli olalim...
  Cevapla
 • İlginç 9 ay önce Şikayet Et
  Lanet
  Cevapla
 • Hicran 9 ay önce Şikayet Et
  Rabbim Belâlarını Versin Tez Günde Tez Saatte İnşaallah
  Cevapla
 • çicek 9 ay önce Şikayet Et
  inşallah bu arakanlı çocuklara kadınlara erkeklere yapılan zulmün haksızlıgın hesabını rabbim sorsun inşallah bu katiller vijdansızlar ve bunları destekleyen ne kadar insan varsa hepsini yüce büyük allah celle celalühe havale ediyorum hepsi cezasını çeksin
  Cevapla
 • Yakup 9 ay önce Şikayet Et
  Hani su yogaci Budist tayfası vara ülkemizde bir zahmet onlara gösterin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dışişleri Bakanlığı'nın logosu değişti
Erdoğan'dan sert İsrail ve S.Arabistan açıklaması