İsrail'e 'askeri güç kullanma' tehdidi!

Hamas'ın Gazze Sorumlusu Yahya es-Sinvar, İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ablukanın devam etmesi halinde "güç kullanma" tehdidinde bulundu.

İsrail'e 'askeri güç kullanma' tehdidi!
İsrail'e 'askeri güç kullanma' tehdidi!
GİRİŞ 17.05.2018 10:00 GÜNCELLEME 17.05.2018 10:10
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Hamas'ın Gazze Sorumlusu Yahya es-Sinvar, İsrail'e karşı askeri güç kullanmaktan çekinmeyeceklerin söyledi.
 
Katar merkezli "Al Jazeera" televizyon kanalına açıklamalarda bulunan Sinvar, "Gazze'ye uyguladığı ablukanın devam etmesi halinde askeri güç  kullanmaktan geri durmayacağımız konusunda son zamanlarda İsrail'e açık mesajlar  gönderdik." dedi.

Gazze sınırında 30 Mart'tan bu yana devam eden Büyük Dönüş  Yürüyüşü'nün Filistindavasını yeniden dünya gündemine taşıdığını kaydeden  Sinvar, "Bazı kaybedenler, dünya gündeminin çok yoğun olduğu yönünde propaganda  yapmaya çalıştı. Ancak bu büyük hareket (Büyük Dönüş Yürüyüşü) bir anda Filistin  davası ve Gazze ablukasının en güçlü şekilde dünya gündemine oturmasını sağladı." diye konuştu.
 
"Hamas ve direniş grupları, yürüyüşün barışçıl kalması için  uğraşıyor"
 
Silah dahil her türlü direniş yöntemini kullanma hakkına sahip  olduklarını ancak direnişin barışçıl olmasına önem verdiklerini aktaran Sinvar, "Hamas ve Gazze'deki Filistinli direniş grupları, yürüyüşün barışçıl kalması için uğraşıyor. Eğer şartlar askeri seçeneği gerektirirse ileride bu da olur." ifadesini kullandı.
 
Büyük Dönüş Yürüyüşü'nün, başta Gazze ablukası olmak üzere bir çok konuda hedefine ulaştığını, pek çok ülke ve uluslararası kurumda şu an bu meselenin tartışıldığını dile getiren Sinvar, yürüyüşün aynı zamanda dünyanın gözü önünde ABD büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasının ölüm belgesini yazdığını, Filistin halkının bu kararı ve uygulamayı reddettiğini ispatladığını söyledi.
 
Mart ayının başından beri dünyanın birçok yerinde Gazze'deki insani kriz ve ablukayla ilgili çok sayıda toplantı düzenlendiğine işaret eden Sinvar, Filistin davasını çevreleyen stratejik şartların, ABD yönetiminin özellikle İsrail'in tutumunu tamamıyla benimsemesi ve Filistin halkının direnişine "terör" olarak bakmasıyla birlikte çok karmaşık bir hal aldığını vurguladı.
 
Bazıları İsrail'le normalleşmeye doğru koşar adım ilerliyor
 
İsim vermeden bazılarının Filistin davası ve Filistin'in içinde bulunduğu durumun pahasına "İsrail ile normalleşmeye doğru koşar adımlarla yürüdüğünü" söyleyen Sinvar, tüm bu gelişmelerin gölgesinde bölgesel durumun çok zor olduğunu, bu karmaşık durumun Filistin halkını barışçıl direnişe başvurmaya mecbur ettiğini ve başka araçlara da başvurulabileceğini belirtti.
 
Mısır yönetiminin, "Refah Sınır Kapısı'nı açacağını ve Filistinlilerin  Gazze sınırında gösteri düzenlemesini engellemeden Gazze'nin sıkıntılarını hafifleteceğini" belirttiğini aktaran Sinvar, Hamas Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye'nin geçen pazar günüKahire'ye yaptığı ziyaret sırasında ikili ilişkilerin ve Mısır'ın Gazze Şeridi'nin sıkıntılarını hafifletmedeki rolünün  önemine vurgu yapıldığını kaydetti.
 
Sinvar ayrıca Mısırlıların, Filistin halkının direnişini ve topraklarına geri dönüş hakkını desteklediğini, yürüyüşün askeri çatışmalara kaymamasına önem gösterdiklerini açık bir şekilde vurguladığını sözlerine ekledi.

 

 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 28
 • Terazi 10 ay önce Şikayet Et
  Adın ne? Mülayim... Sert olsan ne yazar
  Cevapla
 • orhan 10 ay önce Şikayet Et
  şimdi değilse... ne zaman...?
  Cevapla
 • Ahmet aslan 10 ay önce Şikayet Et
  Siz anca atıp tutarsınız. El nusranız da hizbullahınız da vd. Hepsi para peşinde. Bunların dinle diyanetle uzaktan yakından alakası yoktur.
  Cevapla
 • cafer 10 ay önce Şikayet Et
  Hamasa şüphe ile bakıyorum var bir bit yeniği gibi
  Cevapla
 • Rasi 10 ay önce Şikayet Et
  Bunların içinde bir sürü ajan vardır. Ancak atıp tutarlar...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan talimat verdi! Vatandaşa ucuza satılacak
Listedeki 30 isim terör bağlantılı