'Türkler dünyaya ders verdi'

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, "Türkiye'deki gazetecilerin yaptığı haberler, mültecilerin durumlarını anlama konusunda çok etkili oldu. Sizler mülteciler konusunda dünyaya ders verdiniz ve yaptığınız haberlerle dayanışma oluşturdunuz. Bu konuda üzerinizdeki sorumluluk devam ediyor" dedi.

'Türkler dünyaya ders verdi'
'Türkler dünyaya ders verdi'
GİRİŞ 12.10.2018 15:03 GÜNCELLEME 12.10.2018 15:03
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) ve Mülteci Destek Derneği (MUDEM) iş birliğiyle düzenlenen ve AB'nin fonladığı, "Medya ve Mülteciler Basın Buluşmaları 2018" başladı. Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, daha iyi bir gelecek için insanların başka ülkelere göç etmesinin insanlık tarihi kadar eski olduğunu belirterek, "Herkes geçmişte bir şekilde göç etmiştir. Benim babamın ailesi 500 yıl boyunca aynı yerde yaşamış hiçbir yere gitmemiş. Eşimin ailesi ise Doğu Akdeniz'den mülteci olarak gelmiş. Hepimizin ailelerinde göç hikayeleri var. Geçmişinizde mutlaka bir yerden bir yere göç etmiş birileri vardır. Şunu anlamalıyız ki göçmenlik durumu ömür boyu sürmüyor. Ülkeler, kendilerine sığınan göçmen ve mültecilere geçici olarak yardımcı oluyor. Günümüzde Türkiye bu konuda çok iyi bir misafirperverlik örneği sergiliyor. Dünyada mültecilerin Türkiye'den daha iyi ağırlandığı bir yer bilmiyorum" diye konuştu.

Berger, mültecilerin hukuki statüsünü belirlemek için BM tarafından 1951 Cenevre Sözleşmesi'nin ve 1967'de Mültecilerin Statüsü'ne İlişkin Protokol'ün imzalandığını ve bu sözleşmelerde devletlerin sorumluluklarına da değinildiğini anımsattı.

 

 

Son yıllarda yaşanan göç dalgalarının ve Balkan Savaşı'nın Avrupa ülkelerine birçok ders verdiğini dile getiren Berger, "Şunu anlamalıyız ki göçmenlik durumu ömür boyu sürmüyor. Ülkeler, kendilerine sığınan göçmen ve mültecilere geçici olarak yardımcı oluyor. Günümüzde Türkiye bu konuda çok iyi bir misafirperverlik örneği sergiliyor. Dünyada mültecilerin Türkiye'den daha iyi ağırlandığı bir yer bilmiyorum. Gazeteciler mülteciler konusunda çok büyük sorumluluklara sahip. Yapılan haberler toplumları ve politika üretenleri etkiliyor. Türkiye'deki gazetecilerin yaptığı haberler, mültecilerin durumlarını anlama konusunda çok etkili oldu. Sizler mülteciler konusunda dünyaya ders verdiniz ve yaptığınız haberlerle dayanışma oluşturdunuz. Bu konuda üzerinizdeki sorumluluk devam ediyor. Aslında rakamlara indirgediğimiz şey insan. İnsanlar ülkelerinden zorunlu sebeplerden dolayı ayrılmak zorunda kalıyor. Bugün, bütün mültecilerin birer hikayesi var. Suriye'den, Filistin'den ayrılmış insanlar ülkelerine geri dönmek istiyorlar. Çocuklarını okula yollayamıyorlar. Bu hikayeleri de aktarmak siz gazetecilerin sorumluluğunda. Umarım bu buluşma, bu farkındalığı oluşturmada etkili olacaktır" dedi

KAYNAK: İHA
YAZDIR
YORUMLAR 16
 • uaslan 10 ay önce Şikayet Et
  iyi gaz veriyorlar, bu gazla biz 3 milyon mülteciye daha bakarız
  Cevapla
 • kantar 10 ay önce Şikayet Et
  avrupaya her ay 250 000 suriyeli salıverilmeli,onlarda misafir perverlerdir.
  Cevapla
 • Şahinbey 10 ay önce Şikayet Et
  Kendi vahşiliklerini örtbas etmek için ve Türkiyeyi pohpohlamak için söylüyor ama bu laflara karnımız tok artık ,bizi bilen biliyor.
  Cevapla
 • Servet 10 ay önce Şikayet Et
  tabi ya iş mülteci olunca örnek, pyd/pkk olunca baskıcı yönetim oluyor değil mi. hainler sizi. oynanan oyun ortada RTE biliyor ve de fazlasıyla bu yüzden ülkem hakkında şüphem yoktur. ey abd sonunda sizinle savaşacağız. biz hazirligimizi yapıyoruz.
  Cevapla
 • feyz_747 10 ay önce Şikayet Et
  kuru kuru gadanı alim : ab,amerika ve kendilerine destek veren tüm odaklara karşın TÜRKİYENİN ayakta durması ve bölge insanına yardımı kafirleri şaşkına çeviriyor ağızları açık kalıyor demek istiyor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
NASA kan donduran görüntüleri yayınladı! Dünyadan 6 kat büyük..
Terör örgütü PKK ve HDP'nin sokak çağrısı cevapsız kaldı