BM'den korkutan açıklama! Böylesi hiç görülmedi

Birleşmiş Milletler (BM), 2011'den bu yana iç savaşın devam ettiği Suriye'de bu sene şimdiye dek görülmemiş düzeyde yerinden edilmeler yaşandığını açıkladı. Yayımlanan raporda Suriye'de savaş suçlarının yaşandığı aktarılırken, müzakerelerin başarısız olması durumunda İdlib'de de geçmişte yaşananların olacağı belirtildi

BM'den korkutan açıklama! Böylesi hiç görülmedi
BM'den korkutan açıklama! Böylesi hiç görülmedi
GİRİŞ 12.09.2018 13:28 GÜNCELLEME 12.09.2018 14:11
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Birleşmiş Milletler (BM), 2011'den bu yana iç savaşın devam ettiği Suriye'de bu sene şimdiye dek görülmemiş düzeyde yerinden edilmeler yaşandığını açıkladı.

RAPOR YAYIMLANDI

 

 

Komisyonun ocak-temmuz döneminde Suriye'deki insan hakları durumuna ilişkin hazırladığı 24 sayfadan oluşan rapor yayımlandı.

Raporda, 2011'den bu yana iç savaşın devam ettiği Suriye'de bu sene şimdiye dek görülmemiş düzeyde yerinden edilmeler yaşandığına dikkat çekilerek, Beşşar Esed rejiminin, "silahlı muhaliflerin" ve "terörist organizasyonların" kontrolündeki bölgelere yönelik yılın ilk 6 ayında düzenlediği saldırılarda aralarında çocukların da bulunduğu 1 milyondan fazla Suriyelinin yerinden edildiği vurgulandı. Raporda, evlerini terk etmeye zorlanan sivillerin büyük bir kısmının halihazırda "korkunç" şartlar içinde yaşamak zorunda bırakıldığının altı çizildi.

MÜZAKERELER BAŞARISIZ OLURSA İDLİB'DE DE AYNI DURUM YAŞANIR

Üç kişiden oluşan komisyonun hazırladığı raporda, devam eden müzakerelerin sonuçsuz kalması durumunda ülkenin kuzeybatısındaki İdlib ilinde de benzer durumunun yaşanacağı uyarısında bulunuldu.

GÖÇ TEHLİKESİ VURGULANDI

Yıl başından haziran ayı ortasına kadar Esed rejiminin yoğun saldırılar düzenlediği Halep, Humus'un kuzeyi, Şam kırsalı, Dera ve İdlib'deki insani duruma dikkat çekilen raporda, bu bölgelerdeki "kilit çatışmaların" ülke içinde kitlesel göçlere ve sivillerin evlerinden koparılmasına yol açtığına işaret edildi. 

"SAVAŞ SUÇLARI İŞLENDİ"

Raporda, 6 aylık dönemde adı geçen bölgelerde yoğun çatışmalar yaşandığı anımsatılarak, "Çatışmaların çoğunda, silahlı gruplar tarafından da olmak üzere, ayrım gözetmeksizin saldırılar, korunan hedeflere kasten saldırılar, yasaklanmış silahların kullanılması, yağmalama ve zorla yerinden edilmeler de dahil savaş suçu işlenmesi dikkati çekti" ifadesine yer verildi.

Komisyon raporunda ayrıca çatışan tüm tarafların uluslararası insan hakları hukukunun gereği olarak sivilleri korumak için uygulanabilir tüm önlemleri almadıklarına yer verildi.

Yerinden edilen Suriyelilerin, geçim sıkıntısı ve sayısız zorluklarla karşı karşıya bırakıldığına vurgu yapılan raporda, sivillerin yeterli gıdaya, suya, temel sağlık hizmetlerine ve barınma imkanlarına erişimindeki büyük sıkıntılara dikkat çekildi.

Öte yandan komisyonun hazırladığı raporun, BM Cenevre Ofisi'nde devam eden İnsan Hakları Konseyinin 39. oturumunda, 17 Eylül'de üye ülkelere sunulacağı belirtildi.

Komisyon Başkanı Paulo Sergio Pinheiro da rapora ilişkin yaptığı açıklamada, "Bu çatışmanın taraflarının yürüttükleri askeri operasyonlarla sivillerin yerinden edilmesi hususundaki sorumluluklarını yerine getirememesi büsbütün kabul edilemez" değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • AbdullahUyarı 2 ay önce Şikayet Et
  Birleşmiş illetler rapor da yayınlarmış bakın şunlara ne büyük hizmet
  Cevapla
 • nail 2 ay önce Şikayet Et
  savaş çıkmasa bile yahudi siyonistlerin amacı oradaki insanları yurdundan edip ilerde oraları sahiplenmek bunu başarırlarsa savaşa gerek yok yahudiler önce insanları yurdundan ederler çünkü kendilerinin yurdu yok
  Cevapla
 • Yakub 2 ay önce Şikayet Et
  BM tüm insanlığı aldatmaya devam ediyor. Yazıklar olsun.
  Cevapla
 • bülent 2 ay önce Şikayet Et
  bir ülke gözümüzün önünde harap oldu, nerdeyse yok oldu. Dirayetsiz zalim yönetimleri başta olmak üzere Allah sorumluları kahretsin
  Cevapla
 • BETERİ GÖRÜLDÜ 2 ay önce Şikayet Et
  Böylesi hiç görülmedi öyle mi ? Osmanlı parçalandığında neler oldu unuttunuz tabii...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünya devinden korkutan çıkış: Bedeli ağır olacak
TSK, Afrin'de operasyon başlattı