Türkiye, Rusya ve İran'dan ortak karar! Anlaştılar

Türkiye, Rusya ve İran heyetleri, Cenevre'de Birleşmiş Milletler (BM) gözetimindeki toplantıda Anayasa Komitesi görüşmeleri için ortak Çalışma Grubu oluşturmaya karar verdi.

Türkiye, Rusya ve İran'dan ortak karar! Anlaştılar
Türkiye, Rusya ve İran'dan ortak karar! Anlaştılar
GİRİŞ 12.09.2018 16:47 GÜNCELLEME 12.09.2018 16:47
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, 10-11 Eylül'de İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen Anayasa Komitesi görüşmelerinde Çalışma Grubu oluşturma kararı alındı.

Grup, BM ile Anayasa Komitesi'nin kurulmasıyla ilgili müzakereleri kolaylaştırmak için her üç ülkeden uzmanlardan oluşacak.

 

 

Dışişleri Bakanlığından toplantıların ardından yapılan açıklamada, sürecin Astana garantörleri arasında teknik düzeyde görüşmelerle devam ettirileceği bilgisi paylaşılmıştı.

MİSTURA CUMA GÜNÜ YOĞUN MESAİ YAPACAK

BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, cuma günü "küçük grup" olarak adlandırdığı Mısır, Fransa, Almanya, Ürdün, Suudi Arabistan, İngiltere ve ABD temsilcileriyle görüşmeler yapacak.

De Mistura, 18 Eylül'de BM Güvenlik Konseyine (BMGK) hitap ederek iki gün süren görüşmelerle ilgili bilgi verecek.

4 TEMEL BAŞLIK İÇERİYOR

Suriye iç savaşını sona erdirmek üzere BMGK'nin 2254 sayılı kararı çerçevesinde yürütülen siyasi çözüm süreci, geçiş yönetimi, anayasa, seçimler ve terörizmle mücadeleden oluşan 4 temel başlık içeriyor.

Soçi'de 29-30 Ocak'ta düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'nde Suriye'nin yeni anayasasını yazacak bir komitenin oluşturmasına karar verilmişti.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Biri 5 ay önce Şikayet Et
    Putin'in Erdoğan'a olan bakışına bak hele
    Cevapla
  • Tespit 5 ay önce Şikayet Et
    Bu karelere çin'de girse abd kalp krizi gećirir.
    Cevapla
DİĞER HABERLER
 7.2 şiddetinde depremi atlattık! Ekonomiye cemre düştü
Meteoroloji uyardı! Başlıyor...