Esed rejimi saldırı başlattı!

Suriye'de, ülkenin kuzeybatısındaki Lazkiye iline bağlı Türkmendağı'nın tamamını ele geçirmek isteyen Beşar Esad rejimi ve destekçileri, bölgeye yönelik yoğun saldırılar başlattı.

Esed rejimi saldırı başlattı!
Esed rejimi saldırı başlattı!
GİRİŞ 11.08.2018 11:07 GÜNCELLEME 11.08.2018 11:35
Bu Habere 11 Yorum Yapılmış

Esad rejimi ve destekçileri ülkenin güneyindeki Dera ve Kuneytra illerinde hakimiyeti sağladıktan sonra Lazkiyeli Türkmenlerin yaşadığı Türkmendağı bölgesinin hakimiyetini tümüyle sağlamak için harekete geçti.

Türkmendağı bölgesinde Özgür Suriye Ordusu kontrolündeki iki hatta piyade ve topçu saldırıları düzenleyen rejiminin bölgeye askeri yığınağı sürüyor.

 

 

İdlib'deki AA muhabirinin bildirdiğine göre, rejim güçlerinin topçu birlikleri "gerginliği azaltma bölgesi" sınırları içindeki Türkmendağı'nı ele geçirmek için dün gece muhaliflerin cephe hattına yoğun saldırılar gerçekleştirdi.

Esd rejimi ve destekçisi İran'ın komutasındaki yabancı terörist gruplar ile başını terörist Mihraç Ural'ın çektiği THKP-Acilciler grubu bir aydır cephe hattında keşif devriyesi, askeri yığınak ve yer tespiti amaçlı top atışları düzenliyordu.

Muhalif kaynaklara göre, Türkmendağı'nın doğusunda İdlib iline uzanan hattaki Ubin ve Naciye bölgelerine saldırı düzenleyen rejim ve destekçileri, ilk etapta bu hattı keserek Türkmendağı'nı kuşatmayı planlıyor.

İdlib-Lazkiye geçiş güzergahında bulunduğu için önem taşıyan Türkmendağı'nın düşmesi halinde, Lazkiye'nin tümü rejimin kontrolüne girecek.

Öte yandan, rejim güçleri dün Türkmenağı'nın doğusunda İdlib iline bağlı Zuayniyye ve Tuffahiyye köyleri ile Bidama beldesine kara ve hava saldırıları düzenledi.

TÜRKMENDAĞI'NDAKİ SON DURUM

Rejim, 2015'in son aylarında Rusya'nın hava desteğiyle Türkmendağı'nın yüzde 85'ini ele geçirmişti. Bölgede yaşayan 20 bin civarında Türkmen ve Arap, Türkiye'ye göç etmek zorunda kalmıştı.

Türkmendağı'nda muhaliflerin elinde Çümeren, Kelez, İsapınarı, Sallur, Yamadı, Karamanlı köyleri ile Zeytincik, Ciptoroz, Kalaba çiftlikleri bulunuyor.

Lazkiye ilinin kuzeyindeki Türkmendağı, Astana süreci garantörleri Türkiye, İran ve Rusya'nın Mayıs 2017'de oluşturduğu İdlib ve komşu illerde çatışmaların yoğun olduğu alanları kapsayan gerginliği azaltma bölgesi içinde yer alıyor.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
esed
YAZDIR
YORUMLAR 11
 • azeri 6 ay önce Şikayet Et
  Azeri ve türkmen şialar derhal irana tepki göstermelidir.
  Cevapla
 • azerbaycanli 6 ay önce Şikayet Et
  mesele Azeri ve türkmen? şia ve ya sunnu deyil/ iran , rus , ypg (pkk), esad satqindir/ hamisi USA kuklasidir/
  Cevapla
 • demir ersoy 6 ay önce Şikayet Et
  Bu saat den sonra muhalifler den hiçbir halt olmaz çatışmaya gerek yok teslim etsinler anlaşsınlar üçköy elde kalmış başlarına çalsınlar
  Cevapla
 • TERÖRLE MÜCADELE 6 ay önce Şikayet Et
  Başkan Suriyede Esad YPG Teröristlerle idlipteki Turkmenlere Araplara Saldiriyor Terörle Mücadeleye Devam Munbicteki Teröristlere Saldırmaya Devam Simdi idlipbede Türk Askeri Girmeli Teröre Yardım edenlere idam Getirin 3 Dünya Savaşına az Kaldı
  Cevapla
 • XxL 6 ay önce Şikayet Et
  Ekonomik kumpas ve rejimin askeri saldırıları. Herşey ortada değil mi? Rusya ve İran dan açıklama gelmezse iç savaş idlip ve Lazkiye üzerinden Şam ın içlerine taşınır.
  Cevapla
 • Anlasma yok 6 ay önce Şikayet Et
  Esed anlasmaya uymadi. Bunun karsiligini alacak.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kredi ve kredi kartlarıyla ilgili önemli açıklama!
Bodrum halkının 'tanzim' isteğine Erdoğan'dan dikkat çeken cevap