Alman silah üreticisinden hükümete tehdit!

Alman silah üreticisi şirketin, Suudi Arabistan’a silah ambargosunun devam etmesi durumunda gelir kaybı yaşayacağından dolayı hükümeti tazminat davası açmakla tehdit ettiği ileri sürüldü.

Alman silah üreticisinden hükümete tehdit!
Alman silah üreticisinden hükümete tehdit!
GİRİŞ 21.01.2019 00:42 GÜNCELLEME 21.01.2019 00:43
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Spiegel dergisinin haberinde, Alman silah üreticisi Rheinmetall’in, Almanya Ekonomi Bakanlığına mektup yazarak Suudi Arabistan’a silah ambargosunun sürmesi durumunda gelir kaybına uğrayacağından dolayı tazminat davası açacağını belirttiği kaydedildi.

'ŞİRKETİN HAKKI BULUNUYOR'

 

 

Haberde, Rheinmetall’in, Alman hükümetinin Federal Güvenlik Konseyinin kararıyla verdiği silah ihracatı iznini siyasi sebeplerden durdurması nedeniyle şirketin tazminat talep etme hakkı bulunduğunu savunduğu aktarıldı.

Rheinmetall yönetiminin ayrıca şirketin zararları için tazminat talep etmediği durumda hissedarların şirketi dava etmesinden endişe ettiği ileri sürüldü.

 

Durdurulan silah satışlarının boyutunun büyüklüğüne işaret edilen haberde, şimdiye kadar 2 milyar avroluk silah üretildiği, “Cobra” tipi 4 radar sistemi gibi bazı silah sistemlerinin nakliye için hazır bekletildiği bildirildi.

Alman hükümeti, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinin ardından kasım ayında Suudi Arabistan’a yönelik silah satışını durdurduğunu açıklamıştı. Alman Güvenlik ve Savunma Endüstrisi Birliği (BDSV), daha önce satışına izin verilmiş silahların ambargo kapsamından çıkartılmasını istemişti.

YAZDIR
YORUMLAR 10
 • Türk 9 ay önce Şikayet Et
  Allahim size öyle bi ceza versin ki halinize hayvanlar acisin yasasin cehennem kafirler icin
  Cevapla
 • Nobut 9 ay önce Şikayet Et
  Yani neymiş; müslümanlar savaşacak ki avrupa ve amerika yattığı yerden geçinebilsin. Daha sonrada savaşan ülkelere demokrasi getirme adına müdahale edip bütün zenginliklerine el konulabilsin.
  Cevapla
 • Yorgun 9 ay önce Şikayet Et
  merker hanım bu silah tüccarı na bakacaksan bak bakmassan biz bakarız vesselam.
  Cevapla
 • İzmirliAli 9 ay önce Şikayet Et
  saçmalamışsın
  Cevapla
 • Vatandas 9 ay önce Şikayet Et
  Bu gibi olaylardan örnek alıp silahlarımızı devlet olarak ordu olarak kendimiz üretmeliyiz az bir miktarını özel şirketler üretecek ve biz bu şirketlerden satın alacak yahut özel şirket ile devletimiz birlikte üretecek ise bu da olanilir böyle durumlarda da anlaşmalar sòzleşmeler her durum ve şartta devletimizin menfaatleri doğrultusunda yapılmalıdır.
  Cevapla
 • Ali 9 ay önce Şikayet Et
  gerçekten sahibi almanlar mı acaba?
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: Başkan Erdoğan 'tarihi anlaşma' deyip duyurdu!
Rekor harcama! Trump'ı ikna için her yolu deniyorlar!