'Güçlü Türkiye'yi destekliyoruz'

Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı İhracattan Sorumlu Müsteşar Yardımcısı İstvan Joo, "Türkiye ile Macaristan arasında mükemmel uyumda bir politik koordinasyon bulunmakta. Macaristan güçlü Türkiye'yi destekliyor. Türkiye'yi stratejik bir partner olarak görüyoruz." dedi.

'Güçlü Türkiye'yi destekliyoruz'
'Güçlü Türkiye'yi destekliyoruz'
GİRİŞ 12.09.2018 10:46 GÜNCELLEME 12.09.2018 10:47
Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

Joo, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye ve Macaristan arasında mükemmel bir iş birliği olduğunu söyledi.      

Her iki ülkenin de aralarındaki ilişkiyi daha da geliştirmek için farklı alanlara yönelebileceğini belirten Joo, şöyle konuştu:      

 

 

"Geçen yılın verilerine baktığımızda iki ülkenin toplam ticaret hacminin 3 milyar avro seviyesinde olduğunu görüyoruz. Bu hacmi arttırabileceğimiz çeşitli sektörler olduğuna inanıyorum. Macaristan'da faaliyet gösteren 32 büyük Türk şirketinin bin kişiden fazla istihdam yarattığını memnuniyetle görüyoruz, bu çok önemli. Daha çok Türk firmasının Macaristan'a gelip yatırım yapabilmesi için dost iş ortamı yarattık."      

 Macaristan'da kurumlar vergisinin yüzde 9 olduğuna işaret eden Joo, bunun Avrupa Birliği ülkeleri arasında en düşük oran olduğunu dile getirdi.      

 Türklere davet      

Ülkesine gelen Türk turist sayısından daha fazla Macar turistin Türkiye'ye seyahat ettiğinin altını çizen Joo, "Geçen yıl 73 bin Türk Macaristan'ı ziyaret etmiş. Macaristan'dan Türkiye'ye gelen turist sayısı ise bu rakamın üzerinde. Bu konuda karşılıklı iş birliği yapabilir, bu sayede Türk ziyaretçilerin Macaristan'da bir geceden daha uzun kalmalarını sağlayabiliriz. Macaristan'da Türk ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek bir çok cazip kültürel aktiviteler var." ifadelerini kullandı.      

Joo, Macaristan'a yatırım yapan Türk iş adamlarının ürünlerini 500 milyonluk Avrupa Birliği pazarına sadece 24 saat içerisinde ulaştırma imkanına sahip olduğunu hatırlattı.    

Türkiye'nin AB ile olan ilişkilerini değerlendiren Joo, "Türkiye ile Macaristan arasında mükemmel uyumda bir politik koordinasyon bulunmakta. Macaristan güçlü Türkiye'yi destekliyor. Türkiye'yi stratejik bir partner olarak görüyoruz. AB'ye üyelik sürecinde elimizden gelenin en iyisini yapmak için çalışıyoruz." diye konuştu.          

YAZDIR
YORUMLAR 5
 • ........ 5 ay önce Şikayet Et
  Bu işler lafla olmuyor
  Cevapla
 • sionist düşmanı 5 ay önce Şikayet Et
  türklerin hrıstiyan olanı
  Cevapla
 • maho 5 ay önce Şikayet Et
  5fin boyu 4hun boyu 4/9 türk oluyor.
  Cevapla
 • OĞUZBEY 5 ay önce Şikayet Et
  et ithalatımı yapılmıştı macardan yanlışmı hatırlıyorum
  Cevapla
 • İDRİS 5 ay önce Şikayet Et
  ALLAH DEVLETİMİZE ZEVAL VERMESİN.. Amin..
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Mansur Yavaş’ın şok listesi doğrulandı!
Fiyatı sürekli yükseliyordu! Hükümet o ürün için de harekete geçti