Hui Müslümanları ayaklandı!

Çinli Müslümanlar, yeni inşa edilen bir camiyi yıkmaya çalışan yerel hükümet aleyhine gösteri düzenledi.

Hui Müslümanları ayaklandı!
Hui Müslümanları ayaklandı!
GİRİŞ 10.08.2018 09:11 GÜNCELLEME 10.08.2018 09:11
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

Ningşia Hui Özerk Bölgesi'nin Veycou kasabasında ülkenin Müslüman grupları arasında çoğunluğu oluşturan Hui Müslümanlarından yüzlercesi yerel hükümeti protesto etti. AA'nın South China Morning Post gazetesine dayandırdığı habere göre yerel hükümetin, Çin Kültür Devrimi sırasında yıkılan, Çin mimarisinden izler taşıyan 600 yıllık bir caminin yerine inşa edilen ve yapımı geçen yıl tamamlanan Veycou Ulu Camisi’nin gerekli yapı planı ve inşaat iznini taşımadığı gerekçesiyle bu ay başında yıkılacağına ilişkin bildiri yayımladığı belirtildi.

Weicou Ulu Camisi İdare Komitesinin yerel hükümetin bildirisine uymazsa yıkımın kanuna göre zorla gerçekleştirileceği vurgulanan bildiride, komiteye tanınan sürenin dün sona ermesi sonrası yerel hükümetin harekete geçtiği kaydedildi. Buna karışılık yıkımını durdurmak isteyen yüzlerce Hui Müslümanının cami avlusu ve etrafında bir araya gelerek yıkımı protesto ettiği aktarıldı. 

 

 

Eylemin Ningşia'da bugüne kadar yapılan en büyük gösteri olduğu kaydedilirken, Veycou yerel hükümetiyle dini liderler arasında yapılan görüşmelerde caminin yıkılmaması ancak 8 kubbesinin kaldırılması konusunda anlaşıldığı vurgulandı. Veycou yerel hükümetinin bu hareketi, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in ülkedeki dinleri Çin kültürüyle uyumlu hale getirmesi çağrısına bir cevap olarak yorumlanıyor.

HUİLER KİMDİR? 

Çinli Müslüman olan Huiler, ülkedeki 10 Müslüman halktan birini oluşturuyor. Nüfusu yaklaşık 12 milyon olan Huiler ile; Uygur, Kırgız, Kazak, Tacik, Tatar, Özbek, Salar, Baoan ve Dongşiang etnik azınlıkları, yoğun olarak ülkenin kuzey ve kuzeybatısında yaşıyor.

Huilerin ve Uygurların Ningşia Hui Özerk Bölgesi ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi adlı iki otonom bölgesi bulunuyor. Ayrıca bazı eyaletlerde Müslümanlara ait küçük otonom idareler de yer alıyor.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 8
 • rizeli 6 ay önce Şikayet Et
  ustad kadir mısıroğlunun dediği gibi çin yahudilerin en buyuk karargahı olacak.çinde müslümanlara karsı aşiri baski ve zülüm var
  Cevapla
 • kaşkarlı 6 ay önce Şikayet Et
  Benden söylemesi çinde doğal afetten yüzmilyonlar ölecek,bunu okuyalı 30 sene oldu hikmetini şimdi anlıyorum. Küfür rejimi ayakta kalır ama zulüm rejimi asla.
  Cevapla
 • Uluğ Tarkan 6 ay önce Şikayet Et
  le Galibe illAllah
  Cevapla
 • Teoman 6 ay önce Şikayet Et
  Aslinda çin müslümanlar ve Türkler icin yeryüzündeki en tehlikeli millet.Artik haberlerde dogu Türkistandan da bahsedin biraz orda kimsenin görmedigi filistinden cok daha büyük bi katliam var!!! Biz görmesekte hergün bizden birilerini katlediyorlar!! Allah rizasi icin görün artik ordaki kardeslerimizi. .Allah'im soydaslarimizi ve tüm islam alemini bu Allahsizlardan korusun...
  Cevapla
 • Abdullah 6 ay önce Şikayet Et
  Allah cc yardımcınız olsun inşaAllah...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Uzmanlardan peş peşe açıklamalar! Bunu yapmayın...
TBMM'ye önerge verildi! Tehlike çanları çalıyor...