Önemli hac açıklaması: Sadece 150 kişi gidecek

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Üyesi Hacı İbrahim Canatan, "Bu yıl hac için sıra bekleyenler 2,5 milyon kişiyi bulacak. Bir de senelere göre katsayı var. Mesela, bu yıl 200 bin kişinin hacca başvurmasını bekliyoruz ama bu yıl ilk defa başvuranlardan sadece 150'si hacca gidebilecek" dedi.

Önemli hac açıklaması: Sadece 150 kişi gidecek
Önemli hac açıklaması: Sadece 150 kişi gidecek
GİRİŞ 15.12.2018 11:16 GÜNCELLEME 15.12.2018 13:49
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Canatan, hac ibadetine ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin 80 bin kişilik hac kotası bulunduğunu, bununla ilgili bu yılki anlaşmanın yenilendiğini belirterek, 80 bin kişinin içinden görevli sayıları düşüldükten sonra geriye kalan yaklaşık 75 bin kişilik kontenjanın yüzde 40'ının TÜRSAB'a bağlı hac ve umre yapmaya yetkili acentalar vasıtasıyla kayıt ve organizasyonlarının yapıldığını anlattı.

 

 

2019 yılı hac organizasyonu başvurularının bugün sona ereceğini bildiren Canatan, hacca gitmek isteyenlerin bu başvuruyu kaçırması halinde bir sonraki yılı beklemek zorunda olduğunu söyledi.

Canatan, Diyanet İşleri Başkanlığı ve özel sektör ile hacca gideceklerin ne kadar ödeme yapacağının belli olduğunu ifade ederek, "Hacca gidecek kişiler bu yılki ödemelerini Suudi Arabistan riyali ile yapacak. Bu yıl ilk defa seyahat acentalarının kayıt ücretlerini de Suudi Arabistan riyali olarak seyahat acentaları adına Diyanet İşleri Başkanlığı tahsil edecek" diye konuştu.

 

 

Ekonomik olarak hacca gitmek isteyenler için yaklaşık 15 bin riyal ila 21 bin riyal arasında fiyat aralığı belirlendiğini aktaran Canatan, bu fiyat aralığının da odada kalacağı kişi sayısına göre değiştiğini, otel tercihleri için bir üst limit konulmadığını, 5 yıldızlı otellerde çok fazla seçeneğin bulunduğunu anlattı.

"Sadece bizde 2,5 milyon kişi hac sırasında bekliyor"

Hacı İbrahim Canatan, TÜRSAB'ın 2018 yılında 125 acenta vasıtasıyla 30 bin 314 kişiye hac hizmeti sunduğunu belirterek, şunları kaydetti: "2 milyon 348 bin 255 kişi hacca gitmek için sırasını bekliyor. Bu yıl yaklaşık 200 bin kişinin başvurması tahmin ediliyor. Onlar da bu sayıya eklendiğinde hac için sıra bekleyenler 2,5 milyon kişiyi bulacak. Bir de senelere göre katsayı var. Mesela, bu yıl 200 bin kişinin hacca başvurmasını bekliyoruz ama bu yıl ilk defa başvuranlardan sadece 150'si hacca gidebilecek. Suudi Arabistan rakamlarına göre, her yıl tüm dünyada yaklaşık 2,5 milyon kişi hacı oluyor. Şöyle düşünün, sadece bizde 2,5 milyon kişi hac sırasında bekliyor."

Gelecek yıl hac organizasyonu başvurularının bugün sona ereceğini hatırlatan Canatan, hac kuralarının 28 Aralık Cuma günü çekileceğini ve 2 Ocak Çarşamba günü de kayıtların başlayacağını bildirdi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Lafazan 10 ay önce Şikayet Et
  Annemin 7.senesi çıkmayan. Hayırlısı bakalım
  Cevapla
 • Misafir 10 ay önce Şikayet Et
  O senin düşüncen
  Cevapla
 • Mustafa 10 ay önce Şikayet Et
  Tüm Dünya müslümanları 3 yıl üst üste hacca gitmese Suudi Arabistan ekonomisi çöker ve bu zalim krallık son bulur diye düşünüyorum.
  Cevapla
 • Sassas 10 ay önce Şikayet Et
  Bana kalsa bu eli kanlı müslüman düşmanı kral ailesinin yönetimindeki yere hacca gitmeyin derim o hac parasını ABD ye veriyor Yemen'de müslümanlar şehit ediliyor allahım aff etsin gitsek sorumluluk var gitmesek gitsek katiller para kazanıyor müslümanlar şehit ediliyor çocuklar yetim kalıyor açlıktan ölüyorlar
  Cevapla
 • Hakkı 9 ay önce Şikayet Et
  İlk defa gidene birşey demem ona farzdır. ama suud hükümeti 3000 dolar vereni kurasız kabul ediyor. Bu şekilde giden onbinlerce kişi var. Gitmeyin kardeşim. Biz bu sene hacdayken suud 100 milyon dolar pyd ye yardım yaptı. Zaten kurada çıkmadıysa mesuliyeti olmamakla beraber inşaallah gitmiş gibidir.
  Cevapla
 • misafir 10 ay önce Şikayet Et
  hacca gitmek isteyenler parayı peşin yatırsın diye şart koşulsun yarısı kayıt yaptırmaz.nasıl olsa 6 7 sene sonra çıkar diye parası olmayanlar da ilerde belki paramız olur diye yazılıyorlar.paramız olmazsada gitmeyiz diyorlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Teröristlerin üzerinde 'Fırtına' gürlüyor!
Türkiye'ye İsrail'i çıldırtacak destek: Erdoğan süper güç olma yolunda