Suu Çi'ye bir darbe daha! Geri alıyorlar

Londra'nın finans merkezi City of London, Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çi'ye 2017'de verilen Özgürlük Nişanı'nı geri almak için harekete geçti.

Suu Çi'ye bir darbe daha! Geri alıyorlar
Suu Çi'ye bir darbe daha! Geri alıyorlar
GİRİŞ 11.01.2019 16:43 GÜNCELLEME 12.01.2019 17:38
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

City Of London Belediye Meclisinin dün gece yapılan oylamayla Suu Çi'ye 2017 verilen Özgürlük Nişanı'nı geri alma sürecini başlattığı bildirildi.

 

 

Meclis üyesi Munsur Ali'nin verdiği teklifle başlayan sürecin tamamlanması halinde, City of London tarihinde ilk kez bu nişanı verdiği kişiden geri almış olacak.

Oylanan teklifte nişanın geri alınma gerekçesi olarak Suu Çi'nin Myanmar'da "gerçekleşen soykırımı tanımaması ve buna karşı sesini yükseltmemesi" gösterildi.

 

 

City of London'ın genellikle devlet başkanlarına verdiği nişanın sahipleri arasında Başpiskopos Desmond Tutu ve İngiltere'nin eski başbakanlarından Winston Churchill gibi isimler de yer alıyor.

City of London'dan yapılan açıklamada, Suu Çi'nin de başlatılan süreçten haberdar edileceği ve kendisinden bir yanıt beklendiği bildirildi. City of London'ın Suu Çi'den gelecek yanıtı da değerlendirerek nihai kararını vereceği kaydedildi.

City of London, başkent Londra bünyesinde özel statülü bir belediye alanı niteliğinde. Kentin tarihi finans merkezi olma özelliğinden gelen statüsü, İngiliz demokrasisinin temel tarihi belgesi niteliğindeki Magna Carta'da da yer alıyor.

İngiltere'de 2017 sonunda Oxford kenti Suu Çi'ye verdiği benzer nitelikteki nişanı geri almıştı.

KAYNAK: AA
ETİKETLER
ingiltere suu çi
YAZDIR
YORUMLAR 2
  • Yakub 5 ay önce Şikayet Et
    Işte bu işler böyle! Son kullanma tarihi bitti diye artık herşey geri alınır. Ses çıkarmak sıkıntı çünkü deliller yok edilir. UK de Abd gibi zalim bir devlet. Myanmar da yapmadıkları oteller kalmadı. Şimdi projeler bitirildi, başkaları ne yaparsa yapsın! Işte organizeli zulüm budur.
    Cevapla
  • vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
    onur ödülü verirlerse şaşmayın
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İstanbul'dan dünyaya duyurdular: Çok tehlikeli bir adım
Yunan basınından Erdoğan'a ağır hakaretler! Atılan başlığa bakın