Dünyayı ayağa kaldıran darbe girişimi bastırıldı!

Gabon'da darbe girişimi gerçekleşti. Gabon'da ulusal radyoyu ele geçiren bir grup askerin darbe girişiminde bulunduğu bildirildi. Fransız haber ajansı AFP'nin Gabon hükümeti yetkililerine dayandırdığı haberinde, yaklaşık iki buçuk saat sonra cunta üyesi askerlerin yakalandığı ve darbenin bastırıldığı duyuruldu.

GİRİŞ 07.01.2019 13:44 GÜNCELLEME 07.01.2019 17:23
Bu Habere 118 Yorum Yapılmış

Gabon'da darbe girişimi gerçekleşti. Gabon'da ulusal radyoyu ele geçiren bir grup askerin darbe girişiminde bulunduğu bildirildi.

 

 

İngiliz haber ajansı Reuters'ta yer alan habere göre, Silahlı Kuvvetler bildirisini Ulusal Radyo'dan okuyan Üsteğmen Ondo Obiang Kelly, birkaç saat içerisinde Ulusal İnşa Konseyi'nin kurulacağını belirterek, Cumhurbaşkanı Ali Bongo'nun 31 Aralık’ta yaptığı konuşmadan duyulan rahatsızlığı dile getirdi.

 

 

Okuduğu bildiriden sonra Cumhuriyet Muhafızları'nın eski komutanı General Ntumpa Lebani'yi Millet Meclisi’ne davet eden Üsteğmen Kelly, ticaret odalarının, sivil toplum temsilcilerinin ve din adamlarının da Meclis'teki toplantıya katılmak üzere harekete geçmeleri çağrısında bulundu.

HALK SOKAKLARA İNDİ

Zırhlı araçlar caddelerde dolaşırken, hükümete bağlı güçler ile darbeci askerler arasında çatışmalar yaşandı. Gabon halkı ise darbeye karşı sokaklara indi.

DEVLET BAŞKANI ÜLKEDEN AYRILIR AYRILMAZ DARBE GİRİŞİMİ OLDU

Suudi Arabistan'da uzun süre nefes darlığından tedavi gören Gabon Cumhurbaşkanı Ali Bongo ise tedavisine devam edilmesi için şu an Fas'ta bulunuyor.

DARBE GİRİŞİMİ BASTIRILDI

Fransız haber ajansı AFP'nin Gabon hükümeti yetkililerine dayandırdığı haberinde, yaklaşık iki buçuk saat sonra cunta üyesi askerlerin yakalandığı ve darbenin bastırıldığı duyuruldu. Darbeyi yöneten komutanın tutuklandığı açıklanırken, darbe esnasında 2 kişinin de hayatını kaybettiği açıklandı.

KAYNAK: HABER7 / DIŞ HABERLER SERVİSİ
YAZDIR
YORUMLAR 118
 • mamut efendi 10 ay önce Şikayet Et
  afrikada 500 ülke türedi. bu ne her yer ülke bizde gidip bir ülke kuralım... AFRİKAN TÜRKEY... ingiliz fransız sömürü bitince güçlü bir devlet çıkmasın diye her 500m2 ye bir ülke kurdurdular...
  Cevapla
 • EBÖFOZAM 10 ay önce Şikayet Et
  Ne kadar sömürülen devlet var ise hepsinin uyanması ve zalim sömürgecilere başkaldırarak boyunduruklarından kurtulmaları ümüdi ile.. Ya ALLAH...
  Cevapla
 • ihsan 10 ay önce Şikayet Et
  demek darbeciler fransanın emrinde değil zalim fransız kan emici vampir
  Cevapla
 • ahmet 10 ay önce Şikayet Et
  simdi o askerkeri tek tek asın ki birdaha kolay kolay kalkışmasınlar
  Cevapla
 • HalitBinVelit 10 ay önce Şikayet Et
  Halk Vatanına Sahip çıkarsa Dünyanın hiç bir yerinde Darbeler Başarılı olamaz!.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son Dakika.. Açıklandı: Türkiye'ye karşı her türlü silahı kullanacağız
Enkazdaki anne çocuklarını sordu, ekipler hüngür hüngür ağladı