Arap Birliği'nden Avustralya çıkışı: Bu yandaşlık!

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Avustralya Başbakanı Scott Morrison'ın Kudüs'ün batısını İsrail'in başkenti olarak tanıma kararını gözden geçirmesi çağrısında bulundu.

Arap Birliği'nden Avustralya çıkışı: Bu yandaşlık!
Arap Birliği'nden Avustralya çıkışı: Bu yandaşlık!
GİRİŞ 16.12.2018 15:05 GÜNCELLEME 16.12.2018 15:05
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Mısır resmi haber ajansı MENA'da yer alan habere göre, Ebu Gayt basına yaptığı açıklamada, Morrison'ın, Batı Kudüsİsrail'in başkenti olarak tanıma kararının "kusurlu" ve gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Ebu Gayt, Avustralya'nın rahatsız edici ve gerginliği körükleyeceği bu kararının, uluslararası hukuka aykırı ve Filistinlilerin sabit haklarına karşı bir durum olduğunu belirtti. 

AÇIK ŞEKİLDE İSRAİL YANDAŞLIĞI

Arap Birliği Genel Sekreteri, "Avustralya hükümetine kararını gözden geçirmesi ve gecikmeksizin Doğu Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak tanıması çağrısında bulunuyorum." diye konuştu.

Son olarak Ebu Gayt, Avustralya'nın Batı Kudüs'ü, İsrail'in başkenti kabul edip, Doğu Kudüs'ü Filistin devletinin başkenti saymamasını açık şekilde İsrail yandaşlığı" olarak değerlendirdi.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, bugün yaptığı açıklamada, hükümetinin Kudüs'ün batısını İsrail'in başkenti olarak tanımaya karar verdiğini duyurmuştu.

BARIŞ SAĞLANANA KADAR BÜYÜKELÇİLİK TAŞINMAYACAK

Morrison, Avustralya hükümetinin Kudüs'ün batısını İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını, öte yandan büyükelçiliğini İsrail-Filistin barış anlaşması sağlanana kadar buraya taşımayacağını söylemişti.

Scott Morrison, Kudüs'ün batısında bir ticaret ve savunma ofisi kuracaklarını ve büyükelçilik için uygun bir mekan arayışına gireceklerini de kaydetmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, 2017'de ülkesinin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı almıştı. Karar birçok ülkede protestolarla karşılanırken, Filistin'de düzenlenen gösterilerde İsrail çok sayıda Filistinliyi öldürmüştü. 

Washington yönetiminin ardından Guatemala ve Paraguay, büyükelçiliklerini Kudüs'e taşımayı kararlaştırmış ancak Paraguay'da hükümet değişikliği üzerine karardan dönülmüştü.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
Netanyahu gazze hamas
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Fetih 1453 11 ay önce Şikayet Et
    küfür tek millettir hak tek millet
    Cevapla
  • mert 11 ay önce Şikayet Et
    Avustralya' demek ingiltere ve amerika demektir ikinci dünya savasinda zamaninda Hitlerin Ingilizlere yaptiklari hakmis
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Son dakika: Türkiye'den çirkin provokasyona çok sert tepki!
Rakibin beynini yakan frikik organizasyonu!