'Hayatımda bu kadar ikna edici delil görmedim'

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Gina Haspel'in Senatoda verdiği Cemal Kaşıkçı cinayeti brifingine atıfta bulunan Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Corker, "Hayatımda bu kadar ikna edici delilin olduğu bir istihbarat brifingi görmedim" dedi.

'Hayatımda bu kadar ikna edici delil görmedim'
'Hayatımda bu kadar ikna edici delil görmedim'
GİRİŞ 14.12.2018 17:43 GÜNCELLEME 14.12.2018 17:43
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

ABD'nin MSNBC kanalına konuşan Senatör Bob CorkerCIA Başkanı Gina Haspel'in Kaşıkçı cinayeti konusunda verdiği brifingine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

 

 

ABD'nin Suudi Arabistan ile eskilere uzanan bir ilişkisi olduğuna dikkat çeken Corker, "Ama elimizde kontrolden çıkmış bir Veliaht Prens (Muhammed bin Selman) var. En son yapılan istihbarat brifingdeydim. Son 12 yıldır katıldığım en açık ve net bir istihbarat brifingiydi" ifadelerini kullandı.

Corker, Muhammed Bin Selman'ın ABD'de bir mahkemeye çıktığı taktirde 30 dakika içinde suçlu bulunacağını vurgulayarak, "Hayatımda bu kadar ikna edici bir istihbarat raporu görmedim" dedi.

 

 

Öte yandan, Muhammed bin Selman'ın cinayet sonrası tavırlarını eleştiren Corker, "Konsolosluk içinde gazeteci öldürmenin sorumluluğundan kaçabileceğini düşünen 33 yaşında bir Veliaht Prens olamaz" değerlendirmesinde bulundu.

HASPEL'E TÜM BİLGİ VE BELGELER MİT TARAFINDAN VERİLDİ

Kaşıkçı cinayetinden sonra ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve CIA Başkanı Gina Haspel, Türkiye'ye peş peşe ziyaretler gerçekleştirmişti. Pompeo ve Haspel'e cinayet anına ait ses kaydının dinletildiği ve bazı bilgi-belgelerin ise gösterildiği ifade edilmişti. Bu bilgilerin sadece ABD ile değil Kanada, Almanya ve Frans'yla paylaşıldığını bizzat Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamıştı.

Haspel ise Senato'da verdiği brifinglerde, cinayetin sunumlarını bu bilgiler doğrultusunda hazırladı.

SENATO, VELİAHT PRENSİ SORUMLU TUTTU

Dün Corker tarafından sunulan ve 2 Ekim'de Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı konusunda Veliaht Prens bin Selman'ı sorumlu tutan ortak karar tasarısı, ABD Senatosunda kabul edildi

Tasarıda, Senatonun Kaşıkçı cinayetinin talimatının Veliaht Prens tarafından verildiğine inandığı belirtilirken, Riyad yönetimine "Kaşıkçı cinayetine dahli bulunan herkesten hesap sorması" çağrısında bulunuldu.

KAYNAK: HABER7, AA
YAZDIR
YORUMLAR 15
 • gakko 10 ay önce Şikayet Et
  alin BU selman alçağini görevden ondan sonra ömür boyu sürünsün zindanlarda Adam kestirmek nasilmiş bakalim
  Cevapla
 • mehmet 10 ay önce Şikayet Et
  kukla selmanin fisi cekildi ibrahim bin ladin artik piyasaya cikacak
  Cevapla
 • Ahmet 10 ay önce Şikayet Et
  Bizim çocuk diye fetö başımıza bela oldu bu selmanda abd nin bizim çocuğu inşallah oda onlara bela olacak
  Cevapla
 • Jemal 10 ay önce Şikayet Et
  Selman kralciyi siz de istemiyorsunuz da onun icin deliler cok inandirici. Fetulah ile ortakliginiz,Yemendeki katliamlara ortakliginiz da gunes gibi meydanda onlari da itiraf edin.
  Cevapla
 • hasan ali 10 ay önce Şikayet Et
  Senin evinde cinayet islensin baskasi hesapmi sorsun ohhh ne ala memleket yaw yarinda baskalari gelir olduk seyyar Mezbahane yuh size...?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Tepki çeken sözler! "Biz savaşa karşıyız"
ABD medyasını çıldırtan resim! Saatlerce 'bu nasıl olur' diye konuştular...