Mülteci krizi AB’yi çatlattı

İtalya’nın limanlarını kapattığı 629 mülteciyi taşıyan kurtarma gemilerini İspanya kabul etse de sorun giderek büyüdü. Üyelerine söz geçiremeyen Avrupa Birliği acziyet sergilerken Roma-Paris arasında diplomatik kriz çıktı.

Mülteci krizi AB’yi çatlattı
Mülteci krizi AB’yi çatlattı
GİRİŞ 14.06.2018 07:42 GÜNCELLEME 14.06.2018 09:40
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Mülteci krizi Avrupa Birliği’nin (AB) temellerini sarsıyor. Birliğin söz geçiremediği aşırı sağcı İtalyan hükümeti, 123’ü bebek ve çocuk 629 göçmenin bulunduğu Aquarius gemisinin demir atmasına izin vermeyerek Avrupa’da krize neden oldu. İtalya ve Malta, birbirlerini uluslararası kanunları ihlal etmekle suçlarken kriz, İspanya’nın mültecilerii kabul etmesiyle geçici olarak çözüldü. Ancak İtalya kendini eleştiren birlik üyelerini yerden yere vurarak geri adım atmayacağını duyurdu. AB ise hem uluslararası kanunları ihlal eden hem de daha önceki anlaşmaları uygulamayan üye ülkeler karşısında çaresizsizlik sergiliyor.

DEVE KUŞU POLİTİKASI

 

 

İspanya Dışişleri Bakanı Josep Borrell, AB’nin sığınmacı sorunu karşısında devekuşu gibi kafasını kuma gömme politikasını bırakması gerektiği, durumun artık böyle devam etmeyeceği uyarısını yaptı.

FRANSA İKİYÜZLÜ

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, İtalyan hükümetini sorumsuzluk ve umursamazlıkla suçlayarak uluslararası yasalara uymaya davet etmesi ise Roma’yı çıldırttı. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, ‘’Fransa, gerçekten olan bitenlerden bihaber. Konu mülteciler olunca sırtlarını çevirmeyi tercih eden ülkelerin iki yüzlülükle ders vermelerini kabul edemeyiz’’ dedi.

FRANSIZ ELÇİ ÇAĞRILDI

Roma, Paris’le söz düellosunu bir üst düzeye taşıdı. Fransa’nın Roma Büyükelçisi, İtalya Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak hükümetinin açıklamaları sebebiyle uyarıldı.

MACRON’A AMBARGO

İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini, ‘’Fransa İtalya’dan resmen özür dilemediği takdirde Başbakan Conte, Macron ile görüşmesini iptal edecek’’ açıklamasını yaptı.

‘MİDE BULANDIRICI’

Macron’un partisi Cumhuriyet Yürüyüşü sözcüsü Gabriel Attal ‘’İtalya’nın aldığı pozisyon midemi bulandırıyor’’ çıkışını yaptı.

YAZDIR
YORUMLAR 3
 • Osmanli Türk 11 ay önce Şikayet Et
  Türkiye Kapilari Acin Tam kirize girsinler
  Cevapla
 • vatan evladı 11 ay önce Şikayet Et
  sayı bin değilken birbirlerine girmişler çok güzel haber inşallah kapıları açalımda avrupa düşünsün
  Cevapla
 • Çiçek 11 ay önce Şikayet Et
  Birileri savaş çıkartıyor özellikle ABD İsrail ve Fransa bunlar dünyayı düşünmüyor bunlar sadece güçve paraya kafayı takmışlar işleri güçleri nereye ne kadar silah satarız insan ölmüş birileri ev siz kalmış aç kalmış çocuklar bebekler ölmüş kimin umrunda Rabbim hepinizden tek tek hesap sorsun hem bu dünyada hem öbür tarafta
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Merkez Bankası'ndan swap hamlesi
Belediyenin borcu 96 milyon liraya ulaştı