AB'den Trump'a çok sert sözler!

AB Konseyi Başkanı Tusk, ABD’yle yaşadıkları ticaret krizi yüzünden "Başkan Trump gibi dostlarınız varken düşmana ihtiyacınız yok" dedi.

AB'den Trump'a çok sert sözler!
AB'den Trump'a çok sert sözler!
GİRİŞ 16.05.2018 18:00 GÜNCELLEME 16.05.2018 18:25
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çekilip İran'la ticaret yapan ülkeleri yaptırımla tehdit etmesinin ardından ABD Başkanı Donald Trump'a Avrupa Birliği'nden (AB) stratejik ortaklık prensiplerine uymadığı eleştirisi geldi.

Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlenecek olan AB liderler zirvesi öncesinde düzenlediği basın toplantısında, "Başkan Trump'ın son kararlarına bakacak olursanız, 'Böyle dostlarınız varken düşmana ihtiyaç yok' diyebilirsiniz" dedi.

 

 

Tusk, yine de AB'nin Trump'a teşekkür etmesi gerektiğini ifade ederek, "Onun sayesinde bazı hayalleri bıraktık. Yardım eline ihtiyaç duyduğumuzda en iyi yardım elinin kendi kolumuzun ucundaki el olduğunu görmemizi sağladı" diye konuştu.

'HER SENARYOYA HAZIRLIKLI OLMALIYIZ'

Avrupa'nın transatlantik ilişkileri ayakta tutmak için elinden geleni yapması gerektiğini ifade eden Tusk, "Ama aynı zamanda AB olarak tek başımıza hareket etmemizi gerektirecek senaryolara da hazırlıklı olmalıyız" dedi.

ABD Hazine Bakanlığı, İran ile iş yapan firmalara üç ile altı ay süre tanımış, bu süre zarfında İran ile iş yapmayı kesmeyen firmaların yaptırım kapsamına alınacağını açıklamıştı. ABD yaptırımları, İran'dan yapılan petrol alımlarını da kapsıyor.

İran nükleer anlaşmasının imzacıları arasında bulunan AB ile İngiltere, Fransa ve Almanya, anlaşmanın ABD kararına karşın hayatta kalması için girişimlerini sürdürüyor.

YAZDIR
YORUMLAR 26
 • veli 1 yıl önce Şikayet Et
  bu laflardan da çekinmiyor trump tam keriz
  Cevapla
 • nadim hatipoğlu 1 yıl önce Şikayet Et
  çooooooooooook doğru söylemiş sarı gavur geldiği günden belli abd derin devletinin oyuncağı oldu hiç bir kararı kendinin olmadığı görülüyor sonları yakındır İNŞAALLAH.
  Cevapla
 • Büyük buhrana 1 yıl önce Şikayet Et
  Hazır olun... Bunların birbirini kemirmesi daha da büyüyecektir tek çate amerikanın yalnızlaştırılıp eyaletlerinin dağılmasını beklemek olacaktır turp abdnin ipini çekti sabredin kısa bi zamanda büyük çöküş başladığında itraile dalacaz...
  Cevapla
 • Vatandas 1 yıl önce Şikayet Et
  AB'ye yardımcı olmak lazım.abd boyunduruğundan kurtulmaya çalışıyor.. Ancak özde ne farkları var..
  Cevapla
 • Toprak Ayder 1 yıl önce Şikayet Et
  AB, ABD cehennemde hesaplaşırsınız, az kaldı. Asya uyandı, Afrika uyanıyor, elinizde basiretsiz Arap krallar ve emirler kaldı. Onlarında sonu yakındır. Biliyorsunuz ayakta kalmanız mümkün degil. Ancak birbirinizi yiyerek bir süre daha idare edersiniz. Sonrası mazlumların hesabını verme zamanı.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
En güvenilir otomobiller açıklandı!
Kimlere, ne kadar fitre verilmeli? Diyanet açıkladı...