Almanya sonunda patladı! İki hafta süre verdiler

Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) lideri ve Başbakan Angela Merkel'e, AB içinde kayıtlı sığınmacıların Almanya'dan gönderilmesi için iki hafta süre tanıdı.

Almanya sonunda patladı! İki hafta süre verdiler
Almanya sonunda patladı! İki hafta süre verdiler
GİRİŞ 18.06.2018 17:43 GÜNCELLEME 18.06.2018 17:43
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Alman hükümetindeki "kardeş Hristiyan Demokrat partiler" arasındaki sığınmacı kapışmasında "uzatmaya" gidildi.

"BEN BU KADINLA ÇALIŞMAM"

Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) lideri ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer, ''Ben bu kadınla artık çalışamam'' diye söz ettiği Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) lideri ve Başbakan Angela Merkel'e, AB içinde kayıtlı sığınmacıların Almanya'dan gönderilmesi için iki hafta süre tanıdı.

 

 

Almanya'da federal hükümetin küçük ortağı olan ve Bavyera eyaletini yöneten Hristiyan Sosyal Birlik (CSU), lideri Horst Seehofer'in başka bir Avrupa Birliği (AB) ülkesinde kayıtlı olan, sınırdışı edildikten sonra geri dönen ve belgesi olmayan sığınmacıların Almanya tarafından reddedilmesi talebine tam destek verdi.

AB KARAR ALMAZSA ALMANYA SIĞINMACILARI GERİ GÖNDERECEK

CSU'nun aldığı karar göre AB ülkelerinde kayıtlı olan ama sınırdışı edilen sığınmacıların akıbetiyle ilgili temmuz başına kadar AB'nin karar alması gerekiyor. Bu gerçekleşmediği takdirde, Almanya bu sığınmacıları sınırdan geri gönderecek. 

Giriş yasağı olan sığınmacıların ise bugünden itibaren geri çevrilmesi öngörülüyor.

AB'YE TALEPLER SIRALANDI

Seehofer, haziran sonunda yapılacak AB zirvesinin nihai kararların alındığı bir zirve olması gerektiğini belirtti. CSU lideri, bu kararları, Almanya’nın göç politikası konusundaki yükünün kabul edilmesi, AB dış sınırlarının etkili korunması, sığınmacı talebi kabul edilenlerin adil biçimde ülkelere dağıtılması, talebi reddedilenlerin ise hızlıca sınırdışı edilmesi şeklinde özetledi.

ALINAN KARAR GERİ ADIM OLARAK YORUMLANDI

Seehofer, değil AB ülkeleriyle birlikte hareket etmek, Merkel'in desteğini aramaktan bile geri durduğundan, CSU'nun oybirliğiyle aldığı karar bir geri adım olarak yorumlandı.

MERKEL 2 HAFTALIK MÜHLETİ KABUL ETTİ

Nitekim CSU'ya koşut CDU'nun düzenlediği toplantının ardından basın mensuplarının karşısına çıkan Merkel, Seehofer'in 2 haftalık mühletini kabul ettiğini duyurdu.

''CDU, İçişleri Bakanı'nın göç ve entegrasyonla ilgili masterplan geliştirme planını destekliyor'' diyen şansölye ''Avrupalı komşularımızla birlikte çözüm bulmak çıkarımızadır'' vurgusu yaptı.

Haziran sonundaki AB zirvesinde İtalya, Yunanistan gibi sığınmacı yükünü en çok taşıyan ülkelerle görüş alışverişinde bulunacağını belirten Merkel, zirvede gelinen noktayla ilgili temmuz başında kaolisyonu bilgilendireceğini söyledi.

TRUMP'TAN MERKEL'E ELEŞTİRİ

Meksika sınırına duvar örerek ABD'yi göçmenlerden koruma planı yaparak tepki çeken ABD Başkanı Donald Trump, Twitter aracılığıyla Almanya Başbakanı Angela Merkel'i göçmenleri ülkesine kabul ettiği için eleştirdi.

"Göç halihazırda zayıf olan Berlin koalisyonunu sarsarken, Almanya halkı liderlerine sırtını dönüyor. Almanya'daki suç oranı arttı. Kültürlerini güçlü ve şiddetli bir şekilde değiştiren milyonlarca insana izin vermek, bütün Avrupa için büyük bir sorun. Avrupa'da göçün neden olduğu durumun bizde de yaşanmasını istemeyiz" ifadelerini kullandı.

YAZDIR
YORUMLAR 22
 • vatandaş rıza 8 ay önce Şikayet Et
  Türkiyeye gönderin. Biz bakarız vergilerimizle. Söz verdiğiniz paraları göndermeseniz bile biz bedavadan bakarız.
  Cevapla
 • alamanyali 8 ay önce Şikayet Et
  zor duruma düsmeye gör düsenin dostu olmazmis Allah sonlarini hayir eylesin o savas o köpekler icin ypiliyor amerikali avrupali daha iyi yasasin daha iyi yiyip icsin diye masum müslümanlarda o kapidan o kapiya kovuluyor 30 yildir almanyada yasiyorum bizide adamda saymiyorlar zoraki duruyoruz acaba biz dönsek benim ülkemin insanlari bizede aynisini derlermi kovarlarmi Allah kimseyi yerinden yurdunda etmesin
  Cevapla
 • nil 8 ay önce Şikayet Et
  kovarlar kovarlar sen almancisin ,almanyadada turksun
  Cevapla
 • ankaralı 8 ay önce Şikayet Et
  niye kovsun orası senin vatanın kardeş.
  Cevapla
 • ferhat s 8 ay önce Şikayet Et
  almanyada yasayan biri olarak ne yazdigimi cok iyi biliyorum. bu nankör almanlari ve AByi sayin erdogan ve türkiye kutardi yoksa simdiye kadari AB birbirini yerdi ve biz bu firsati hic iyi deyerlendiremedik.
  Cevapla
 • Fatih 8 ay önce Şikayet Et
  Türkiye ye göndermeseler bari. Tabi kapım bütün Suriyelilere açık diyenler evlerine alabilirler.
  Cevapla
 • Burhan 8 ay önce Şikayet Et
  Evet biz alırız siz almasanız da olur, biz insanlığımızı kaybetmedik sizin gibi.
  Cevapla
 • ALPARSLAN 8 ay önce Şikayet Et
  Tam tersini düşünüyoruz TÜRKIYE'deki sığınmacı kardeşlerimizi de Avrupa'ya göndereceğiz. Merkel söz verip göndermediği 6 milyar Euroyu gönderene kadar....
  Cevapla
 • Aydın 8 ay önce Şikayet Et
  Önce batılılar ortadoğudan çıkmalı. Kendileri daha rahat yaşayabilmek için bu çaresiz insanların ülkelerini ateşe verirken neredeydiler, hemen de keyifleri kaçıyor.
  Cevapla
 • Nuh 8 ay önce Şikayet Et
  Bir yerde zulüm ve terörden insanlar kaçıyorsa. Orada mutlaka bir avrupalı yada amerikalı vardır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Pompalı tüfekle dehşet saçtı
CHP petrol arama çalışmalarına karşı çıktı