AB ülkesinden İsrail'e soğuk duş! Yasaklandı

İrlanda parlamentosunun üst kanadı, İsrail’in Filistin topraklarındaki yerleşim yerlerinden mal ve hizmet alımını yasaklayan tasarıyı onayladı.

AB ülkesinden İsrail'e soğuk duş! Yasaklandı
AB ülkesinden İsrail'e soğuk duş! Yasaklandı
GİRİŞ 12.07.2018 16:40 GÜNCELLEME 12.07.2018 16:40
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

İrlanda Cumhuriyetinde parlamentonun üst kanadını teşkil eden Senato, dün yapılan oylamada İsrail’in Filistin topraklarındaki yerleşim yerlerinden mal ve hizmet alımını yasaklayan tasarıyı 20’ye karşı 25 oyla geçirdi. 

İLK OLACAK!

Tasarı, parlamentonun alt kanadının da onayını alması halinde yasalaşacak. Tasarının yasalaşması halinde İrlanda, İsrail yerleşimlerine yönelik bu tür bir yasağı getiren ilk AB ülkesi olacak. 

 

 

İrlanda hükümetinin karşı olduğu tasarı, Senato’da Fianna Fail, İşçi Partisi ve Sinn Fein üyeleri ile bazı bağımsız senatörlerin desteğiyle onaylandı.

Tasarıyı hazırlayan bağımsız senatör Frances Black gazetecilere yaptığı açıklamada ''Eğer bazı malların savaş suçları işlenerek üretildiğinden emin isek bunların ticaretini yapmamalıyız. Söylediğimiz tek şey bu.'' ifadelerini kullandı. 

Tasarıda yer alan yasağın, adalet ve insan haklarına bağlı bir AB ülkesi olmanın asgari şartı olduğunu vurgulayan Black, ''Hem yerleşim yerlerini yasa dışı, toprak ve kaynak hırsızlığı sayıp hem de bu suçun ürünlerinin ticaretini nasıl yapabiliriz?'' değerlendirmesini yaptı.

İsrail’in Dublin Büyükelçiliği ise tasarıyı kınayarak, ''popülist ve tehlikeli'' diye nitelendirdi. Büyükelçilikten yapılan açıklamada, tasarının yasalaşma sürecindeki gelişmelere göre İsrail'in bir karşılık vermeyi gündemine alacağı kaydedildi.

Söz konusu tasarı, Senatonun gündemine ilk olarak ocak ayında gelmiş ancak İsrail’in, İrlanda’nın Tel Aviv Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına davet etmesi üzerine haziran ayına kadar askıya alınmıştı. 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 26
 • misafir 7 ay önce Şikayet Et
  irlanda kadar olalım
  Cevapla
 • heval 7 ay önce Şikayet Et
  büyük devlet bu olsa gerek ama siyonizme fazla dayanamazlar. siyonizim, hiristiyan liderleri kanser gibi sararak ele geçirmiş.
  Cevapla
 • tepki 7 ay önce Şikayet Et
  Bu uygulamanın samimiyetsiz olduğunu düşünenler!Biz devlet olarak ne yapmışız,halk olarak ne yapmışız,kendi payımıza olanı düşünelim!
  Cevapla
 • Tebrik 7 ay önce Şikayet Et
  Sayın devlet büyükleri İrlanda'yı tebrik etmeliler ki başka ülkeler de katilsin
  Cevapla
 • ben tek siz hepiniz 7 ay önce Şikayet Et
  ticari tarafa değil politik kısma bakmak lazım. israilin filistini işgal ettiğini resmi bir dil ile dünyaya ilan ediyorlar. yarın bir gün uluslar arası kamu oyunda işe yarayabilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Başkan Erdoğan: Açık ve net söylüyorum...
Tümamiral Yaycı ve ekibi geliştirdi, ünü Avrupa'ya kadar uzandı!