Yunanistan'dan gerilimi tırmandıracak açıklama

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, "Türkiye'nin savaş sebebi sayacağını vurguladığı Yunanistan'ın karasularını kademeli olarak 6 milden 12 mile çıkarma planı için "haklarını" kullanacaklarını belirterek "strateji değil sadece taktiği değiştirmeye karar verdim" ifadelerini kullandı.

Yunanistan'dan gerilimi tırmandıracak açıklama
Yunanistan'dan gerilimi tırmandıracak açıklama
GİRİŞ 09.11.2018 06:20 GÜNCELLEME 09.11.2018 06:56
Bu Habere 39 Yorum Yapılmış

Yunanistan'da yayın yapan Alfa televizyonuna ülkesinin dış politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çipras, Türkiye ile ilişkilere dair soruları yanıtladı.

 

 

Yunanistan'ın karasularını kademeli olarak 6 milden 12 mile çıkarma planını Ege Denizi'nde uygulaması halinde Türkiye'nin "casus belli" kararını uygulaması ihtimalini değerlendiren Çipras, "Bu yeni bir mesele değil. Haklarımızı kullanacağız." ifadesini kullandı.

Çipras, meselenin dağınık bir şekilde gündeme geldiğini ve diğer siyasi partilerin de konuya ilişkin bilgilendirilmesi gerektiğine inandığını belirtti.

 

 

Başbakan Çipras, "Cumhurbaşkanı kararnameleriyle değil, meclis yoluyla (karasularını) genişleteceğiz. Strateji değil sadece taktiği değiştirmeye karar verdim. İyonya Denizi'nden başlayarak uluslararası hukukun bize imkan tanıdığı ölçüde bu hakkı gerçekleştireceğiz." diye konuştu.

TÜRKİYE ZİYARETİ

Çipras, Türkiye ile Doğu Akdeniz'de yaşanan gerginlik üzerine bir soruya ise şu yanıtı verdi:

"Türkiye, etkili ve kritik bir güç. Yunanistan, (Doğu Akdeniz) bölgede diğer ülkelerle birlikte bir enerji haritası yaratmak için şartları oluşturdu. Türkiye bir karar vermeli. Uluslararası hukuka saygı çerçevesinde kaldığı müddetçe biz Türkiye'yi dışlamıyoruz. Bunun yalnızca ikili bir mesele olmadığını anlaması gerekiyor." 
Yunanistan'ın Türkiye'ye herhangi bir tehditte bulunmadığını dile getiren Çipras, egemenlik haklarından feragat etmeyeceklerinin altını çizdi. 
Öte yandan Çipras, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye'ye davet edildiğini belirterek, tarihin henüz netleşmediğini söyledi.

12 MİL SORUNU

Yunanistan Meclisi, 1 Haziran 1995 tarihinde Uluslararası Deniz Hukuku Sözleşmesi’ni oylayarak kabul etmesinin ardından sözleşmede geçen “Bir ülkenin kara suları azami 12 mildir” ifadesine istinaden Ege karasuları sınırını ileri bir tarihte 12 mile çıkaracağını açıklamıştı. TBMM 8 Haziran 1995’te Yunanistan karasularını 12 mile çıkardığı takdirde bunun Türkiye Cumhuriyeti tarafından savaş sebebi sayılacağını ifade eden bir ortak bildiri yayınlamıştı.

YAZDIR
YORUMLAR 39
 • Halil 4 ay önce Şikayet Et
  o iş kolaysa 12 mile çıkarıyorum diyip kanun yapıp uygulakmaksa bizde yaparız
  Cevapla
 • muyo 4 ay önce Şikayet Et
  biz sana bir taktik yaparız deden makariosun bile şaftı kayar
  Cevapla
 • süleyman 4 ay önce Şikayet Et
  çipras aklınca karasu menzili genişletip petrol arıcak sen bir dene bak bakıyım nolacak avrupa birliğindeki abilerine guvenme mertsen kendin gel
  Cevapla
 • cansın can 4 ay önce Şikayet Et
  çipras 1919 daki sazan gibi dalıyorsun ortama ama şunu unutma sana o zaman dünya destek verdi ve bizim elimizde mavzer bile yoktu. size buraları dar ettik bu defa kurtaranınız olmaz bunu unutma
  Cevapla
 • Mantık 4 ay önce Şikayet Et
  O zaman bizde 12 mile çıkaralım. Bakalım nolcak
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Yerli İHA Bayraktar'a hayran kaldılar
Kartal Dr. Lütfü Kırdar hastanesinin adı değişti