Ruslar harekete geçti! Dünya alarmda

Suriye operasyonunun ardından gözler Rusya'nın tepkilerine çevrilmişken, Rusların siber saldırı hazırlığı içinde olduğu ve bu bağlamda dünya genelinde çok sayıda route'u (yönlendirici) hack'leyerek kamu kurumlarına, büyük şirketlerin veritabanına ve kritik önemde görülen internet servis sağlayacılarına sızmayı planladığı ortaya çıktı.

Ruslar harekete geçti! Dünya alarmda
Ruslar harekete geçti! Dünya alarmda
GİRİŞ 17.04.2018 08:39 GÜNCELLEME 17.04.2018 09:23
Bu Habere 12 Yorum Yapılmış

ABD ve İngiltere'de yetkililer Rusya'nın siber saldırı hazırlığında olduğunu ve devlet kurumları ve hatta evlere kadar pek çok kritik noktaya saldırı düzenleyeceğini duyurdu. Rus hacker'ların dünya genelinde milyonlarca bilgisayara girmeyi planladığı belirtilirken, router (yönlendirici), switch ve güvenlik duvarlarını aşarak sistemleri savunmasız bırakmayı planladığı kaydedildi.

SADECE KİŞİSEL BİLGİLERİ ÇALMAYI PLANLAMIYORLAR

Rusların sadece sistemleri çökertmek için saldırı düzenlemediğini belirten yetkililere göre uzun vadede hacker'lar sadece kişisel bilgileri çalmayı planlamıyor; aynı zamanda yakın gelecekte yapacağı saldırılar için sızdığı bilgisayarları 'zombi'ye çevirip saldırıda bu bilgisayardan da faydalanmayı öngörüyor.

 

 

Aynı ağ iletişim kurallarını kullanan iki bilgisayar ağı arasında veri çerçevelerinin iletimini sağlayan ağ donanımı olan router yani yönlendiriciler büyük bir güvenlik zafiyetine sahip. Daha önce yapılan çeşitli araştırmalar router'ların pek çoğunda varsayılan şifrelerin 1-2-3-4 gibi çok basit şifrelemelerden oluştuğu, bu router'ların kırılmasının çocuk oyuncağı olduğu vurgulanıyor.

İNGİLTERE SİBER SAVAŞA HAZIRLANIYOR

Londra yönetimi, Rusya’yla siber savaşa hazırlanıyor. May hükümeti, Rusya’daki bilgisayar ağlarına saldırmak için 1.9 milyar sterlin kaynak ayıracak. The Sunday Times gazetesinin İngiliz istihbarat kurumlarındaki kaynaklara dayandırdığı haberine göre Londra yönetimi, ülkedeki kilit öneme sahip altyapı tesislerine, özellikle de sağlık kurumlarına Rusya tarafından siber saldırı yapılmasını bekliyor.

İSTİHBARAT TERESA MAY'A BİLGİ VERDİ

Haberde, İngiliz istihbaratının Rusya'nın hükümet üyelerinin, parlamenterlerin ve diğer üst düzey yetkililerinin itibarını zedeleyebilecek bilgileri internete sızdırabileceğinden şüphelendiği de ifade edildi. İstihbaratın bu konuda Başbakan Teresa May'e bilgi verdiği kaydedildi.

YAZDIR
YORUMLAR 12
 • Şahin 11 ay önce Şikayet Et
  Peki tamam savaş çıkaracaklar da bundan kaç kişi ölecek
  Cevapla
 • Ibrahim 11 ay önce Şikayet Et
  Bos is kolay degil öyle dünya savasi
  Cevapla
 • Atip Tutmayin 11 ay önce Şikayet Et
  Yahi yeter artik bu savas cigirganliklari. Milleti korkutmaktan baska birseye yaramiyor. Gecin bu hikayeleri . Yemiyoruz. Korku senaryosu algi operasyonlari.
  Cevapla
 • hamdi 11 ay önce Şikayet Et
  Rabbim hayırlara vesile etsin
  Cevapla
 • Hıdır BUDUR 11 ay önce Şikayet Et
  CHE GUEVARA : "Bir insanın yaşayıp yaşamadığına atan nabzından değil, ONURLU DURUŞUNDAN ANLARSINIZ...."
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hollanda'daki saldırganın yakınlarından açıklama!
Yok böyle kaleci! 6 rakibiyle baş başa kaldı ama...