Türk yetkili ABD'lilere söyledi: Kayıtlar elimizde

Amerikan Washington Post gazetesi, bazı Türk yetkililerin ABD'lilere, "Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürüldüğü sonucunu destekleyen ses ve görüntü kayıtlarına sahip olduklarını" söylediğini yazdı.

Türk yetkili ABD'lilere söyledi: Kayıtlar elimizde
Türk yetkili ABD'lilere söyledi: Kayıtlar elimizde
GİRİŞ 12.10.2018 09:07 GÜNCELLEME 12.10.2018 09:32
Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

ABD'nin önemli gazetelerinden Washington Post'ta, "Türkler ABD'li yetkililere, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürüldüğü sonucunu destekleyen ses ve görüntü kayıtlarına sahip olduklarını söyledi" başlığıyla yayımlanan haber, Kaşıkçı olayına yeni bir bakış açısı getirdi.

Adı açıklanmayan bazı Amerikalı ve Türk yetkililere dayandırılan haberde, Türk Hükümetinin, Kaşıkçı'nın İstanbul'daki Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda öldürüldüğünü kanıtlayan kayıtlara sahip olduğunu Amerikan tarafına ilettiği bildirildi.

 

 

"KAYITLAR OLAYIN DETAYLARINI GÖSTERİYOR"

Haberde, yetkililerin, "Kayıtlar, bir Suudi güvenlik timinin, 2 Ekim'de konsolosluğa girişinden sonra Kaşıkçı'yı resmi bir belgeyi almak üzere gözaltına aldığını, daha sonra öldürüp vücudunu parçalara ayırdığını gösteriyor" şeklindeki ifadelerine yer verildi.

Aynı yetkililerin ifadelerine göre olayla ilgili ses kaydının, Kaşıkçı'nın ölümünden Suudi güvenlik timinin sorumlu olduğunu ikna edici bir şekilde ortaya koyduğu belirtildi.

"SES KAYDINDA KAŞIKÇI'NIN NASIL ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ DUYABİLİRSİNİZ"

Haberde bir yetkilinin, "Onun (Kaşıkçı'nın) sesini ve Arapça konuşan diğer adamların seslerini duyabiliyorsunuz. Onun nasıl sorgulandığını, işkenceye maruz kaldığını ve daha sonra öldürüldüğünü duyabiliyorsunuz" şeklindeki sözleri de yer aldı.

TÜRK YETKİLİLER AMERİKALILARA KAYITLARIN İÇERİĞİNİ ANLATTI

Washington Post'un haberinde, söz konusu kayıtların ABD'li yetkililer tarafından görülüp görülmediğinin belli olmadığı, ancak Türk yetkililerin Amerikalı muhataplarına "kayıtların içeriğini" anlattıkları ifade edildi.

SUUDİ ARABİSTAN'LA ORTAK ÇALIŞMA GRUBU KURULDU

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kaşıkçı'nın kaybolması soruşturmasına ilişkin dün AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki işbirliği çerçevesinde ve Suudi Arabistan'ın teklifi üzerine, Suudlu gazeteci Cemal Kaşıkçı hadisesinin bütün yönleriyle aydınlatılması amacıyla ortak çalışma grubu kurulması kararlaştırılmıştır" ifadelerini kullanmıştı.

TRUMP'TAN AÇIKLAMA GELMİŞTİ: SUUDİLERE SİLAH SATIŞI DURMAYACAK

ABD Başkanı Donald Trump ise konuya ilişkin son açıklamasında Kaşıkçı'nın akıbeti ile ilgili duyduğu haberlerden hiç hoşnut olmadığını, konuyu sonuna kadar araştıracaklarını, ancak bu olay dolayısıyla Suudi Arabistan'la ABD'nin yaptığı silah anlaşmalarını durdurmayı düşünmediğini belirtmişti.

NELER OLMUŞTU?

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve Batı medyasında Ortadoğu ile ilgili haberleriyle tanınan Kaşıkçı'dan, 2 Ekim'de resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra haber alınamamıştı.

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

YAZDIR
YORUMLAR 8
 • Musa 9 ay önce Şikayet Et
  Bu iş trumpun ve suudun ortak işi
  Cevapla
 • abs 9 ay önce Şikayet Et
  vay vayyyyy
  Cevapla
 • kağan 9 ay önce Şikayet Et
  Gazeteci içeri girerken ölüm riskini hesap etmiş, koluna cep telefonuna bağlı saat takmış , ses kaydı da vardır o saatte , olay ilk saatlerde çözümlenmiş ama kamuoyuna azar azar veriliyor deliller, gerisi de gelecek. Suudi Arabistan bunun siyasi ve hukuki bedelini er geç öder. Türkiye binlerce yıllık devlet geleneği ile hareket ediyor. Devletimiz gereğini yapar.
  Cevapla
 • ali 9 ay önce Şikayet Et
  iyide bu kayıtları yaparken baskınla adam neden kurtarılmamış
  Cevapla
 • mahinurdan 9 ay önce Şikayet Et
  okumuyor musunuz haberi.. kayıtlar canlı canlı dinlendi denmiyor... saatteki kayıtlar telefona kaydoldu diyor... kayıtlara olaydan sonra ulaşıldı
  Cevapla
 • Metin 9 ay önce Şikayet Et
  Nereye baskın yapıyorsun? Konsolosluk senin toprağın mı? Uluslararası hukuku,anlaşmaları bilmeden mümkünse fikriniz olmasın!
  Cevapla
 • Yüksel 9 ay önce Şikayet Et
  onlarca muhalifi sessizce ortadan kaldırdılar kaşıkcı ellerinde patladı. bunların imanından şüphem var bir müslüman bunu yapamaz
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakanlık uyardı! 4 ile çok kuvvetli geliyor...
Araklı'da 8 kişinin hayatını kaybettiği felaketin nedeni belirlendi