Başladı, durduramıyorlar! ABD'nin son çırpınışlar

Küresel jandarma rolü zayıflayan ABD, baskı, şantaj, tehdit ve suikast politikalarıyla küresel bir kaosu tetiklemeyi amaçlıyor. Suriye’de yeni bir provokasyon peşinde olan ABD yönetimi, Çin’le ticaret savaşını da siyasi krize dönüştürme hazırlığında. Washington, Afrika’yı istikrarsızlaştıracak suikast ve müdahale politikalarına da hız verecek.

Başladı, durduramıyorlar! ABD'nin son çırpınışlar
Başladı, durduramıyorlar! ABD'nin son çırpınışlar
GİRİŞ 12.09.2018 07:04 GÜNCELLEME 12.09.2018 07:25
Bu Habere 18 Yorum Yapılmış

ABD hegemonyasına dayalı küresel sistem her geçen gün geriliyor. Gerileme sürecini durduramayan Washington yönetimi, kaos politikalarını harekete geçirerek, mevcut düzeni yönetilemez hale getirme çabasında. Bu amaçla, Avrupa’dan, Afrika’ya, Ortadoğu’ya ve Uzak Asya’ya kadar gerilim ve tehdit politikalarını tetikleme çabasında. ABD’nin son dönemde Suriye’de İdlib eksenli çıkışları, Çin’e yönelik ekonomik ile siyasi baskıyı ve Afrika’ya yönelik askeri müdahalesini artırması bu kaos politikasının ürünleri.

Son olarak ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Esed rejiminin İdlib’de kimyasal silah kullanması halinde ABD, Fransa ve İngiltere’nin daha öncekilerden ‘çok daha güçlü bir yanıt verme’ konusunda anlaştığını belirtti. Bolton’un açıklaması, ABD, Suriye’de kimyasal provokasyona imza atacak iddialarına güç kazandırdı. Washington’un Suriye’ye askeri güç tahkimatını artırması da, ABD’nin Suriye’ye ilişkin “Gerçek niyeti ne” sorusuna sebep oldu

 

PROVOKASYONDAN VAZGEÇMEDİLER

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, John Bolton’ın sözlerine tepki gösterdi. Ryabkov, Bolton’un sözlerini “Bu, çok açık bir şekilde siyasi tehdit ve şantaj, olguların ve gerçek durumun gülünç bir şekilde çarpıtılmasıdır” dedi. Ryabkov bazı Batılı başkentlerdeki ‘savaş yanlıları’nın, Suriye’de askeri provokasyon senaryosundan vazgeçmediği iddiasında da bulundu. Washington’un aynı zamanda Çin yönetiminin Müslüman Uygur Türklerine yönelik işlediği insan hakları ihlalleri nedeniyle bu ülkeye yaptırım hazırlığında olduğu da ortaya çıktı. Bu amaçla Beyaz Saray, ABD Dışişleri ve Hazine Bakanlığı’nda hummalı bir çalışma yürütüldüğü belirtildi. ABD yönetimin Uygur Türkleri’nin haklı siyasi davasını kullanarak, Çin’e karşı başlattığı ticaret savaşını siyasi gerilime dönüştürmeyi amaçladığı değerlendiriliyor.

ÇİNLİ YETKİLİLERE YAPTIRIM

The New York Times gazetesinin haberine göre, Washington Pekin’e, Rusya’ya uyguladığı küresel Magnitsky yasaları çerçevesinde yaptırımlar getirecek. Rusya’da olduğu gibi doğrultuda Çinli yetkililer ve şirketler yaptırım kapsamına alınacak. Son dönemde ABD medyasında Uygur Türklerine ilişkin yayınlarda artış dikkat çekmişti.

AFRİKA’DA GİZLİ ÜS

ABD yönetimi Afrika’da da askeri müdahale seçeneklerini artırma yoluna gitti. Son dönemde Afrika’da Çin karşısında mevzi ve etkinlik kaybeden Washington yönetiminin, suikast ve müdahale politikalarıyla, kıtadaki istikrarsızlığı derinleştirmek amacı güttüğü belirtiliyor. Bu amaçla CIA’in Sahel bölgesinin kalbine gizli bir insansız hava aracı (drone) üssü kurduğu ortaya çıktı.

SAHEL’İ KANA BULAYACAK

Nijer’in Birkou kentinde kurulan gizli drone üssünde konuşlandırılacak predatör ve reaper model dronelar, Mali, Nijerya, Libya, Sudan, Çad, Cezayir’de suikast ve istikrarsızlaştırma politikası izleyecek, bölgeyi kan gölünü dönüştürecek. ABD’nin yine Nijer’in en büyük şehirlerinden Agadez’de 100 milyon dolarlık yeni bir drone üssü kurduğu da belirtildi. ABD’nin benzer bir politika güttüğü, Pakistan, Yemen, Libya, ve Somali’de binlerce sivil drone saldırıları sonucu katledildi.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
ETİKETLER
trump
YAZDIR
YORUMLAR 18
 • enver 5 ay önce Şikayet Et
  her geçen günler abd şeytanının aleyhine; ancak ülke insanları inanması lazım ve ülkelerini düşünmeleri gerekir. şu iletişim ağında hiç bir şeyin gizli kalmayacağı düşünülürse, şeytanın da eskisi gibi rahat rahat entira yapamayacağı kesin. bu nedenle herkes ülkesini şeytandan korumalı....
  Cevapla
 • nusri 5 ay önce Şikayet Et
  Bir deli kuyuya bir taş atar bin akıllı çıkartamaz. Bizim yahudi kuklası kefere turp da öyle bir şey.
  Cevapla
 • HalitBinVelit 5 ay önce Şikayet Et
  Daha bunlar bir şey değil? Kudüse kalkıp israilin başkenti diye elçiliğini kurması Amerikanın sonunu getirecek..Çünkü Ahir zamana girdiğimiz bu yıllarda, İslam Düşmanları eninde sonunda Allahın gazabından kurtulamayacaklar!.
  Cevapla
 • Hee 5 ay önce Şikayet Et
  İleriye dönük bir yorum yapmak gerekirse, abd'nin az da olsa güçlü olması gerekli. Değilse, rusya ve çin dünyanın caanını okur.
  Cevapla
 • ülkem benim 5 ay önce Şikayet Et
  umarım kasırga sonrası binlerce üssü, gemisi, silahı kullanılamaz hale gelir. dünyanın tiksindiği ülke abd, umarım tarumar olursun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Fiyatı sürekli yükseliyordu! Hükümet o ürün için de harekete geçti
Türkiye'de dizelin ömrü bitiyor ama... 800 km uyarısı geldi