S.Arabistan’ın sinsi 'Suriye' planı ortaya çıktı

Arap kaynakları, Suudi yetkililerinin kendi gözetimleri ve desteği altında askeri bir kabile ordusu kurmak için kuzey Suriye'deki aşiret şeyhleriyle görüşme halinde olduğunu ortaya koydu.

S.Arabistan’ın sinsi 'Suriye' planı ortaya çıktı
S.Arabistan’ın sinsi 'Suriye' planı ortaya çıktı
GİRİŞ 13.06.2018 17:47 GÜNCELLEME 14.06.2018 10:26
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Suudi yetkililer, Kuzey Suriye'deki aşiret şeyhleriyle, başka bir ifadeyle, ABD'nin maske terör örgütü olan 'Demokratik Suriye Güçleri'nin bulunduğu bölgelerde kendi gözetimleri ve destekleri altında bahsedilen kabile kuvvetlerini oluşturmak istiyorlar.

Suudi yetkililer geçtiğimiz günlerde Suriye'deki üst düzey kabile büyükleri ile Washington liderliğindeki uluslararası koalisyonun koordinasyonunda Kuzey Suriye kabilelerinden oluşan bir askeri gücün oluşturulmasını incelemeye karar verdiler.

 

 

"CISAR" Araştırma Merkezi araştırmacılarından "Abdü'l-Vahhab Assi" konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

'Doğu Fırat bölgesinde Suudi Arabistan'ın desteklediği bir askeri kabile kuvvetinin oluşturulması hakkındaki konuşmalar iki ay öncesine dayanmaktadır ve Şimr Kabilesi, Suriye Demokratik Kuvvetlerindeki diğer Kürt kuvvetleri bu askeri kabile kuvvetlerinin oluşturulmasına ikna etme çabalarına gönüllü olmuştur.

El-Assi'ye göre, Suudi Arabistan'ın bu adımı daha çok, birkaç ay sonra ve bölgeden Amerika kuvvetlerinin çekilmesinin ardından oluşacak boşluğu doldurma çerçevesindedir ve el-Assi, o dönemde mevcut tehlikelerle ve sorunlarla mücadele edebilmek, çeşitli askeri ve siyasi gelişmelere gebe olan bu bölgede istikrar ve güvenliği sağlamak için, bölgede iç ve dış denge sağlanması gerektiğine inanmaktadır.

Özgür Suriyeliler Hareketi Konseyi Başkanı Usame Beşir de Suriye'nin kuzeyinde askeri kabile kuvvetlerinin oluşturulmasını, ABD'nin Irak'ta Uyanış Konseyleri adı altında yaptıklarına benzetti. Bu nedenle bu eylemin amacını, ülkenin bölünmesini arttırmaya çalışmak olarak nitelendirdi.

YAZDIR
YORUMLAR 40
 • ege 8 ay önce Şikayet Et
  RTE söyleyniz bilmiyormu
  Cevapla
 • Direniş 8 ay önce Şikayet Et
  Ey suudi arabistan sıra sana da gelecek ey suudi arabistan kralı israilin uşağı
  Cevapla
 • gercek 8 ay önce Şikayet Et
  ISID DEAS kuran Sudi ve Enperyalizler Siyonizler Süryede ISID basari gösteremed simdi PYD ye sarilmislar ücüde.
  Cevapla
 • murat ünlü 8 ay önce Şikayet Et
  Firavunoğlufiravun bunlar Osmanlı zayıfken yaptıkları hainlik yetmiyormuş gibi diyet ödemek için ABDye bizi zayıf düşürmek için alçak hainlerle işbirliği yapıp terör kabilesi kurmaya çalışıyorlar.Yemezler Demirel Ecevit Mesut Türkiyesi yok.Vatandaşlarım unutmayın BAE ve Suudi Arabistan Arap değil Arap kıyafeti giymiş ABD ve İngilizler tarafından yönetiliyor ama halk Arap ve bizden .peki neden yıkılmıyor çünkü istihbarat örgütleri sokakta mahallede örgütlenmiş başkaldıran çöl zindanına atıyorlar yıllarca sorguluyor ABD ve İngilizler hatta hapishane gemilerde işjence görüyorlar.
  Cevapla
 • Sabır 8 ay önce Şikayet Et
  Sabrediyoruz. Kutasal topraklari israil usagi ingiliz kolesi suudi yonetiminden alacagiz. Sira sizede gelecek suud hanedani. Sabr
  Cevapla
 • serdar öz 8 ay önce Şikayet Et
  türkiye ve iranın mutlaka birlik olması lazım . abd ve bu uşaklarına karşı.
  Cevapla
 • gazan 8 ay önce Şikayet Et
  Süryede ISID DEAS Sudi ve Siyonizt Enperyalizt tasaronu piyonu basari olamadi simdi ücü birlikte PYD sarilmislar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tarihi an! İlk defa geçti...
TBMM'ye önerge verildi! Tehlike çanları çalıyor...