Trump'tan kriz çıkartacak hamle: İmzaladı

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Rusya’ya yönelik hazırladığı yaptırımların uygulamalarının denetiminin sıkılaştırılması konusunda kararname imzaladı.

Trump'tan kriz çıkartacak hamle: İmzaladı
Trump'tan kriz çıkartacak hamle: İmzaladı
GİRİŞ 21.09.2018 01:35 GÜNCELLEME 21.09.2018 01:36
Bu Habere 26 Yorum Yapılmış

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, ABD’nin Rusya’ya yönelik hazırladığı yaptırımlar konusunda yeni bir adım attı. Trump, ABD’nin Rusya’ya uyguladığı yaptırımların denetimlerinin sıkılaştırılması konusunda kararname imzaladı. Trump’ın aldığı karar ABD Başkanlık Ofisi tarafından duyuruldu.  Beyaz Saray, Trump’ın denetimleri daha kolay gerçekleştirebilmesi için Maliye Bakanlığının yetkilerini arttırdığını belirtti. Yapılan açıklamada Maliye Bakanlığının artırılan yetkililerine ilişkin, “Yaptırımların daha fazla uygulanması  ve ABD hükümet departmanlarının söz konusu yaptırımların tam olarak uygulanmasını sağlamak için gerekli tüm tedbirleri alma yetkisi verildi” denildi.

ABD'DEN RUSYA'YA YENİ YAPTIRIMLAR

 

 

ABD Dışişleri Bakanlığı, Rusya'da savunma ve  istihbarat alanlarında rol oynayan 33 kişi ve kuruluşu "Özel Belirlenmiş Kişiler"  listesine ekledi. Bakanlık ayrıca, Rusya ile askeri alandaki ilişkisinden dolayı  Çinli bir askeri kurumu da yaptırım listesine aldı. 

Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump'ın "Yaptırımlar Yoluyla  Amerika'nın Düşmanlarıyla Mücadele" (CAATSA) yasası kapsamında yeni imzaladığı  bir başkanlık kararnamesi uyarınca Rusya'ya yeni yaptırımlar getirdi.

Bakanlık Sözcüsü Heather Nauert imzalı yazılı açıklamada, Trump'ın  verdiği yetkiye dayanarak söz konusu yaptırım kararlarının alındığı bildirildi.

Buna göre ABD, Rusya Federasyonu'nda askeri ve istihbarat alanlarında  görevi bulunan 30 kişi ve 3 kuruluşu, CAATSA'nın 231. bölümündeki "Özel  Belirlenmiş Kişiler" listesine ekledi. Söz konusu listeye eklenen kişi ve  kuruluşlarla bundan sonra iş yapan kişi ve kuruluşlar ABD yaptırımlarına maruz  kalabilecek.

Öte yandan Bakanlık, aynı açıklamasında Rusya Federasyonu ile askeri  ilişkisi nedeniyle Çin'e ait askeri bir kurumu ve kurumun direktörünü de yaptırım  listesine aldı.

Açıklamada, söz konusu Çinli kurumun, zaten "Özel Belirlenmiş Kişiler"  listesinde yer alan bir Rus askeri firmasıyla alışveriş yapması ve Moskova'dan  savaş uçağı ve füze sistemleri alınmasında rol oynaması nedeniyle yaptırıma maruz  kaldığı ifade edildi.

Kongre'den geçen yıl temmuz ayında geçen "Yaptırımlar Yoluyla  Amerika'nın Düşmanlarıyla Mücadele" yasası, Rusya'nın Ukrayna'ya müdahalesi ve  ABD başkanlık seçimlerine müdahale girişimi nedeniyle Moskova'ya yaptırımlar  getirilmesinin önünü açmıştı.

YAZDIR
YORUMLAR 26
 • bir bilen 11 ay önce Şikayet Et
  adam abd devleti ne diyorsa onu yapıyor, altına da imzasını atıyor. siz hala trupm diye geveleyin ahmaklar. CANBAZA BAKACAĞINA canbazı oynatana bakın. Yoksa çok geç olacak. Dünya savaşında liderler savaşmayacak, savaşı çıkarmayan zavallı halklar savaşacak.
  Cevapla
 • mehmet02 11 ay önce Şikayet Et
  Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump son başkanı olacak
  Cevapla
 • 1750 11 ay önce Şikayet Et
  israil in filistine uyguladığını amerika dünyaya uyguluyor.
  Cevapla
 • erol 11 ay önce Şikayet Et
  Ne severmişsin imza atmayı be deli kovboy; yalnız o imzalar seni yakacak.
  Cevapla
 • vatansever 11 ay önce Şikayet Et
  rusya ve çin bile bu abd şeytanına karşı yaptırım uygulayamıyorlarsa vay halimize
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
HAK-İŞ ile hükümet anlaştı! İşte zam oranı
Türkler yaptı! Açılışını Putin yapacak...