ABD'den Selman çıkışı: O gülümsemeyi sökebiliriz!

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin ABD yönetimini eleştirerek, "Ticari menfaatlerimizin yaptığımız açıklamalar ve eylemlerimize üstün gelmesine karar verdiysek, tüm ahlaki yetkinliğimizi kaybetmişiz demektir." dedi.

ABD'den Selman çıkışı: O gülümsemeyi sökebiliriz!
ABD'den Selman çıkışı: O gülümsemeyi sökebiliriz!
GİRİŞ 11.01.2019 09:02 GÜNCELLEME 11.01.2019 09:56
Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda cinayete kurban gitmesinin 100'üncü gününde ABD Kongresi'nde düzenlenen etkinlikte anıldı.   

 

 

Anma etkinliğine Nancy Pelosi'nin yanı sıra onlarca kongre üyesi, gazeteciler ve aktivistler katıldı.  

Etkinlikteki konuşmasında basın özgürlüğüne vurgu yapan Pelosi, ABD yönetiminin gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine yönelik tavrını eleştirdi. 

 

 

Pelosi, "Ticari menfaatlerimizin yaptığımız açıklamalar ve eylemlerimize üstün gelmesine karar verdiysek, tüm ahlaki yetkinliğimizi kaybetmişiz demektir." diye konuştu.

Kaşıkçı'nın ölümünü "vahşet" olarak niteleyen Pelosi, Kongre'nin Kaşıkçı cinayetine dair bilgileri gün yüzüne çıkarma ve cinayetin faillerinden hesap sorma konusunda kararlı olduğunu belirtti. 

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, "Kaşıkçı'nın katledilmesinin üzerinden 100 gün geçti. Onun ve ailesi için dua ediyoruz ve adım atma konusunda kararlıyız. Hem yurt içinde hem de yurt dışında gazetecilerin hayatlarını ve özgürlüklerini korumak için ahlaki sorumluluğumuzu yerine getirmeliyiz." ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suudi Arabistan ile stratejik ilişkilere yaptığı vurguyu da üstü kapalı olarak eleştiren Pelosi, Suudi Arabistan'ı işaret ederek, "Ticari menfaatler veya stratejik konumunuz size öldürme yetkisi vermiyor." dedi.

Etkinlikte konuşan Virginia Senatörü Demokrat Mark Warner ise Eski ABD Başkanı Thomas Jefferson'un "Hepimizin tek güvencesi özgür basındır." sözünü hatırlatarak, "Jefferson bu ifadeleri 200 yıl önce kullanmıştı ama bugün andığımız Kaşıkçı bunu yaşayan biriydi. Bu sözler için mücadele etti." dedi. 

"BİN SELMAN'IN YÜZÜNDEKİ PİŞKİN GÜLÜMSEMEYİ SÖKEBİLİRİZ"

New Jersey Temsilcisi Demokrat Thomasz Malinovski, Kaşıkçı ile bir kez karşılaştığını ve burada ABD'nin ahlaki sesinin artık dünyada duyulmadığını konuştuklarını belirterek, gazetecilerin bu şekilde canice katledilmesinin dünyada normalleştirilmemesi gerektiğini söyledi. 

Malinovski, "Bu davada tam adalet dışında yapılacak her şey bunun normalleşmesini garantileyecek. Bu da şu demek bu cinayetin yazarı, bunun emrini veren adam bunun hesabını verecek." dedi. 

Küresel Magnitsky Yasası ile Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman için tüm yetkileri Trump'a verdiklerini hatırlatan Malinovski, yönetimin Riyad'a liderlerini kendileri seçebileceğini ancak Bin Selman'ın gelecekte bu cinayetle hatırlanacağını ifade etmesi gerektiğini dile getirdi. 

Malinovski, "Eğer yönetim doğru olanı yapamayacaksa, Kongre yapabilir ve yapacak. Biz Muhammed bin Selman'ın yüzündeki pişkin, kendini beğenmiş gülümsemeyi sökebiliriz ve yapmalıyız." dedi.  

Anma etkinliğinde Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elliot Engels'in yanı sıra birçok senatör ve temsilci daha konuşma yaptı. 

KAYNAK: AA

GÜNÜN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

ETİKETLER
malinocski
YAZDIR
YORUMLAR 3
 • halk 6 ay önce Şikayet Et
  Siyonist uşakları.
  Cevapla
 • nakışlı 6 ay önce Şikayet Et
  hah şunu bileydin
  Cevapla
 • hasan Ali 6 ay önce Şikayet Et
  yahudi maymunu
  Cevapla
DİĞER HABERLER
Kamu-Sen zam teklifini açıkladı! Seyyanen 600 lira
Dünyanın en zor mesleklerinden biri