ABD skandal kararı resmen açıkladı

ABD Dışişleri Filistin Kurtuluş Örgütü'nin Washington ofisini kapatma kararı aldı.

ABD skandal kararı resmen açıkladı
ABD skandal kararı resmen açıkladı
GİRİŞ 10.09.2018 18:58 GÜNCELLEME 10.09.2018 19:59
Bu Habere 46 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamayla Filistin Kurtuluş Örgütünün (FKÖ) Washington'daki ofisinin kapatılacağı bildirildi.

Filistin hükümeti, ABD yönetiminin Filistin Kurtuluş Örgütü'nün (FKÖ) Washington ofisini kapatma kararını bölgedeki barış çabalarına karşı bir "savaş ilanı" olarak nitelemişti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Filistin Kurtuluş Örgütünün Washington'daki ofisinin 2017 yılının Kasım ayında İsrail ve Filistin arasındaki barış görüşmelerine destek olması amacıyla açılmasına izin verildiğini belirterek, "Fakat Filistin Kurtuluş Örgütü, İsrail'le anlamlı bir anlaşma içerisine girecek doğrudan girişimlerde bulunmadı. Aksine, bu grup hiç görmediği ve irtibata geçmediği halde ABD'nin barış planını kınadı." ifadelerini kullandı.

Sözcü Nauert, "Yönetim, Kongrenin kaygıları bağlamında şu anda Filistin Kurtuluş Örgütünün Washington ofisini kapatma kararı aldı. ABD, ilerlemenin yolunun iki tarafın da doğrudan pazarlığa girmesinin tek yol olduğunu düşünüyor. Bu karar barış anlaşmasına götürecek adımlardan uzaklaştırmayı hedefleyen kişiler tarafından suistimal edilmemeli. Biz kalıcı bir barış sağlanması çabalarımızdan geri adım atmıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

UNRWA'ya yardımları da kesmişti

ABD yönetimi son olarak Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşuna (UNRWA) yaptığı mali yardımları tamamen durdurma kararı almıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, önceki hafta yaptığı açıklamada, Filistin yönetiminin ABD'nin arabuluculuğunda İsrail ile yapılması öngörülen barış görüşmelerine katılmayı kabul edinceye kadar Filistin'e mali yardımda bulunmayacaklarını kaydetmişti.

Trump yönetimi, "Yüzyılın Anlaşması" diye nitelendirilen ve İsrail-Filistin meselesini çözüme kavuşturmayı amaçlayan bir plan üzerinde çalıştığını açıklamıştı. 

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, planı "yüzyılın tokadı" olarak nitelemiş ve Amerikalı yetkililerle görüşmeyi reddetmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 46
 • cem 5 ay önce Şikayet Et
  zalim büyük şeytandan ne baklkenir
  Cevapla
 • Gundogmuslu 5 ay önce Şikayet Et
  Malumun ilanı olmuş.
  Cevapla
 • DEREKÖYLÜ 5 ay önce Şikayet Et
  ABD sonunun başlangıcını yaptı, bu demek oluyorki isralin de sonu yakındır. İnşeAllah...
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  o topraklari yahudilere satmadan düsünseydiniz abdülhamid hanin bedduasini aldiniz daha iflah olmazsiniz
  Cevapla
 • Lotuss 5 ay önce Şikayet Et
  Gecen kabe ye cevız buyıklugunde dolu yagmıs orada tas yagarsa hıc sasırmam
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Meteoroloji illeri tek tek saydı! Ve kar geliyor
Albayrak: Çok ağır cezalar kesildi, devamı gelecek!