Korkunç bilanço! Ölü sayısı 222'ye ulaştı

Endonezya'nın Sunda Boğazı'nda meydana gelen tsunamide 222 kişinin öldüğü ve 843 kişinin yaralandığı, 28 kişinin de kayıp olduğu bildirildi

GİRİŞ 23.12.2018 13:46 GÜNCELLEME 23.12.2018 14:06
Bu Habere 16 Yorum Yapılmış

Endonezya'nın Sumatra ve Cava Adası arasındaki Sunda Boğazı'nda meydana gelen tsunamide 222 kişi yaşamını yitirdi, 843 kişi yaralandı ve 28 kişi kayboldu.

 

 

Ulusal Afet Yönetim Ajansı (BNPB) Sözcüsü Sutopo Purwo Nugroho, Pandenglang bölgesindeki Banten'in, tsunamiden en çok etkilenen yer olduğunu belirtirken, bölge genelinde 430 ev ve 9 otelin yanı sıra 10 teknenin zarar gördüğü bilgisine ulaştıklarını kaydetti. Boğaz etrafında yer alan Serang, Pandeglang ve Lampung bölgelerinin kıyı kesimlerinin, tsunamiden etkilendiğini belirten Nugroho, yüzlerce evin zarar gördüğünü ifade etti.

ÖLÜ SAYISININ ARTMASINDAN ENDİŞE EDİLİYOR

 

 

Tsunaminin etkilendiği bölgelerde geniş çaplı arama kurtarma çalışmaları devam ederken, sahil şeridindeki birçok turistik alanın tsunamiden olumsuz etkilenmesi nedeniyle ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Endonezya Meteoroloji, İklim ve Jeofizik Kurumu (BMKG) ise halka, boğaz etrafındaki kıyı şeridinde faaliyette bulunulmaması uyarısı yaptı.

YANARDAĞDAKİ SON PATLAMALAR FELAKETİ TETİKLEDİ

AA'nın haberine göre; bölgedeki Anak Krakatau (Krakatau'nun Çocuğu) Yanardağı'ndaki son patlamaların tsunamiye neden olmuş olabileceğini belirtildi. Yerel medyada, bölgede faaliyette olan Anak Krakatau Yanardağı'ndaki patlamaların ardından yeni ay nedeniyle oluşan gelgit olayı ve su altındaki toprak kaymasının, tsunamiyi tetiklemiş olabileceği ifade edildi.

Anak Krakatau Yanardağı'ndaki faaliyetlerin artması üzerine eylül ayında, bölgede en yüksek ikinci seviyede alarm verilmişti.

28 Eylül'de Sulawesi Adası'ndaki Palu Körfezi'nde meydana gelen 7,5 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunamide, 2 binden fazla kişi yaşamını yitirirken, 1500'e yakın kişinin kayıp olduğu açıklanmıştı.

"Pasifik Ateş Çemberi" olarak adlandırılan, deprem ve volkan kuşağında yer alan Endonezya'da, 26 Aralık 2004'te, 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami sonucunda bölgedeki diğer ülkeleri de kapsayan geniş bir alanda 230 bin kişi hayatını kaybetmişti.

YAZDIR
YORUMLAR 16
 • BASKAN 11 ay önce Şikayet Et
  bunların sebebi vardır Allah bilir biz sadece ders almalıyız kendimize çekin düzen vermeliyiz Allah kuluna eziyet etmez sadece isterki sabır gostersin bilinki Allah bir insana dert vermiyorsa onun hesabını obur tarafa bırakmistir ....
  Cevapla
 • Yorgun 11 ay önce Şikayet Et
  kardeşim insanlar hepsi Allah'ın kuludur doğru ve yanlışı peygenberlerle iletmiştir isteyen itediğigibi yaşar bizler yargılayamayız ancak Allah yargılar bizler muhammetin ümmeti olarak doğru yolu tavsiye ederiz Allah'ım kullarına zulüm etseydi başta ingiliz abd israil ve müslüman deyipte firaunluk yapanlara zülum ederdi bunlar doğa olayıdır örnek vereceksek mekkede gördün endonezyelı melazyalı kardeşlerimizi çok mutavazı kibar kültürlü okadar söyleyin hatalarımızı Allah'ım afetsin bütün samimi içten Müslümanları korusun amin.
  Cevapla
 • Mavi 11 ay önce Şikayet Et
  Müslümanın başına gelenler günahlarını temizler.Kafir zalimler en büyük cezayı ahirette çekecekler dünyadaki cezalar yetmez onların zulümlerine
  Cevapla
 • Mavi 11 ay önce Şikayet Et
  Müslümanın başına gelenler günahlarını temizler.Kafir zalimler en büyük cezayı ahirette çekecekler dünyadaki cezalar yetmez onların zulümlerine
  Cevapla
 • seyfullah 11 ay önce Şikayet Et
  Semud kavmini taştan,kayadan oyulmuş sağlam kalegibi evlerde ölüm buldu.
  Cevapla
 • Misafir 11 ay önce Şikayet Et
  Endonezya halkının başı sağolsun ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum muhakkak gi Allah her şeyden haberdardır
  Cevapla
 • seyfullah 11 ay önce Şikayet Et
  Kaya bey doğruyu söylemiş.Bize düşen eleştirmek yerine ders almaktır.Bak hristiyanların yılbaşısı geliyor bizde bu kutlamaların içinde olurken ecel gelse halimiz ne olur.Allah cc.Son nefeste iman selameti versin.Amin
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Libya'da Hafter güçlerine büyük darbe! Peş peşe açıkladılar
Libya'dan Türkiye açıklaması: Asla geri adım atmayacağız