Putin ve Lukaşenko'dan canlı yayaında pazarlık

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Belarus`un Rusya`dan aldığı gazın fiyatına ilişkin canlı yayında pazarlık yaptı.

GİRİŞ 06.12.2018 23:53 GÜNCELLEME 06.12.2018 23:57

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Belarus Devlet  Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenlenen  Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) toplantısı kapsamında yapılan canlı yayında,  Belarus'un Rusya'dan ithal ettiği gazın fiyatını tartıştı.

 

 

Belarus'un bin metreküplük doğal gazı Rusya'dan yaklaşık 130 dolardan  aldığını anımsatan Lukaşenko, "Halbuki hemen yanımızdaki Rusya'nın Smolensk  bölgesinde doğal gazın fiyatı bin metreküpte 70 dolar seviyesinde." ifadesini  kullandı.

Putin ise Almanya'nın bin metreküp Rus gazına 250 dolar ödediğine  işaret ederek, "Belarus şu anda 129 dolar ödüyor, gelecek yıl 127 dolar ödeyecek.  AEB, müttefiklerimiz için önemli bir avantaj. Belarus bu avantaja sahip  olmasaydı, gazın fiyatı bin metreküpte 200 dolar olurdu." diye konuştu.

'PUTİN YANLIŞ HESAPLADI'

 

 

Lukaşenko, Putin'in hesaplamalarının yanlış olduğunu savunarak,  "Belarus'taki hayat şartları Almanya’dan daha kötü. Almanya’ya karşı birlikte  savaştık ve sonrasında halkımızın durumunda çok iyi yönde bir değişiklik olmadı.  Almanlar 200 dolar civarı ödüyor çünkü doğal gaz 3 bin kilometre daha fazla yol  katediyor." değerlendirmesinde bulundu.

Doğal gaz piyasaları kuralları geçerli olsaydı Belarus'un bin metreküp  gaza 200 dolar ödeyeceği fikrini yineleyen Putin, "Bu konuyu kapalı kapılar  arkasında tekrar istişare edelim." ifadesini kullandı.

YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Aşırı sağcı lider Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı!
Bir selfie uğruna yaptıklarına bakın