Herkese net mesaj: Türkiye'den vazgeçmeyeceğiz

Arnavutluk Başbakanı Rama, "Türkiye bizim vazgeçilmez ve değişmez stratejik ortağımızdır. Türkiye dostumuzdur ve Türkiye ile olan dostluğumuz, diğer dostlarımız ve dost Türkiye arasında esen hiçbir rüzgardan etkilenmez" dedi.

Herkese net mesaj: Türkiye'den vazgeçmeyeceğiz
Herkese net mesaj: Türkiye'den vazgeçmeyeceğiz
GİRİŞ 11.01.2019 13:01 GÜNCELLEME 11.01.2019 13:01
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, aralarında Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük'ün de bulunduğu, ülkedeki yabancı ülke büyükelçileri ile başkent Tiran'da düzenlenen resepsiyonda bir araya geldi.

 

 

Başbakan Rama, buradaki konuşmasında, başta ülkesi ve Türkiye arasındaki ilişkiler olmak üzere farklı konulara değindi.

Yunanistan, İtalya ve Türkiye ile olan işbirliklerini derinleştirmeleri gerektiğini dile getiren Rama, şöyle devam etti: "İtalya, bizim Avrupai geleceğimiz yönündeki yolculuğumuzun tartışmasız giriş kapısıdır. Bizim diğer dostlarımız ve Türkiye arasındaki ilişki rüzgarlarının zaman zaman nasıl esebileceğine bakmaksızın, Türkiye bizim vazgeçilmez ve değişmez stratejik ortağımızdır. Türkiye dostumuzdur ve Türkiye ile olan dostluğumuz, diğer dostlarımız ve dost Türkiye arasında esen hiçbir rüzgardan etkilenmez."

 

 

Arnavutluk'un, Kosova ve Sırbistan arasındaki diyaloğu desteklediğini ve nihai bir anlaşmayı teşvik ettiğini kaydeden Rama, bu anlaşmanın ABD ve Avrupa Birliği (AB) tarafından kabul edilmesi ve bu ülkelerin garantör olması gerektiği görüşünü paylaştı.

Bahar döneminden itibaren Kosova ile sınır kapılarını ortak yöneteceklerini kaydeden Rama, bunu Makedonya ve Karadağ ile de yapmak istediklerini söyledi.

NATO ülkeleri Arnavutluk, Karadağ ve Hırvatistan arasında oldukça teşvik edici üçlü işbirliğe sahip olduklarını belirten Rama, aynı işbirliği Arnavutluk-Hırvatistan-Kosova ve Arnavutluk-Makedonya-Kosova olarak daha da ileriye götürmek istediklerinin altını çizdi.

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Kemal 1 yıl önce Şikayet Et
  La Arnavut dost olsa ne olur olmasa ne olur Arnavut işte
  Cevapla
 • Mehmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Mehmet Akif Ersoy, Arnavut kökenliydi. Osmanlı'da birçok vezir Arnavut kökenliydi. Bursa, Samsun, Eskişehir, İzmir'de birçok Kosova kökenli Arnavut kardeşlerimiz var. En önemlisi Arnavutluk bugün Balkanlar'da stratejik öneme sahip. Onların dostluğu geçmişte de önemliydi gelecekte de öyle olacak.
  Cevapla
 • avşarın delisi 1 yıl önce Şikayet Et
  niye küçük gördünki insanın dostları hep güçlümü olmalı... çok çarpık bir yaklaşım.
  Cevapla
 • kerim01 1 yıl önce Şikayet Et
  sen bu kafayla çok yaşamassın birader. aman diyim sen siyasete ve devlet yönetimine felan bulaşma..
  Cevapla
 • 777 1 yıl önce Şikayet Et
  tebrikler.ve karşılıksız arnavutluğu seviyoruz.
  Cevapla
 • Vatandas 1 yıl önce Şikayet Et
  Yasasin Arnavutluk ve Türkiye Dostlugu. Sizi seviyoruz Arnavut Halki.
  Cevapla
 • Fehmi 1 yıl önce Şikayet Et
  Bosna kosova arnavutluk bunlara kesinlikle osmanli ruhu var atalarimizin hosgorusu var turk milleti dunyaya islamin hosgorusunu anlatmis yillarca ne balkanlar nede ortadoguda gozyasi kan yoktu osmanli varken
  Cevapla
 • Media Suvarisi 1 yıl önce Şikayet Et
  Rama'nin konusmasini saniyorum rahmetli Kaddafi'nin tercumani yapmis, adam Turkiyeye deginmedi bile! Nerden cikardiniz bunu?
  Cevapla
 • Vatandas 1 yıl önce Şikayet Et
  Sen bütün konusmayi dinledinde burada yorum yapiyorsun.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakanlıktan 'koronavirüs' önlemlerine ilişkin yeni genelge
Bakan Koca, can kaybı ve vaka sayısını açıkladı