ABD Dışişleri'nden CIA'ye yalanlama

ABD Dışişleri Bakanlığından Kaşıkçı cinayetiyle ilgili bir açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığının açıklamasına göre, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinde emri kimin verdiğini henüz netleşmediği belirtildi.

ABD Dışişleri'nden CIA'ye yalanlama
ABD Dışişleri'nden CIA'ye yalanlama
GİRİŞ 18.11.2018 00:18 GÜNCELLEME 18.11.2018 03:41
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, ABD'nin Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin nihai bir sonuca vardığı iddialarının doğru olmadığını açıkladı. 

 

 

Nauert, ABD Başkanı Donald Trump, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Direktörü Gina Haspel arasında Kaşıkçı cinayeti üzerine gerçekleşen görüşmenin ardından yazılı açıklama yaptı. 

CIA'nın Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman'ın Kaşıkçı'nın öldürülmesi emrini verdiği sonucuna ulaştığı iddialarına üstü kapalı olarak atıfta bulunan Nauert, "ABD hükümeti Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinden sorumlu herkesten hesap sorma konusunda kararlıdır. ABD hükümetinin nihai bir sonuca vardığını belirten son haberler doğru değildir." açıklamasında bulundu. 

 

 

Sözcü şöyle devam etti: 

"Kaşıkçı cinayetine ilişkin henüz cevaplanmayan çok sayıda soru var. Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili tüm gerçekleri aramaya devam edecektir. Aynı zamanda Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinden sorumlu olanlardan hesap sormak için Kongre'ya danışmaya ve diğer ülkelerle çalışmaya devam edeceğiz." 

ABD hükümetinin Kaşıkçı cinayetine ismi karışmış 17 Suudi yetkiliye yaptırım uyguladığını hatırlatan Nauert, "Aynı zamanda cinayeti planlayan, cinayete öncülük eden ve cinayetle bağlantılı olanlardan hesap sormak üzere ek adımları araştırmaya devam edeceğiz. Bunu, ABD ile Suudi Arabistan arasındaki önemli stratejik ilişkileri koruyarak yapacağız." ifadelerine yer verdi. 

Amerikan medyası, CIA'nın Kaşıkçı cinayetinin Prens Bin Selman tarafından emredildiği sonucuna vardığını iddia etmişti.

California'ya gitmek üzere Beyaz Saray'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, henüz CIA'dan bu konuda brifing almadığını ancak Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve istihbarat yetkilileri ile bu konuyu konuşacağını söylemişti.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Trump'ın California'ya giderken uçakta Pompeo ve Haspel ile telefonla görüştüğünü açıklamıştı.  

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Erdoğan 6 ay önce Şikayet Et
  Dünya biliyor ve kim olduğunu söylüyor terörist işkalci zalim abd evet abd ve israil maşası selman
  Cevapla
 • 46 cmyz 6 ay önce Şikayet Et
  Yalancılar,herkes biliyor,şimdiki yönetim ABD ve İsrail’in işine geliyor
  Cevapla
 • Ali 6 ay önce Şikayet Et
  kimin eli kimim cebinde belli olmayan abd
  Cevapla
 • hemmet 6 ay önce Şikayet Et
  Yönetim, işin ticaretinde...Suudilerden ne koparabiliriz, yaklaşımı hakim. Şu anda gizli görüşmeler devam ediyor. Yakında herşey daha net anlaşılacak...
  Cevapla
 • Memoks 6 ay önce Şikayet Et
  Kendi istihbaratıyla ters düşen bir yönetim? El altından gizli işler yürüten abd yönetimi kendi istihbaratı ile karşı karşıya kaldı? Bunun sonucunda ya abd yönetimi devrilir ya da sus korkusu vermek için CIA direktörü görevden alınır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tam 30 ton ve sınıfında en iyisi!
Her yer sarı-kırmızı! Yurtta şampiyonluk coşkusu